Podczas wrześniowego pobytu na Istrii, prócz oczywistych miejsc, które każdy powinien odwiedzić, zaliczyliśmy kilka tych mniej oczywistych. Jednym z takich miejsc były ruiny osady z epoki Brązu. Osada Monkodonja mieści się w pobliżu Kempingu Veštar, który był naszą bazą wypadową. Wizyta w Monkodonji, jak i przy pobliskich kurhanach Mušego – o których również wspominamy poniżej – nie zajmą Wam więcej czasu niż 1-2h.
Osada Monkodonja
Osada na wzgórzu Monkodonja znajduje się około 5 km na południowy wschód od Rovinja. Została odkryta w 1953 roku, kiedy przeprowadzono tu pierwsze wykopaliska. Osada, opasana mocnymi, suchymi murami (mury w tej technice układa się z dwóch warstw na szerokiej podstawie, klinując je wzajemnie mniejszymi kamieniami, przy czym szerokość muru przy podstawie jest większa i zmniejsza się piramidalnie ku górze), położona jest na wyrównanym szczycie i szerokich tarasach, które pochodzą z okresu wykopywania i wykorzystywania do budowy kamiennych bloków.
W pobliżu szczytu wzgórza znajduje się głęboka na 50 metrów grota.
Zamieszkiwana była w latach 2000-1200 p.n.e. Dzięki odczytaniu układu urbanistycznego osady udało się odtworzyć strukturę społeczną jej mieszkańców. Badacze są zdania, że na trzech poziomach osady mieszkało około tysiąca osób, a warstwowy układ zabudowań był powiązany ze statusem społecznym. Domy różniły się położeniem, wielkością i sposobem budowy, a oddzielone były pasażami albo ulicami.
Wszystkie miały kominki. Choć znalezione elementy ceramicznych garnków pochodziły z lokalnych warsztatów, ocenia się, że już ich zawartość, czyli półprodukty do przygotowania posiłków, mieszkańcy sprowadzali z odległych obszarów śródziemnomorskich.
Monkodonja – widok z drona
Kurhany grobowe Mušego
Ok. 1,5 km od Monkodonji (ok 1000 m w linii prostej), na wzgórzu Mušego (Mon Sego) znajduje się trzynaście kamiennych kurhanów, które uważamy za integralną część nekropolii należącej do grodziska osady Monkodonja.
REKLAMA
Pomniki nagrobne z różnie skonstruowanymi detalami, o promieniu 11 metrów i większym, zostały zbudowane z dużych bloków kamiennych.
Pośrodku każdego kurhanu znajduje się kamienna skrzynia zbudowana ze starannie rzeźbionych i skomponowanych płyt. Kurhany Mušego zostały splądrowane, ale mimo to udało się w nich znaleźć resztki bursztynowych pereł, fajans oraz części biżuterii z epoki Brązu.
leschtschitz
-„od Monkodonji (ok 100 m w linii prostej), na wzgórzu Mušego (Mon Sego)” – skąd ta odległość ? :)
Wojtek Tyluś
-zjadło jedno zero, dzięki za czujność :)