W Chorwacji nie brakuje malowniczo usytuowanych miejscowości. Do takich lokalizacji, z pewnością zalicza się niewielka wioska Pitve na wyspie Hvar. Dla wielu osób, które przybywają na Hvar, nazwa Pitve kojarzy się z Tunelem Pitve, który prowadzi do południowej części wyspy. Pitve to właśnie ta wioska przed tunelem, jadąc od północnej strony.
Ciekawostką jest fakt, że nazwa Pitve wywodzi się od słowa Pityeia, która jest najstarszą znaną nazwą wyspy Hvar. Pityeia została wymieniona jako jedna z wysp liburnijskich, wraz z Issą (dzisiejsza wyspa Vis) i Dysceladus. Ponadto, Pitve jest najstarszą znaną osadą na Hvarze.
Od kilku lat, Pitve jest popularne wśród tych, którzy pragną mieć swój dom w Chorwacji, z dala od gwarnego wybrzeża.
Więcej o Pitve
Wioska Pitve położona jest na wysokości 168 m n.p.m. i składa się z dwóch części – Stare lub Gornje Pitve i Nove lub Donje Pitve. Jak wynika z nazw, ludzie osiedlali się w obu miejscach różnym czasie. Starsza część została założona przez Liburnów i pochodzi z czasów iliryjskich, a nowsza z przełomu XV i XVI wieku, kiedy to napływali tu ludzie z kontynentu uciekający przed atakującymi Turkami.
Między Górnym i Dolnym Pitve znajdowało się kilka obiektów, które powstały do wspólnego użytku – szkoła, kościół parafialny św. Jakuba, oraz stary i nowy cmentarz. Obecnie nie są już one używane – z wyjątkiem kościoła, z którego w Wielki Czwartek rusza tradycyjna procesja „Za križen” (za krzyżem). Procesja zaczyna się o tej samej porze także w okolicznych miejscowościach: Vrisnik, Svirče, Vrbanj, Vrboska i Jelsa. To pięćsetletnia tradycja mająca ogromne znaczenie dla tożsamości kulturowej i religijnej jej uczestników i całej wyspy. UNESCO doceniło jej i w 2009 roku wydarzenie zostało wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Europie. Przed kościołem św. Jakuba w Pitve znajduje się kamienna głowa antycznego boga Janusa o dwóch twarzach. To pozostałość z czasów rzymskich.
Warto wiedzieć, że miasteczko Jelsa powstało jako port dla Pitve, co dobitnie świadczy o randze wioski w odległych czasach.
REKLAMA
Tunel Pitve
Z południową częścią wyspy łączy Pitve niezwykły tunel. Został wybudowany w 1962 roku w celu przeciągnięcia rur z wodą na drugą stronę wyspy. Jego długość wynosi 1,4 km, szerokość 2,3 m, a wysokość 2,4 m. Nie jest utwardzony i nie ma w nim świateł. Ponieważ nie ma możliwości, aby wewnątrz minęły się dwa samochody, ruch odbywa się wahadłowo – jest regulowany dzięki sygnalizacji świetlnej przy wjazdach do tunelu.
Południowa strona Hvaru
Jeśli uda Wam się pokonać tunel, traficie na niezwykłej urody plaże, w miejscowościach Zavala, Ivan Dolac, Jagodna i Sveta Nedilja.
Argentum Event
-W przyszłym roku organizujemy naszemu klientowi event z okazji 10-lecia na wyspie Hvar właśnie. Szukamy inspiracji na wycieczki dla uczestników, i chyba właśnie jedną znaleźliśmy! Niezmiennie dziękujemy, że jesteście :)