Z Chorwacji przywozimy różne pamiątki. Do najczęściej nabywanych, z pewnością należy zaliczyć alkohole, produkty spożywcze, oliwę, magnesy oraz wszystko co wykonano z lawendy. Są też chorwackie pamiątki nietypowe. Bo jak wytłumaczyć kolekcjonowanie chorwackiego obuwia? Buty z Chorwacji jako pamiątka lub prezent? Tak, ale nie jakieś tam buty. To buty z fabryki obuwia Borovo w Vukovarze – najstarszej funkcjonującej fabryki obuwia w Chorwacji.
W 2021 roku, Borovo obchodzi swoje 90-lecie istnienia. Podczas lipcowego pobytu w Vukovarze, chcieliśmy odwiedzić fabrykę. Niestety, nasz pobyt wypadł w sobotę, kiedy fabryka jest nieczynna. Następny nasz pobyt w tamtych stronach zaplanujemy na inny dzień tygodnia. Odwiedzanie kultowych fabryk w Chorwacji może być ciekawą formą spędzania czasu. Kilka lat temu odwiedziliśmy fabrykę odzieży Galeb w Omišu, która również ma interesującą historię.
Jeden wyjazd = jedna para
Agnieszka upodobała sobie Startasy. Przyjęła zasadę, że z każdego wyjazdu przywozi tylko jedną parę. W tym roku, do Agi dołączyła Kryśka, która nie odpuściła Startasom 2cool w Dalmatyńczyki.
Historia Borovo
Widząc logo Borovo, starsi czytelnicy mogą kojarzyć go z opon samochodowych, natomiast jeden z poniższych modeli produkowanych w vukovarskiej fabryce butów może kojarzyć się z czasami szkolnymi. To dobry trop. Jednak po kolei.
Fabryka Borovo powstała 7 czerwca 1931 roku. Jej założycielem był czeski przemysłowiec Tomaš Bata. Niemal od samego początku istnienia, fabryka Bata była samowystarczalna, produkując wszystko, czego potrzebowała w swoim zakładzie.
W 1933 roku rozpoczęto produkcję gumowych wyrobów technicznych, a Bata stała się jedną z pierwszych firm w kraju w branży gumowej.
REKLAMA
Po zakończeniu wojny w 1945 roku fabrykę znacjonalizowano i utworzono Fabrykę Gumy i Obuwia Borovo, która pod tą nazwą i poprzez różne formy organizacyjne działała do 1991 roku.
W okresie od 1947 do końca lat 80-tych Borovo wyrosło na największą i najpotężniejszą ekonomicznie firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą obuwia oraz gumy w tej części Europy.
Z imponującej historii Borova wystarczy wspomnieć produkcję ponad 20 milionów par obuwia rocznie, tysiące ton opon samochodowych i wyrobów gumowo-technicznych. W latach świetności, Borovo zatrudniało ponad 22 tysiące pracowników w zakładach w Vukovarze oraz w ponad 600 punktach sprzedaży detalicznej.
Najpopularniejsze marki Borovo to Startas, Boromina, Borosana, Rubber i My Ballerinas.
Borosany
W 1968 roku wyprodukowano specjalne obuwie Borosana. Został opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem ortopedy dr. Branko Strinović, a ona nadal jest znakiem towarowym Borovo. Starsi z pewnością pamiętają charakterystyczne buty Pań szatniarek czy sprzątających w szkołach w latach 80 i 90-tych.
REKLAMA
Startasy
Następnie, w 1976 roku, na rynku pojawiły się trampki o nazwie Startas, które początkowo przeznaczone były do gry w tenisa stołowego, ale do dziś urosły do rangi największej marki firmy.
Z każdym sezonem powstają nowe, fantastyczne, wielobarwne modele Startasów. Od zwyczajnych, poprzez wzory reprezentujące poszczególne regiony do wzorów reprezentujących różnego rodzaju wydarzenia, odbywające się na terenie Chorwacji. Na poniższych zdęciach, dostrzeżecie Startasty stworzone na potrzeby Festiwalu Ultra Europe w Splicie.
O Startasach pisał New York Times.
Dzisiaj ich retro tenisówki z naturalnej bawełny i gumy są nadal robione ręcznie w tej samej (choć teraz pokrytej bliznami) fabryce. Kolorowo ozdobione emblematami, takimi jak jednorożce i licitarskie serca – chorwacki wzór ludowy tradycyjnie używany do dekorowania świątecznych ciastek, są zarówno zabawnym przypomnieniem słodkiej młodości, jak i symbolem nieustannego dążenia miasta do powrotu do życia.
The New York Times.
Dzisiaj jego retro tenisówki z naturalnej bawełny i gumy są nadal robione ręcznie w tej samej (choć teraz pokrytej bliznami) fabryce. Kolorowo ozdobione emblematami, takimi jak jednorożce i licitar serca, chorwacki wzór ludowy tradycyjnie używany do dekorowania świątecznych ciastek, są zarówno zabawnym przypomnieniem słodkiej młodości, jak i symbolem nieustannego dążenia miasta do powrotu do życia
Z powodu wydarzeń wojennych w 1991 roku, Borovo zaprzestało działalności gospodarczej, a wiele jego obiektów zostało zniszczonych. W latach 1992-1997 zarząd Borovo działał z Zagrzebia, a produkcja odbywała się w Donji Miholjac. Kiedy Borovo przejął swoją nieruchomość w Vukovarze w 1998 roku, zorganizował się jako grupa biznesowa i rozpoczął produkcję obuwia i artykułów gumowo-technicznych w swojej macierzystej lokalizacji.
W 2008 roku produkcja obuwia skórzanego została przeniesiona do nowo wyremontowanego i wyposażonego technologicznie budynku Obućara nova. W tym samym roku Borovo zostało certyfikowane zgodnie z normą ISO 9001.
W 2018 r. Borovo wyprodukowało limitowaną serię butów „Zenge”, które były noszone przez żołnierzy, gdy bronili Vukovaru na początku lat 90-tych.
Aktualnie, fabryka obuwia Borovo zatrudnia około 600 pracowników, z czego 400 zatrudnionych jest w fabryce w Vukovarze a 200 w 77 sklepach w całej Chorwacji. Rocznie, Borovo sprzedaje ponad 400 000 par butów.
Firma oferuje również produkcję obuwia, a właściwie, jego wzornictwa, na zamówienie.
REKLAMA
Na stronie firmy, sklepie online sprawdzicie aktualnie obowiązujące trendy we wzornictwie Borovo. Strona sklepu: borovo.hr
Sklepy w całej Chorwacji
Niestety, wiele sklepów Borovo, rozsianych po całym kraju, nie zawsze posiada pełną rozmiarówkę co jest bardzo dużym minusem. Pełna lista adresów sklepów Borovo znajduje się tutaj. Ponadto, sklep online Borovo nie przewidział wysyłki do Polski. Na plus są wiecznie panujące (oraz jeszcze większe, sezonowe) obniżki na wybrane modele.