Mandaty w Chorwacji. Co musisz wiedzieć!

Wakacyjne odprężenie lub po prostu ciężka noga, na chorwackich drogach, mogą być przyczyną mocnego uszczuplenia naszego portfela. Warto pamiętać, że obcokrajowcy nie dostają kwitka z kilkudniowym terminem zapłaty – mandaty pobierane są na miejscu przez policjanta. Nie zakończmy wakacji jednym rajdem! Niech przepisy drogowe w Chorwacji nie będą dla nas czymś obcym.
Mandaty za przekroczenie prędkości czy przekroczony limit alkoholu w Chorwacji są dość wysokie.

W terenie zabudowanym:

  • do 10 km/h: 40 euro
  • 10-20 km/h: 67 euro
  • 21-30 km/h: 132 euro
  • 31-50 km/h: 400-930 euro
  • powyżej 50 km/h: 1.3-2.6 tys. euro

Tak, dobrze przeczytaliście – kiedy nasza noga okaże się zbyt ciężka i przekroczymy prędkość powyżej 50 km/h spodziewajmy się kary w wysokości od 1.3 do nawet 2.6 tys euro. Tak, tylu!

W terenie niezabudowanym, za przekroczenie prędkości, mandaty wahają się od 65 euro do 930 euro. Na co uważać w Chorwacji? Prócz nadmiernej prędkości. unikajmy również drogowej agresji, a także spożywania dużych ilości alkoholu.

Limit alkoholu. Ile promili? Jazda pod wpływem alkoholu w Chorwacji

W Chorwacji, dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,5 promila. Pamiętajcie, że jeśli podróżujecie do Chorwacji autem o masie powyżej 3,5 tony, musicie być bezwzględnie trzeźwi, nie obowiązują Was żadne limity.

  • Mniej niż 0,5 promila (ale porusza się niebezpiecznie): 93 euro
  • 0,5-1 promila: 130-260 euro
  • 1-1,5 promila: 653 euro
  • powyżej 1,5 promila (lub odmówienie wykonania testu): 2 tys. euro

Wysokie kary za rozmowy przez telefon

Wzrost cen mandatów w Chorwacji dotyczy również za jazdę bez zapiętych pasów, przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego lub poza nim, a także za rozmowę przez telefon podczas jazdy.

REKLAMA

  • Jazda bez zapiętych pasów: 130 euro
  • Przewożenie dziecka bez fotelika: 130 euro
  • Rozmowa przez telefon podczas jazdy: 200 euro

Zatrzymanie auta do decyzji sądu

Chorwaci wprowadzają możliwość zatrzymania samochodu przez policję, nawet jeśli prowadzimy auto z wypożyczalni lub gdy właścicielem auta jest jeden z pasażerów. Aby stracić auto do decyzji sądu wystarczy dwukrotnie zostać złapanym na przekroczeniu prędkości w miejscu gdzie maksymalny limit wynosi 50km/h. Drżeć mogą zacząć również kierowcy recydywiści, u których wykryte zostanie powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Odwoływanie się od mandatu w Chorwacji

Ambasada RP w Zagrzebiu informuje, że „zgodnie z chorwackimi przepisami nie ma ścieżki prawnej, która umożliwiłaby odwołanie się od już opłaconego mandatu. Opłacenie mandatu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odwołania co do zasadności mandatu. Kierowca może odmówić zapłacenia mandatu i w ciągu 8 dni wnieść skargę na jego zasadność.
W przypadku odmówienia opłacenia mandatu policja ma prawo do zatrzymania dokumentu podróży kierowcy (paszportu lub dowodu osobistego). Zwrot dokumentu następuje po uiszczeniu/zwolnieniu z konieczności uiszczenia mandatu.
Jeśli kierowca zdecyduje się na opłacenie mandatu „od ręki“ jego wysokość zmniejsza się o 1/3 nałożonej kary.”

Art. 235 pkt. 4 i art. 241. pkt.1. Ustawy o wykroczeniach:

„uiszczenie kary pieniężnej przez sprawcę przed wniesieniem odwołania lub po jego wniesieniu skutkuje zrzeczeniem się prawa do wniesienia odwołania lub rezygnacją z już wniesionego odwołania od (obowiązkowego) nakazu zapłaty mandatu, pod warunkiem, że sprawca został pouczony o procedurze wnoszenia odwołania. W celu zakwestionowania nakazu zapłaty mandatu lub obowiązkowego nakazu zapłaty mandatu należy w ciągu 8 dni wnieść odwołanie, które skutkuje odroczeniem egzekucji nakazu zapłaty mandatu lub obowiązkowego nakazu zapłaty mandatu”.

Kamery samochodowe w Chorwacji. Czy można ich używać?

Ambasada RP w Zagrzebiu informuje:

REKLAMA

Montowanie kamer w pojazdach silnikowych i rejestrowanie ruchu drogowego nie jest w Chorwacji regulowane odrębnymi przepisami.
Posiadanie kamer nie jest zabronione (o ile nie zagraża bezpieczeństwu i nie stanowi utrudnienia w ruchu drogowym), z dużą natomiast ostrożnością należy podejść do nagrywania pojazdów i osób w miejscach publicznych. Istnieje wiele ograniczeń wynikających z przepisów dot. ochrony danych osobowych, prawa do prywatności, zakazu naruszania porządku i ładu publicznego oraz tym podobnych przepisów.
Kamery należy bezwzględnie wyłączyć na wszelkich chorwackich przejściach granicznych, gdzie nagrywanie i fotografowanie jest kategorycznie zabronione i sankcjonowane.

Przydatne informacje dla podróżujących do Chorwacji samochodem

Podróżujesz do Chorwacji samochodem? Poniższe informacje mogą Ci się przydać. Sprawdź!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA