Agawa jest nierozerwalnym elementem chorwackiego krajobrazu w pasie nadmorskim i na wyspach. Ten sukulent, czyli roślina przystosowana do życia w upale i przy ograniczonej dostępności wody, jest w stanie dożyć stu lat. Tradycyjne koronki z wyspy Hvar powstają z agawy. Kto wie, być może za kilka lat będziemy mogli skosztować chorwackiej tequili.
Agawy w Chorwacji
Wzdłuż całego chorwackiego wybrzeża, a także w jej kontynentalnej części, odnajdziemy agawy, których rozmiary potrafią być naprawdę imponujące.
Kwiat agawy
Agawa kwitnie tylko raz po czym umiera. Monumentalny kwiat agawy – pęd, na którym pojawiają się kwiatostany może mieć nawet 12 metrów! – jest więc zapowiedzią śmierci tej niezwykłej rośliny. Po przekwitnięciu kwiat agawy gubi drobne nasiona, z których mogą wyrosnąć młode rośliny.
Koronki z wyspy Hvar
Sztywne i grube liście agawy są ostre jak sztylety i łatwo się o nie skaleczyć. Tradycyjne koronki z wyspy Hvar powstają właśnie z włókien agawy.
W Klasztorze Sióstr Benedyktynek w Hvarze znajduje się zbiór koronek z agawy, które znajdują się na liście UNESCO jako niematerialne dobro kultury.
Natomiast z części agawy rosnącej pod ziemią wyrabia się różnego rodzaju naczynia.
REKLAMA
Chorwacka Tequila?
Z kolei gatunki Agave tequiliana i Agave salmiana służą w Meksyku do wyrobu alkoholi – tequili, mezcal i pulque oraz syropu słodzącego. Co ciekawe, pewien producent znanej tequili z USA przymierza się do rozpoczęcia uprawy agawy właśnie w Chorwacji.