Około 5 kilometrów na północ od Vodic, zlokalizowane jest wzniesienie Velika Mrdakovica, na którym znajdują się ruiny liburnińsko-rzymskiej osady Arauzona (lub Arausa). W pobliżu wzniesienia znajduje się rzymska cysterna oraz nekropolia sięgająca swoimi początkami IV wieku p.n.e. Zarówno osada, nekropolia jak i cysterna są niezwykle cennym stanowiskiem archeologicznym, uznanym za unikalną wartość kulturową.
Dojazd
Dojazd do Velikej Mrdakovicy, prowadzi polną drogą, otoczoną kamiennym murem, która w pewnym momencie robi się na tyle wąska, że dalszy dojazd większym autem staje się ryzykowny. Odwiedzając to miejsce busem, postanowiliśmy zostawić auto w bezpiecznym miejscu, by dalszą drogę pokonać już pieszo.
Poniższa mapa wskazuje na najlepszą drogę dojazdową do Velikej Mrdakovicy. Pinezką oznaczyliśmy miejsce, gdzie znajduje się dość miejsca na pozostawienie auta.
Osada Aurazona
Znajdująca się na wzniesieniu niewielka osada zajmowała powierzchnię około 900m2 i była otoczona murami obronnymi. Liczne badania archeologiczne i znaleziska, potwierdziły, że tereny te zamieszkiwane były przez dłuższy okres, swoimi początkami sięgając wczesnej epoki żelaza.
O Aurazonie pisał w I wieku n.e. rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy. Badania wykazały, że osada ostatecznie przestała istnieć w III wieku.
Velika Mrdakovica została wpisana do Rejestru Nieruchomych Dóbr Kultury, co nadało jej status chronionego zabytku kultury Republiki Chorwacji.
REKLAMA
Z jej szczytu rozpościera się panorama na całą okolicę, łącznie z widokiem na Vodice.
Jeśli będziecie na półwyspie Istria, odwiedźcie podobne stanowisko archeologiczne – Monkodonja.
Rzymska cysterna
U podnóża wzgórza, na którym znajduje się osada Arauzona, nadal znajduje się Cysterna – naturalna zlewnia, sklepiona w czasach rzymskich, którą miejscowi nazywają dziś Ograženicą. Służyła ona do zaopatrywania miejscowej ludności w wodę.
Na placu przed cysterną odbywają się Bakanalije – muzyczno-aktorski spektakl, inscenizacja rzymskich uroczystości ku czci boga Bachusa, podobna do greckich Dionizjów.
Nekropolia
W pobliżu szczytu, na którym znajdują się pozostałości osady Velika Mrdakovica, znajduje się nekropolia. Do tej pory zidentyfikowano 117 grobów, od IV do I wieku p.n.e. oraz kremacyjnych z I i II wieku.
REKLAMA
Podczas prac archeologicznych, w pięciu grobach odnaleziono elementy strojów, ceramiki oraz biżuterii, którą używano w kulturach liburnijskiej, hellenistycznej i rzymskiej.
Opracowanie: Nekropola gradine Velika Mrdakovica – grobovi starijega željeznog doba* (autor: Martina Blečić Kavur, Emil Podrug)