Gdybyście spytali, które według nas chorwackie miasto jest najbardziej „włoskie”, na tę chwilę, bez wątpienia wskazalibyśmy Veli Lošinj na wyspie Lošinj, który odwiedziliśmy podczas naszego wyjazdu w lipcu 2019. Ilość aut z włoskimi rejestracjami, wszechobecny język włoski na ulicy, mnogość informacji w tymże języku zrobiły na nas duże wrażenie. Nawet na straganach pierwszym językiem, jakim nas chciano obsłużyć był… włoski.
Nie wiem czy faktycznie jesteśmy podobni do Włochów, raczej nie. To nie jest złe, że będąc w Chorwacji przez chwilę poczuliśmy się jak w Italii, miało to swój urok. Jeśli Wasze ostatnie pobyty nad Adriatykiem kończyły się w Dalmacji, podczas kolejnego wyjazdu koniecznie zakosztujcie wyspy Lošinj w Zatoce Kvarnerskiej.
Kilka słów o Veli Lošinj
Veli Lošinj położony jest 4 kilometry na południowy-wschód od miasta Mali Lošinj, którego opis znajdziecie na blogu we wpisie p.t. Mali Lošinj – największe miasto na wyspie Lošinj.
Veli Lošinj jak i cała wyspa słynie z łagodnego klimatu i ponad 200 dni słonecznych w ciągu roku. Nie bez powodu wyspa Lošinj nazywana jest wyspą witalności. Właściwości aromaterapeutyczne rosnących na wyspie drzew iglastych jak i licznych odmian ziół wykorzystywane są od wieków. Na wyspie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, w tym około 230 roślin wykorzystywanych w medycynie. Amatorzy rowerowych wypraw znajdą tam blisko 300 kilometrów tras o różnym stopniu trudności.
Do końca XIX wieku Veli Lošinj był ważnym portem i centrum rybackim w tej części Adriatyku. Aktualnie mieszka w nim niecały tysiąc osób.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1398 roku gdzie występowało pod nazwą Velo selo. Najstarsza część Veli Lošinj powstała między XIII a XIV wiekiem
REKLAMA
Magnesem, który sprowadził nas w tamte strony był rezerwat delfinów butlonosych, których jest około 200. Niestety Kryśka okazałą się zbyt młoda na rejs do rezerwatu. Większość legalnie działających firm zabiera ze sobą dzieci powyżej 3 roku życia.
Co warto zobaczyć w Veli Lošinj
Opisując na blogu kolejne miejsca, zastanawiamy się jakie ciekawe miejsca powinny pojawić się na liście miejsc wartych odwiedzenia w danej miejscowości. Niestety wpadliśmy w sidła rutyny! Szukając wielkich atrakcji, zapomnieliśmy o tych najważniejszych – „uliczkach dnia codziennego”. Zwykłych wąskich uliczek, budynków, ich, często pięknych okiennic czy chociażby tego co dzieje się na tych uliczkach. Te piękne miejsca bez problemu znajdziecie w Veli Lošinj. Opuście na moment gwarne centrum i udajcie się szlakiem z pozoru normalnych uliczek. To własnie w ich zaułkach zdarza się spotkać najpiękniejsze widoki, ujęcia, kadry!
A jeśli już mowa o tych najmocniej akcentowanych atrakcjach to warto abyście zobaczyli:
Kościół św. Mikołaja
Na górującym nad miastem wzniesieniu znajduje się kościół św. Mikołaja (Crkva Sv. Nikola), wybudowany w stylu romańskim. Powstałe na przełomie XIII i XIV wieku pierwsze domy w Veli Lošinj lokowane były właśnie w pobliżu kościoła Sv. Nikola.
Barokowe centrum przy zatoce
Niewielkich rozmiarów zatoka, a przy niej położone centrum życia sprawia, że Veli Lošinj jest bardzo fotogeniczny. Niewielki deptak, a przy nim restauracje i stragany z mniej lub bardziej oryginalnymi pamiątkami.
REKLAMA
Kościół św. opata Antoniego pustelnika
Znajdujący się przy zatoce kościół św. opata Antoniego pustelnika (Sv. Antun Opat Pustinjak) pochodzi z XVIII wieku. Jego budowę rozpoczęto w 1774 roku w miejscu XV-wiecznego kościoła z XV wieku. Kościół zawiera jedną z najbogatszych kolekcji dzieł włoskich mistrzów na Wyspach Kwarnerskich.
Za kościołem znajduje się wybudowana w innym okresie dzwonnica.
Cmentarz przy kościele p.w. Zwiastowania NMP
Zaraz za kościołem Sv. Antun Opat Pustinjak, na cyplu, rozpoczyna się sosnowy park, na końcu którego znajduje się kościół, a właściwie kaplica p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny wraz z niewielkim cmentarzem. Jest to jeden z piękniej położonych cmentarzy na chorwackim wybrzeżu jaki dane nam było widzieć.
Kościół Matki Bożej Anielskiej
W głąb lądu, nieopodal głównego parkingu znajduje się Kościół Matki Bożej Anielskiej (Crkva Gospe od Anđela). Kościół pochodzi z XVI wieku, w miejscu gdzie w tym czasie znajdowała się najbardziej zaludniona część Veli Lošinj. W 1730 roku kościół został rozbudowany i przebudowany w stylu barokowym.
Dodano marmurowy ołtarz główny i centralną część pod kopułą z dużą półkolistą absydą. Przy ołtarzu znajdują się dwa obrazy słynnego późnobarokowego włoskiego malarza Francesco Fontebassa.
