Planując kilkudniowy pobyt w Zadarze lub okolicy nie zapomnijcie odwiedzić niewielkiego ale jakże pięknego miasteczka Nin. Nin jest bardzo ważnym miejscem dla chorwackiej państwowości, pełniąc na przestrzeni dziejów wiele ważnych funkcji. To właśnie w Ninie (obok Biogradu i Klisu) mieścił się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. Spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji.
Historia Ninu
Początki Ninu to IX w. p.n.e., kiedy to na terenach tych osiedlili się Ilirowie. Kolejni do rządzenia miastem byli Rzymianie, którzy wznieśli amfiteatr, forum oraz największą w tamtych czasach na terenie Dalmacji świątynię.
W VII w. Nin padł łupem Słowian i Awarów, którzy, tradycyjnie tam gdzie się pojawiali, obrócili miasto w ruinę. Wśród ich sojuszników znajdowali się Chorwaci, którzy po przejęciu tego terenu odbudowali Nin.
Lata 1328-58 to okres panowania Wenecjan. Niestety podczas wojny z Turkami miasto zostało dwukrotnie zniszczone, Wenecjanie odpuścili sobie obronę Ninu na rzecz obrony Zadaru. Zburzono wtedy pałac królewski i pałac biskupi, które nigdy nie zostały odbudowane.
Po II Wojnie Światowej Nin zyskał na znaczeniu wraz z otwarciem zakładów produkcji soli oraz cegielni.
Grgur Niński (Grzegorz z Ninu)
Istnieją trzy posągi Grgura Nińskiego – w Nin, Splicie i w Varaždinie
Idziemy o zakład, że dla większości z Was na widok poniższego zdjęcia pomnika Grgura pierwszy na myśl przyjdzie Split niżeli Nin. Nic dziwnego, Split odwiedza znacznie więcej turystów i większość kojarzy właśnie tamten posąg. Dla uzupełnienia informacji: trzeci posąg Grgura Nińskiego znajduje się w Varaždin. Dobrze jednak będzie liznąć trochę historii Grzegorza z Ninu.
REKLAMA
Od poł. IX w. Nin stał się siedzibą pierwszego chorwackiego biskupstwa. Biskup Grzegorz z Ninu (900-929) miał zabiegać na synodach w Splicie w 925 r. i w 928 r. o formalne wprowadzenie języka chorwackiego i głagolicy do liturgii katolickiej, która wówczas prowadzona była głównie w jęz. łacińskim.
Starówka Ninu
Nin położony jest ok 20km na północny zachód od Zadaru. Starówka Ninu leży na niewielkiej wyspie (ok. 500 m średnicy) połączonej ze stałym lądem dwoma mostami: dolnym (chor. Donji niniski most) i górnym (chor. Gornji niniski most). Do miasta prowadzą dwie bramy: Brama Dolna (chor. Donja vrata) z XV-XVII w. oraz Brama Górna (chor. Gornja vrata) z XVI-XVIII w.
Co warto zobaczyć w Ninie
Kościół św. Krzyża
Kościół św. Krzyża (chor. crkva Sv. Križa) z IX w., uważany niegdyś za najmniejszą katedrę świata (40 m obwodu), ponieważ był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Obecnie nie jest już katedrą. Powstał na przełomie VIII i IX wieku w miejscu rzymskiej bazyliki.
Według jednej z teorii bryła kościoła oddaje pozycje słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu kościół spełniał najprawdopodobniej funkcje kalendarza lub zegara.
Kościół św. Anzelma
Kościół św. Anzelma, stojący w miejscu dawnej katedry romańskiej, po której zachowała się jedynie kaplica boczna, w której obecnie znajduje się skarbiec z bogatą ekspozycją średniowiecznych relikwiarzy. W kościele znajduje się „Judaszowy srebrnik”. Mowa o didrachmie, która pochodzi z wyspy Rodos, datowana jest na IV wiek przed naszą erą i mogła być w obiegu w Palestynie za życia Jezusa.
REKLAMA
Na awersie znajduje się głowa boga Heliosa, a na rewersie róża na szypułce z pączkiem. Chorwacki archeolog Mato Ilkić wskazuje, że wizerunek boga słońca jest wykonany z wielką precyzją, a symbol róży najprawdopodobniej odnosi się do jego kultu.
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja położony jest w miejscowości Prahulje przy trasie Nin-Zadar. Jest to wieża z blankami na planie koniczyny. Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata.
Trzeba przyznać, że pomimo niewielkich rozmiarów sama budowla jak i jej malownicze położenie robi wrażenie.
Muzeum archeologiczne
Muzeum archeologiczne (chor. Arheolośki muzej) położone jest w centrum starego miasta. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, muzeum starożytności Nin kryje wiele ciekawych znalezisk, pozostałości kultury materialnej z prehistorycznego, rzymskokatolickiego i staro-chorwackiego życia Nin.
Budynek podzielono na siedem pomieszczeń. Każde z nich reprezentuje inny okres w dziejach Ninu i okolic. Część kamiennych eksponatów umieszczono na placu przed muzeum. Więcej o muzeum w Nin dowiecie się z wpisu „Muzeum archeologiczne w Nin”.
Piaszczysta plaża w Ninie i raj dla kitesurferów
To czego w Chorwacji jest na lekarstwo – piaszczyste plaże, lekko opadające do Adriatyku z których słynie Nin są idealne szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Lokalizacja i ukształtowanie terenu sprawia, że wybrzeże nińskie to wymarzone miejsce dla kitesurferów. Na plaży znajduje się szkółka kitesurfingu w której każdy może spróbować swoich sił.
Lecznicze błoto
W pobliżu Ninu znajduje się Nińska Laguna, największe znalezisko leczniczego błota w Europie. Nińskie błoto lecznicze wykorzystywane było już przez Rzymian do leczenia chorób reumatycznych, chorób skóry i kręgosłupa. Obecnie, z terapii błotnych, korzystają m.in. pacjenci szpitala w Zadarze. W Planach jest utworzenie w okolicy Ninu dużego ośrodka uzdrowiskowego. Jak czytamy na stronie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej:
Projekt obejmuje obiekty rekreacyjno-uzdrowiskowe, między innymi budowę hotelu czterogwiazdkowego, ośrodka apartamentowego, obiektów sportowo-rekreacyjnych z polem golfowym, centrum wellness, uzdrowiska, centrum kongresowego.
Zakładany jest szczególny system kontroli i ochrony podczas budowy, ponieważ tylko w pierwszej fazie do budowy kaskadowej obiektu trzeba będzie usunąć około 300 tysięcy metrów sześciennych piasku.
Korzystajmy z dobrodziejstwa błota i jeszcze niewielkiego, jak na ten region, natężenia turystów. Niedługo ten stan może przestać istnieć.
Solana Nin
Z zajmujących powierzchnię 55 hektarów nińskich solan korzystano już w czasach rzymskich, kiedy wartość soli do wartości złota była przeliczana w skali 1:1. W 1500 roku „przedsiębiorczy” Wenecjanie przejęli chorwackie solany, w tym solanę w Ninie i …zamknęli je, by nie robiły konkurencji weneckim solanom.
REKLAMA
Zamknięcie dużych rynków zbytu soli nie spowodowało, że solany upadły, przez cały ten okres, do teraz funkcjonowały na mniejsza skalę. Obecnie przy solanach można zwiedzić muzeum, zakupić produkowaną tam sól jak i zwiedzić same solany. Więcej informacji znajdziecie we wpisie p.t. „Solana Nin – muzeum i warzelnia soli”.