Kroštule, odpowiednik naszych faworków czy chrustu, najbardziej rozpowszechnione są na terenie Dalmacji i Istrii. To właśnie Istryjskie Kroštule pojawiają się najczęściej kiedy wspominamy o tej słodkiej przekąsce. W Chorwacji, kroštule, najczęściej pojawiają się na stołach podczas świąt Bożego Narodzenia, a także podczas karnawału.
Historia przyrządzania kroštuli sięga czasów antycznych. W Chorwacji, kroštule znane są również jako fruštule, hroštule i krustavice (z łacińskiego crustulum oznacza ciasto lub coś słodkiego).
Gdyby komuś było mało słodkości, wraz z kroštulami, na chorwackich stołach pojawiają się fritule – małe pączki.
Przepis na Kroštule
Skład oraz przygotowanie kroštuli jest znany każdemu, kto chociaż raz przygotowywał faworki. Gotowe ciasto kroi się je w cienkie paski, następnie składa w kokardki, smaży w głębokim tłuszczu na złocisty odcień, a na koniec posypuje cukrem pudrem. Ich bogaty i słodki smak urzeka każdego, a ich zrobienie nie przedstawia większych trudności.
Tajemnica ich smaku ukryta jest w kieliszku rakiji, rumu, maraskino lub likieru z cytryny dodanego do ciasta. Alkohol dodaje się nie tylko ze względu na aromat, ale również, żeby przy okazji smażenia kroštule nasiąknęły mniej olejem.
Poniższy przepis pochodzi ze strony gastro.24sata.hr
REKLAMA
Składniki
- 1 kg mąki pszennej
- 4 jajka
- 1 szklanka cukru
- 50 ml oleju
- szczypta soli
- rakija (lub rum)
- 1 cukier waniliowy
- 1 śmietana (200 g)
- 1 proszek do pieczenia
Dodatkowo:
- 1L oleju do smażenia
- 100 g cukru pudru
Sposób przygotowania
Jajka ubijamy z cukrem waniliowym i cukrem. W osobnym pojemniku łączymy rakiję, olej i śmietanę. Następnie ubite jajka łączymy z rakiją. Mąkę, proszek do pieczenia i sól wymieszaj osobno, stopniowo dodając mąkę, cały czas mieszając. Połącz wszystkie gotowe składniki. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub przy użyciu robota z nasadką do ciasta. Gotowe ciasto powinno być lepkie i zbite.
Przekładamy na posypaną mąką powierzchnię i zagniatamy, aż stanie się gładkie. Z ciasta formujemy kulę i odstawiamy ją na godzinę, przykrywając ręcznikiem kuchennym.
Po godzinie, dzielimy ciasto na 4 części. Ciasto rozwałkowujemy. Grubość ciasta powinna wynosić ok. 1,5 – 2 mm. Rozwałkowane ciasto kroimy na kawałki o wymiarach 4 x 8 cm za pomocą żeberkowanej krajalnicy do ciasta (ewentualnie nóż lub nóż do pizzy). Następnie nacinamy środek i przekładamy przez otwór ciasto. Tak przygotowane ciasto przykrywamy ręcznikiem kuchennym i pozostawiamy na 15 minut.
W garnka wlewamy olej. Powinno być go na tyle dużo, aby kroštule mogły w nikm pływać. Kroštule smażymy przez minutę z każdej strony, aż nabierze żółtego koloru. Usmażone kroštule przekładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
REKLAMA
Na koniec kroštule posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!