Wieża obronna
Wybudowana z XV wieku wieża obronna chroniła port i mieszkańców przed atakami od strony lądu, a także przed atakami Uškoków – piratów z Senj. Obecnie w wieży znajduje się muzeum oraz punkt widokowy. Przez przypadek skasowałem zdjęcie samej wieży – możecie ją, a właściwie to jej górną część, dostrzec na poniższym zdjęciu.
Delfiny!
W centrum Veli Lošinj znajduje się Centrum Edukacji Morskiej, założone w 2003 roku przez Instytut Badań i Ochrony Morza. Lošinj Marine Educatnion Centre jest pierwszym tego typu centrum na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. W centrum znajdują się stałe i czasowe wystawy, a także interaktywne prezentacje multimedialne pokazujące bujność adriatyckiej flory i fauny.
Głównym zainteresowaniem naukowym Instytutu Błękitnego Świata są badania nad delfinami butlonosymi (Tursiops truncatus) w Morzu Adriatyckim, realizowane w ramach Adriatic Dolphin Project, zainicjowanego w 1987 roku, co czyni go najdłużej funkcjonującym badaniem delfinów butlonosych w Morzu Śródziemnym, a także jednym z najdłuższych na świecie.
Instytut Blue World rozszerzył zakres swoich badań o inne gatunki, takie jak żółwie morskie i rekiny, a także inne dziedziny, takie jak chronione obszary morskie i morskie planowanie przestrzenne. Prócz rezerwatu delfinów przy wyspie Lošinj, instytut posiada swoje oddziały m.in. na wyspach Vis, Murter, a także we Włoszech, Czarnogórze i Albani. Więcej informacji o instytucie uzyskacie na stronie blue-world.org
Jeśli chcemy zobaczyć delfiny na własne oczy, istnieje możliwość zakupienia w instytucie biletów na rejs do rezerwatu. Jeśli danego dnia nie uda nam się zobaczyć żadnego delfina, w ramach „rekompensaty” mamy możliwość popłynięcia drugi raz, za darmo. Ze względów bezpieczeństwa, do rezerwatu mogą płynąć dzieci powyżej 3 roku życia.
Nocleg w Veli Lošinj
W o wiele spokojniejszym od swojej większej imienniczki, Velim Lošinju znajdziemy wiele ofert noclegowych. Część z nich znajdziecie na stronie Bookingu. My, będąc na Lošinju stacjonowaliśmy na kempingu Poljana w Mali Lošinj. Nasz pobyt na Poljanie jest wynikiem owocnej współpracy z Vacansoleil dzięki któremu mieliśmy możliwość bliższego poznania całej wyspy.
REKLAMA
Plaże w Veli Lošinj
W Veli Lošinj znajduje się kilka plaż, a także kilka skalistych zatoczek, które najczęściej wybierają miejscowi. Te plaże to Javorna, Punta, Rovenska, Vale Škura czy Zagrebačka. Ich lokalizacje znajdziecie na stronie beachrex.com
Pogoda na wyspie Lošinj
Pogoda, jak i cały klimat na wyspie są wyjątkowe. Dostrzeżono to już pod koniec XIX wieku. Śródziemnomorski klimat wyspy Lošinj, sprawia, że temperatura i klimat zimą są łagodne, natomiast latem nie doskwiera nam aż tak mocno upał. Morze chłodzi ląd w miesiącach letnich, co powoduje, że temperatury rzadko przekraczają 30 stopni Celsjusza, i ociepla go w zimie – temperatury poniżej 0 są tam rzadkością.
Z 2580 słonecznymi godzinami, Lošinj należy do jednych z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Średnia temperatura latem to około 24 stopnie, a zimą 7. Latem temperatura morza wynosi średnio 23 stopnie Celsjusza.
Piotr
-Dla mnie Veli Losinj to jedna z najfajniejszych miejscówek w północnej Chorwacji. Szkoda tylko, że tak mało jest tam miejsc do cumowania jachtem. Szanse na cumowanie bardzo małe, nawet poza sezonem.
Arek
-fajnie tylko szkoda, że brak fajnych miejsc do plazowania :/
Edyta
-Super artykuł i piękne zdjecia, pozdrawiam
Milena Szkyrpan
-Bardzo fajnie to wygląda! Może kiedyś uda nam się odwiedzić!
Joanna
-Jesteśy absolutnie uzależnieni od tego miejsca. W tym roku jedziemy tam już czwarty raz. Próbowaliśmy też w innych miejscach Chorwacji, ale i tak w końcu wracamy do Veli Losinj. Jest tam jeszcze jedna atrakcyja o której tu nie wspomniano. Między Veli Losinj a Mali Losinj prowadzi wygodna ścieżka nad morzem, ok 4 km, którą można pójść sobie na kolację do Mali Losinj. To świetny spacer na zaostrzenie apetytu.
Jadwiga
-czy się wierzy czy nie wierzy – trzeba pisać ” ż” dla wieży. A o ogromnej roli arcyksięcia Karola Stefana Habsburga z Żywca, jakie położył dla powstania zalesień i utworzenia tego wspaniałego mikroklimatu, nie wspomniano. Do dzisiaj w pałacu arcyksięcia działa wspaniałe sanatorium dla osób z chorobami płuc ( wcześniej sanatorium dziecięce). No i jeszcze to wzruszające miejsce na cypelku koło Cikat, gdzie kobiety czekały na listy od najbliższych. Jeszcze się tam żagiel bieli…