Blitva, czyli burak liściowy lub boćwina. Niezastąpiony zielony dodatek do potraw w Dalmacji

Blitva, burak liściowy, mangold, burak szpinakowy, boćwina (nie – botwina czy botwinka, bo to inna roślina) to wszystko nazwy odmianę buraka uprawianego wyłącznie dla jadalnych liści. Odmiana ta nie wykształca jadalnych korzeni, jak ma to miejsce np. u buraka ćwikłowego.

Blitva w Chorwacji

Ojczyzną blitvy są tereny basenu Morza Śródziemnego, a w Dalmacji do dziś stanowi on nieodłączny dodatek do ryb, zwłaszcza gotowanych i z rusztu oraz owoców morza albo samodzielna przekąskę. W jakiej postaci jest podawany?

Najczęściej liście blitvy gotuje się wraz z pokrojonymi w kostkę ziemniakami. Ziemniaki należy nieco podgotować i dopiero wtedy dodać liście młodej blitvy, pozwalając im razem dojść do miękkości – nie mogą być jednak rozgotowane! Jeśli mamy młode ziemniaki i nieco starszą blitvę, możemy gotować je razem. Całość należy odcedzić, a potem dodać oliwę i czosnek.

Blitvę można wykorzystywać też w kuchni podobnie jak szpinak, czyli to komponowania farszów czy sosów. Można także przyrządzić zupę z blitvy (juha od blitve).

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA