W miejscowości Kornić, zlokalizowanej przy Zatoce Punat na wyspie Krk, znajduje się niewielki kościół św. Donata (Dunata). Kościół ten jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na chorwackim wybrzeżu, obok kościołów w Zadarze i Ninie.
Według datowania przeprowadzonego przez Miljenka Jurkovicia, kościół powstał w pierwszej połowie XII wieku. Istnieją jednak podejrzenia, że mógł on stać w tym miejscu nawet już w IX wieku.
Patron kościoła
Kościół jest pod wezwaniem biskupa Donata. Nie do końca jednak wiadomo, o którego biskupa konkretnie chodzi, ponieważ na przestrzeni dziejów biskupów Donatów było kilku. Jeden biskup Donat żył w III, dwóch w IV a jeszcze jeden w VII wieku.
Oprócz wyżej wymienionych, jest jeszcze jeden znany, zadarski biskup Donat, który żył na przełomie VIII/IX wieku, a który jest świętym patronem Zadaru. I najprawdopodobniej to właśnie temu biskupowi Donatowi ów kościół został poświęcony.
Po 1154 roku biskupem Kvarneru został mieszkaniec Zadaru – Lampridije. W tym czasie, na Kvarnerze pojawiło się bardzo dużo kościołów poświęconych zadarskim świętym: Donatowi, Krsevanovi, Anselmovi (Nin) i Stosji.
W sieci odnaleźliśmy również informację jakoby kościół był pod wezwaniem św. Dunata – wczesnochrześcijańskiego świętego, który poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań cesarza Juliana Apostaty w drugiej połowie IV wieku.
REKLAMA
Wygląd kościoła
Pierwotnie, kościółek był większy, w kształcie krzyża, z 10-metrową nawą główną oraz 8-metrową nawą boczną.
Jego aktualny, nieco dziwny – jak na znane nam inne budowle sakralne – wygląd jest wynikiem (być może niedokończonej) rekonstrukcji z 1948 roku, po tym jak 3 lata wcześniej uległ zniszczeniu. 3 października 1945 roku, w sąsiadującej z kościołem karczmie doszło do wybuchu składowanej przez jugłosowiańskich partyzantów amunicji. Wybuch poważnie uszkodził konstrukcję, niszcząc całkowicie kopułę kościoła.
Źródło informacji: Pavuša Vežić, Memorije križnoga tlocrta na tlu Istre i Dalmacije [w:] ArsAdriatica 3/2013, str. 21-52