Ciewapczici lub Cievapi, chociaż spotkaliśmy się już z Cipciripći, Ciwipici czy Czaweczi. Ilu turystów, tyle nazw. Tak, Ćevapčići nie jest absolutnie daniem chorwackim. Jednak jego obecność na każdym kroku sprawiła, że nie sposób uciec od niego. Wszystkie próby ucieczki kończą się niepowodzeniem. Jeśli więc stykamy się już w Chorwacji na każdym kroku z Ćevapi, warto byłoby poznać jego pochodzenie oraz skład, a ten, szczególnie w polskich sieciówkach potrafi ogromnie zaskoczyć.
Ćevapčići (wymawiane cie-vap-czi-ci) lub ćevapi (cie-va-pi) to grillowane danie z mięsa siekanego bądź mielonego, wyglądające jak miniaturowe kiełbaski bez skóry.
Ćevapčići spotkacie w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii, a także w Chorwacji, Czarnogórze, Słowenii, w Albanii, Macedonii, Bułgarii i Rumunii. Ćevapčići są grillowane, podawane z siekaną cebulą, kwaśną śmietaną, Ajvarem, serem feta, z kajmakiem-tłustym serem z koziego mleka, mieloną czerwoną papryką i solą.
Amatorzy tej smakowitej przekąski są zdania, że najlepsze ćevapi podawane są w Sarajewie. Od lat trwa rywalizacja między Banjaluką a Sarajewem w kwesti ustalenia, gdzie przyrządza się najlepsze ćevapi. W obu miastach podaje się ćevapi na metalowym talerzu, w lepinii, czyli małym, gorącym chlebku (do pieczenia lepinii potrzebny jest piec, w którym panuje temperatura 400oC, ciasto ma nieco inną konsystencję, niż klasyczne ciasto na chelb), z kajmakiem-tłustym serem z koziego mleka oraz cebulą.
„Prawdziwemu” ćevapčići towarzyszy kefir, podczas gdy w Dalmacji – najczęściej zimne piwo. To podawane w dalmatyńskich restauracjach (zamiast kajmaku – ajvar, a zamiast lepinii – chleb, pita bądź frytki) nie zawsze wzbudza entuzjazm kulinarnych purystów.
Nazwa ćevap pochodzi od tureckiego kebab. Bywa używana w połączeniu z popularnym południowosłowiańskim zdrobnieniem –čići. Słowo ćevapi to liczba mnoga, forma liczby pojedynczej (ćevap) jest rzadko używana, ponieważ typowa porcja składa się z kilku takich grillowanych smakołyków (najczęściej 5-8), dlatego właśnie zamawiamy ćevapi lub ćevapčići.
REKLAMA
W czasach osmańskich, hajducy (buntownicy, wyjęci spod prawa) robili tzw. hajduk ćevap: kawałki mięsa i wędzonego smalcu nadziewali na szpikulec i piekli na ogniu. W drugiej połowie XX wieku ćevapčići i inne dania orientalne weszły do kuchni chorwackiej.
Ćevapi bośniackie są wytwarzane z dwóch rodzajów mielonego mięsa wołowego (Bośnia jest w ok. 50% muzułmańska, na próżno więc szukać w ćevapi mięsa wieprzowego), serbskie są wytwarzane z wołowiny, jagnięciny lub wieprzowiny albo z mieszanki tych mięs. Także w Chorwacji zamawiamy ćevapi z mięsa mieszanego.
Przy produkcji Ćevapi w domowych warunkach doskonale sprawdzi się mieszanka przypraw do Ćevapčići i Plejskavicy Fant, dostępna w sklepie SmakiDalmacji.pl
Przepis na Ćevapčići
Składniki:
- 600g posiekanej mięsa wołowego
- 300g posiekanej jagnięciny (lub mięsa wieprzowego)
- 3 ząbki czosnku
- łyżeczka soli i pieprzu (lub przyprawa do Ćevapi)
Przygotowanie:
REKLAMA
Wymieszaj wołowinę z jagnięciną (lub wieprzowiną) w misce. Dodaj sól (lub przyprawę do Ćevapi). Ugniataj przez około 5minut. Przykryj mięso folią i wstaw do lodówki na noc. Następnego dnia wymieszaj mieso ponownie, dodając pieprz i posiekany lub wyciśnięty czosnek. Formuj z mięsa cienkie paluchy. Aby mięso nie lepiło się, zmocz ręce lub formuj mięso przy pomocy folii.
Do przyrządzania, najlepszy będzie grill, opalany węglem drzewnym. Gdy będą już gotowe, podawaj na ciepło z wyżej wymienionymi we wpisie dodatkami. Smacznego!
Gosik
-Ćevapčiči wymawiamy cie-wap-czi-czi. Ćevapi wymawiamy cie-wa-pi. Ć=ć, nie cz. (Č=cz)
Gosik
-Poprawiając Was muszę poprawić siebie😁😁😁 ćevapčići, czyli cie-wap-czi-ci
Marzynia
-A mój zięć Słoweniec mówi przez „cz”… Ale podobno mówi gwarą :-DD
Maciej
-W Sarejevie?! Nie w Sarajewie?
Wojtek Tyluś
-Było po chorwacku ale dla pewności, zmieniliśmy na polską wersję