Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem odwiedzenia wyspy Murter, choćby na jeden dzień. Do tej pory oglądaliśmy wyspę dwukrotnie, jednak z pokładu jachtu, a to przecież zupełnie inne doznania. Dopiero w 2020 roku udało się postawić nogę na Murterze. Kiedy tak sobie teraz analizujemy, zwiedzanie Murteru, w tym dziwnym na wskroś roku było chyba najlepszym momentem. Nieliczni turyści, w głównym miasteczkach połowa tego co można było spotkać w latach ubiegłych. Tak zresztą było w całej Chorwacji. Murter okazał się wspaniałym miejscem dla rodziny z półtoraroczną Kryśką.
Niewielka wyspa oferuje nam plaże zarówno te piaszczyste jak i żwirkowe i skaliste. Znajdziemy tam równinny teren, idealny do rowerowych wypraw jak i wzniesienia, z których rozpościera się panorama na okolicę. Jest również dobrym punktem wypadowym do Zadaru, Šibenika, Tribunj czy PN Krka, a od strony morza – do PN Kornati i PP Telašćica. Jesteśmy pewni, że to nie była nasza ostatnia wizyta na Murterze!
Kilka słów o wyspie Murter
Północnodalmatyńską wyspę Murter od lądu oddziela raptem… 36 metrów, dlatego przerzucono tam most zwodzony wybudowany w 1832 roku. Łączy lądową i wyspiarską część miejscowości Tisno. W sezonie letnim most jest podnoszony tylko w określonych godzinach, kiedy zachodzi potrzeba przepuszczenia jachtów, bo Murter to raj dla amatorów żeglarstwa oraz wszelkich sportów wodnych. Doskonale poczują się tu także ci, którzy cenią sobie mały plaże, także piaszczyste, w ustronnych zatoczkach i w cieniu sosen.
Wyspa ma nieco ponad 11 kilometrów długości i od 600 do 3100m szerokości, można ją więc zwiedzać pieszo. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Murter porośnięty jest lasami sosnowymi, figowcami i drzewkami oliwnymi, wśród których znajdziemy malownicze drogi i ścieżki. Kiedy znudzi wam się plażowanie, możecie odbyć wspinaczkę na jedną z murterskich gór: Raduc (125m n.p.m.) czy Gradinę (63m n.p.m.) albo odbyć przejażdżkę rowerową po nadmorskiej promenadzie między miejscowościami Betina i Murter, a Tisno i Jezera.
Pierwsi mieszkańcy wyspy Murter trafili tu podczas ucieczki przed najazdem Turków. Na całej wyspie znajdują się niezwykłe kamienne kopce – ślady starego plemienia Liburnów. Największy z nich to właśnie wspomniana wyżej Gradina.
Wyspa Murter na mapie
REKLAMA
Murter – wyspa czterech miast
Na wyspie Murter znajdują się cztery miejscowości: Murter, Betina, Jezera oraz Tisno. Połączone są ze sobą jedną drogą asfaltową oraz ścieżkami wzdłuż wybrzeża.
Tisno
Tisno to miasteczko częściowo położone na lądzie, a częściowo na wyspie Murter. Stara część miasta, położona na wyspie, przyciąga tradycyjną zabudową i zabytkowymi kościołami: św. Andrzeja, św. Rocha i przede wszystkim św. Ducha ze zbiorami sztuki sakralnej. W pobliżu miasteczka znajduje się polska baza nurkowa.
Więcej o Tisno napisaliśmy w osobnym wpisie p.t. „Tisno w Dalmacji. Na lądzie i na wyspie”.
Osoby chcące zwiedzić okolice docenią nadmorskie połączenie drogowe z innymi miastami Riwiery Šibernik-Primošten – nie tylko z tymi, które dały nazwę temu fragmentowi riwiery, ale także z miejscowościami Rogoznica, Tribunj czy Vodice.
Jezera
Jezera to spokojna wioska rybacka w południowej części wyspy, w pobliżu Tisno, w której funkcjonuje ośrodek sportów wodnych i przystań żeglarska. To tu pod koniec września odbywają się międzynarodowe zawody Big Game Fishing – połowy tuńczyków oraz innych dużych ryb.
REKLAMA
Murter
Murter to największa miejscowość na wyspie, położona nad dwoma zatoczkami Slanica i Hramina. To idealna baza wypadowa, jeśli planujecie odwiedzenie Parku Narodowego na Archipelagu Kornati. Warto wiedzieć, że to właśnie mieszkańcy Murteru są właścicielami większej części Parku Narodowego Kornati, który słynie z pionowych białych skał schodzących wprost do turkusowego morza, pod powierzchnią którego rozpościera się prawdziwy raj dla amatorów nurkowania.
Na półwyspie/cyplu pomiędzy Murterem a Betiną znajdują się pozostałości rzymskiego miasta Colentum, z rzymską willą i antyczną cysterną „Tamnica”. Po jego drugiej stronie znajdują się pozostałości solan.
Betina
Betina najstarsza, historyczna część Betiny została wybudowana na wschodnich zboczach przylądka Artić, na północnej stronie Kanału Murterskiego, ale z czasem rozszerzyła się na zatokę Zdrače i tu połączyła się z Murterem. Dlatego nie zdziwcie się, że oba miasta oddziela od siebie jedynie tablica informacyjna.
Legenda głosi, że nazwa Betina pochodzi od słowa bet czyli usta – miejscowym właśnie z ustami kojarzył się kształt zatoki, która doskonale chroniła statki przed rozszalałym morzem, kiedy nadciąga wyjątkowo mocna w tych stronach bura.
Betina była naszą bazą wypadową. To tutaj zorganizowaliśmy sobie nocleg. Lokalizacja okazała się być idealna, ponieważ nasz apartament znajdował się niemal w połowie drogi pomiędzy centrum Betiny a centrum Murteru. Więcej o Betinie dowiecie się z osobnego wpisu pt. „Betina na wyspie Murter„.
Najsłynniejsze plaże na wyspie Murter
Publiczna, piaszczysta plaża znajduje się w zatoce Slanica, nie mniej popularne są: Betina, Kosirina, Čigrađa, Podvrške i Lovišća, ale Murter przyciąga głównie maleńkimi plażami ukrytymi w malowniczych zatoczkach. Jeśli chcecie zaszyć się z dala od ludzi i zgiełku, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Plaże w zatoczkach są zazwyczaj skaliste bądź żwirowe.
Rowerem po wyspie Murter
Wyspa Murter jest idealna dla miłośników jednośladów. Znajdziemy tam zarówno asfalt jak i ubite szutrowe ścieżki, a także skaliste ścieżki wzdłuż wybrzeża. Zwiedzaniu wyspy Murter rowerami poświęciliśmy osobny wpis „Chorwacja rowerem. Wyspa Murter i Omiš„.
Wakacjon
-O jej tam jest pięknie !!! W ogóle uwielbiam Chorwację i przejechałem ją cała ale nie byłem jeszcze na żadnej z wysp. Po tym wpisie już wiem gdzie pojadę. No i zdjęcia macie przepiękne. Pozdrawiam.
Łukasz
-Drobna poprawka merytoryczna – polska baza nurkowa znajduje się w Jezerach a nie Tisno jak podano w tekście. W Tisno jest również baza nurkowa ale nie polska. Więcej o niej można przeczytać na stronie nautilus.com.pl
tomasz
-….właśnie znowu jade na wyspy…26 raz do Chorwacji:):):)