W sezonie turystycznym, znajdujące się w Dubrowniku plaże, szczególnie te z najbliższej okolicy starego miasta, są mocno oblegane przez turystów. Miejscowi, w poszukiwaniu spokoju wybierają miejsca mniej znane, wolne od gwaru. Jednym z takich miejsc jest niewielka, malowniczo położona wyspa Lopud, która prócz skalistych i żwirowych plaż posiada również piaszczystą plażę. Postanowiliśmy odwiedzić Lopud i sprawdzić jak to jest z tym piaskiem na Lopudzie. Tak, wiemy, żwirkowe plaże ponad wszystko, a po piasek to nad Bałtyk.
Kilka słów o wyspie Lopud
Wyspa Lopud wchodzi w skład Archipelagu Elafickiego, oddalona jest od Dubrownika o ok 14 kilometrów i znajduje się pomiędzy wyspami Koločep, a Šipan. Jej długość wynosi 4,5 km, długość linii brzegowej to 14,63 km. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się wiele grot i jaskiń. Wyspę zamieszkuje ok. 220 osób. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Polacica (216 m n.p.m.).
Jedyną miejscowością na wyspie Lopud to miasto o tej samej nazwie, położone nad zatoką, również noszącą tę samą nazwę. Na wyspie znajduje się również szlak turystyczny o długości 1,7 km, którym dotrzemy do najodleglejszych jej zakątków.
Na Lopud dostaniemy się promem z portu Gruž w Dubrowniku. Cena promu osobowego to ok. 23kn. Wyspa jest naprawdę niewielka, samochód nie będzie Wam potrzebny. Zostawcie go na jednym z parkingów w okolicy dubrownickiego portu. W podróż ruszamy z naszymi przyjaciółkami Darią i Pauliną, która jest licencjonowanym przewodnikiem po Dubrowniku i okolicy.
Historia i zabytki wyspy Lopud
Odnalezione ślady wskazują, że Lopud zamieszkany był już tysiące lat temu. Znaleziono tam m.in. pozostałości starożytnych greckich, rzymskich i słowiańskich budynków i ruin. Nazwa wyspy pochodzi od romańskiego słowa Lafodia.
W XV wieku, wyspa Lopud była jednym z regionalnych ośrodków Republiki Dubrownickiej. W tym czasie na wyspie mieszkało ponad 1000 osób. Właściciele Lopud posiadali własną flotę złożoną z około 80 statków i stoczni. W tamtym czasie, na wyspie znajdowało się 19 młynów.
REKLAMA
Do ważniejszych zabytków na wyspie Lopud zaliczyć należy:
- ufortyfikowany klasztor Franciszkanów z 1483 roku,
- hiszpański fort Sutvrač z 1563 roku,
- kościół św. Trójcy z VI wieku,
- klasztor Dominikanów z 1482 roku,
- kościół Gospe od Šunja z XII wieku,
- ruiny romańskiego kościoła sv. Ilije
- ruiny gotyckiego zamku książęcego w okolicach klasztoru Dominikanów.
W pobliżu wyspy, na głębokości 23 m znajduje się wrak statku handlowego z XVII wieku. Nieopodal lopudzkiej promenady znajduje się park z palmami, eukaliptusami oraz roślinami z całego świata.
Piaszczysta plaża Šunj na wyspie Lopud
Plaża Šunj znajduje się po południowej stronie wyspy Lopud i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych piaszczystych plaż w Dalmacji. Plaża ma ponad 300 metrów długości i ok. 15 metrów szerokości. Z Lopud dostaniemy się na nią pieszo (ok 30 minut drogi), bądź, co jest o wiele wygodniejsze – pojazdami elektrycznymi (wózkami golfowymi lub Melexami). Z powodu niewielkiego spadku, plaża Šunj jest idealna dla dzieci. Šunj cieszy się również powodzeniem wśród żeglujących.
Plaża posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę – jest prysznic, a także restauracja/bar.
Piasek jest ciemny, co sprawia, że bardzo mocno nagrzewa się. W ciepłe słoneczne dni, o wiele rozsądniejszy będzie trucht do wody niżeli powolny spacer.
Noclegi na wyspie Lopud
Z powodu swoich, niewielkich rozmiarów Lopud posiada niewielką bazę noclegową. Jeśli planujecie się tam zatrzymać na dłużej, pomyślcie nad wcześniejszą rezerwacją. Najwięcej miejsc noclegowych na wyspie dostarcza Hotel Lafodia, wybudowany w 1968 roku.
REKLAMA
Urszula
-Bardzo fajne klimaty, zresztą, jak w całej Chorwacji. Lubię czytać Wasz blog, bo Chorwacja mi się bardzo podoba. Muszę tylko odświeżyć wspomnienia i znów się tam wybrać. Pozdrawiam!
Tomasz
-Cyt….Zostawcie go na jednym z darmowych parkingów w okolicy dubrownickiego portu….
Nie istnieje tam darmowy parking – dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd?
Wojtek Tyluś
-Gwoli ścisłości,
Informację o darmowych parkingach czerpaliśmy z naszego wpisu o parkingach w Dubrowniku, który opublikowaliśmy w marcu 2017 i wtedy faktycznie były 3 miejsca w pobliżu portu gdzie można było zaparkować za darmo w pobliżu portu.
CroLove jest blogiem (który opisuje tu i teraz), nie serwisem z najnowszymi wieściami, stąd brak aktualizacji danych.
Natomiast, dzięki Twojemu zwróceniu uwagi, usuwam słowo „darmowych”, żeby ktoś kto aktualnie czyta wpis na blogu nie szukał darmowego miejsca, które jeszcze w 2017 istniało.
Dziękuję i pozdrawiam