W południowo-wschodniej części wyspy Krk, w pobliżu wioski Rudine, stoi niewielki budynek, który kryje niewielką ale niezwykle bogatą w formy skalne jaskinię. Jaskinia Biserujka, swoją nazwę zawdzięcza legendzie, głoszącej, że piraci ukrywali w jaskini swoje skarby. Słowo biser oznacza perłę. Choć niewielkich rozmiarów, to z pewnością warta Waszej uwagi. Nie omieszkajcie odwiedzić Biserujki podczas najbliższej wizyty na wyspie Krk.
O jaskini Biserujka
Jaskinia Biserujka (Špilja Biserjuka), znana również jako jaskinia Vitezića, znajduje się 300 m na północny zachód od miejscowości Rudine w gminie Omišalj na wyspie Krk w regionie Kvarneru.
Powstała blisko 16 tysięcy lat temu w wyniku drążenia okolicznych skał przez napierającą wodę, jaskinia Biserujka została udostępniona zwiedzającym w 1998 roku. Jest mała – ma 110 metrów długości – ale bardzo bogata w formy skalne, nie tylko stalaktyty i stalagmity, ale także kolumny i draperie.
Panuje tu stała temperatura 10-13°C oraz wilgotność względna około 95%. Najniższy punkt jaskini znajduje się 13 metrów pod ziemią.
Wejście do jaskini znajduje się w kamiennym domku, z którego – przez małą salę nazywaną Balkonem i przejście wykute w skale, zwane Oknem – schodzi się na głębokość 6 metrów.
Kolejny punkt na trasie zwiedzania to Wielka Sala, z której odchodzi Kanał Północny, długi na 14 metrów i stanowiący najgłębszy odcinek Biserujki. Dochodzi się nim do Sali Mostów (porusza się po niej systemem kładek) oraz Sali Cyprysów (formy skalne przypominają cyprysowy las).
REKLAMA
Cała trasa wycieczkowa jest dobrze oświetlona i przystosowana do potrzeb turystów o różnych stopniach sprawności – można się do niej wybrać z dziećmi i starszymi członkami rodziny.
Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie spilja-biserujka.com.hr
Niedźwiedź jaskiniowy
W jaskini znaleziono szkielet niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), który eksponowany jest tuż przy wejściu.
Fauna jaskini
Obecnie żyją tu rzadkie gatunki ślimaków, nietoperzy. Jaskinia jest też domem dla trzech endemicznych podgatunków chrząszczy jaskiniowych, endemicznej stonogi i endemicznej jaszczurki.
Na specjalną uwagę zasługuje Alpioniscus christiani – wesz leśna z rodziny Trichoniscidae, która występuje wyłącznie w jaskini Biserujka.
REKLAMA
Będąc na pobliskim półwyspie Istria, polecamy odwiedzić równie niewielką jaskinię Baredine.