Znajdujące się po południowej stronie wyspy Hvar, miejscowości Sveta Nedilja, Ivan Dolac czy Zavala to miejsca, które koniecznie należy zobaczyć. Niewielkie wioski, to prawdziwa oaza spokoju, w której ciężko będzie odnaleźć się lubiącym chociażby głośne i rozrywkowe nocne życie miasta Hvar.
Nas osobiście południowa strona Hvaru nie przekonała do siebie. Bynajmniej nie dlatego, że nie uświadczyliśmy tam głośnych dyskotek, barów czy innych atrakcji. Nadal bliżej nam do tego co zastaniecie w Jelsie czy Starim Gradzie. Być może jeszcze nie dorośliśmy do spędzenia tam dwóch tygodni. Wszystko jeszcze przed nami. Nie mniej wizyta po „spokojnej stronie wyspy” powinna być obowiązkowa dla każdego!
Kilka słów o Svetej Nedilji
Wioska Sveta Nedilja zlokalizowana jest na południowej stronie wyspy Hvar i administracyjnie należy do miasta Hvar. Zlokalizowana jest u podnóża najwyższego szczytu wyspy św. Nikola (św. Mikołaja; 626 m n.p.m.), poniżej jaskini zamieszkałej już w neolicie, w obrębie której w okresie renesansu mieścił się niewielki klasztor Augustianów (zamknięty w 1787 r.). Zachował się jedynie kościół. Do wioski, która leży w połowie drogi do jaskini, prowadzi od morza kręta ścieżka, która wije się przez sosnowy las.
W okolicy wioski znajduje się plaża Skala. Około 2 km na północny-zachód, w kierunku Hvaru, zlokalizowana jest plaża Lučišća – piękna i trudno dostępna.
Sosna na wysepce
Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym symbolem Svetej Nedilji jest sosna, rosnąca na niewielkiej wysepce, połączonej z lądem betonowym mostkiem. Większość z Was, zapewne widziała na zdjęciach to fotogeniczne miejsce.
Tunel Pitve
W dawnych czasach można było dojechać do wioski tylko z północnej strony wyspy polną drogą, prowadzącą przez górę św. Mikołaja. W 1962 roku zbudowano tunel, który połączył wioski Pitve po północnej stronie wyspy z wioską Zavala, po jej stronie południowej. Tunel Pitve, który do niedawna był jedynym połączeniem z resztą Hvaru. Obecnie istnieje także droga szutrowa, łącząca wioskę i zatokę Dubovica.
REKLAMA
Tradycje winiarskie
Sveta Nedilja jest dobrze znana ze swojej tradycji winiarskiej. Winnice znajdują się na stromych południowych zboczach powyżej wsi. Wino z tego regionu charakteryzuje się mocną czerwoną barwą i pełnią smaku. Plavac mali – najsłynniejszy szczep dalmatyńskiej winorośli, który odpowiedzialny jest za walory trunku – równie często uprawiany jest także na półwyspie Pelješac.
Nie wiemy jak Wam, ale jeśli chodzi o uprawę winorośli, ta strona Hvaru bardzo mocno kojarzy się nam z regionem Dingač na Pelješcu.