Lazaret w Dubrowniku. Pierwsza kwarantanna w Europie

Przy okazji panującej epidemii koronawirusa, postanowiliśmy przypomnieć Wam pewien, bardzo ciekawy fakt z chorwackiej historii, a dokładniej historii Dubrownika. W XIV wieku, w Republice Dubrownickiej (Republice Ragusy) powstał Lazaret – pierwsza w Europie kwarantanna, która chroniła miasto przez zarazą i chorobami zakaźnymi. Początkowo okres izolacji chorych osób trwał od 20 do 30, a nie 40 dni. By było nam łatwiej poruszać się definicjami będziemy pisać o „kwarantannie”, która swą nazwę wzięła od włoskiego quaranta, oznaczającego czterdzieści.

Lazaret (z włoskiego lazzaretto) to miejsce kwarantanny dla podróżujących m.in. drogą morską. Lazarety występowały jako odizolowane statki, całe wyspy lub ich część, a także odizolowane budynki. Nazwa wywodzi się od imienia św. Łazarza, nadawanego dawniej szpitalom Zakonu Rycerzy od św. Łazarza, w których opiekowano się głównie chorymi na trąd.

Historia kwarantanny w Dubrowniku

27 lipca 1377 r. Wielka Rada Republiki Ragusy podjęła decyzję o wprowadzeniu kwarantanny jako środek ochrony przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i zarazy. Decyzję opublikowano w tzw. Zielonej Księdze (Liber viridis), zatytułowaną Veniens de locis pestiferis non intret, Ragusium nel districtum (Ktokolwiek pochodzi z zainfekowanych obszarów, nie powinien wchodzić do Dubrownika ani jego okolic).

Początkowo chorych trzymano przez okres od 20 do 30 dni w rezerwacie przyrody Bobara i Supetar na wyspie Mrkan, znajdującej się w pobliżu Cavtatu. Ze względów strategicznych, kwarantanna została jednak przeniesiona bliżej Dubrownika. Początkowo, od 1530 roku kwarantanna mieściła się w parku Gradac. W 1457 r. po przeciwnej stronie miasta powstał Lazaret (Lazzaretto), które możemy zwiedzać do dzisiaj. Znajduje się ono około 200 metrów na południe od miasta. Będąc na starym mieście należy kierować się do bramy Ploče.

Otoczony murem Lazaret w Dubrowniku składał się z 10 budynków oddzielonych od siebie dziedzińcami. Posiadał również własną kanalizację.

Lazaretti w Dubrowniku
Lazaret w Dubrowniku
Lazaretti w Dubrowniku
Lazaret w Dubrowniku

Władze republiki skrupulatnie notowały każdy pobyt chorego. Duża część tychże dokumentów znajduje się w archiwum Dubrownika. Prócz chorych, notowano również ich stan posiadania, każdy przywieziony towar oraz dobra własne.

REKLAMA

Pośrednią funkcją dubrownickiej kwarantanny było „łapanie kontaktów” i dobijanie interesów pomiędzy załogami statków, kupcami i podróżnikami.

Obecnie w Lazarecie w Dubrowniku odbywają się liczne imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i koncerty.

W 1533 r. rozpoczęła się budowa kwarantanny na wyspie Lokrum, jednak budowy nie dokończono. Ruiny Lazaretti na Lokrum stoją do dziś.

Ruiny Lazareti na wyspie Lokrum
Ruiny Lazaretu na wyspie Lokrum

W 1642 roku ukończono budowę kwarantanny w położonym na północ od Dubrownika Ploče. Dopiero w Lazarecie w Ploče czas izolacji chorych wydłużono do 40 dni (z włoskiego quaranta – czterdzieści).

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA