Wybierając się do Dubrownika nie zapomnijcie odwiedzić wyspę Lokrum. Jak głosi legenda, na wyspie ciąży klątwa. Z drugiej zaś strony stanowi ona ulubione miejsce wypoczynku miejscowych.
Lokrum, niewielka wysepka położona ok 600m od Dubrownika. Nazywana „wyspą miłości” lub ogrodem Dubrownika. To fantastyczne miejsce na szybką i łatwą ucieczkę od zgiełku Dubrownika. Mnogość ścieżek, pozwala obejść wyspę dookoła w niecałe 2 godziny.
Jak dostać się na Lokrum + cennik 2023
Na Lokrum można łatwo dotrzeć. Co równą godzinę z portu miejskiego na starym mieście w Dubrowniku odpływają stateczki od wczesnych godzin porannych. Pierwszy statek z Dubrownika odpływa o 10:00, a ostatni o 17:00. Ostatni statek z Lokrum odpływa o 18:00. Powrót możliwy jest 15 min po każdej pełnej godzinie (np. 11:15, 12:15). Cena biletu jest również biletem wstępu na wyspę i wynosi 27euro (203,43kn) dla dorosłych, 5euro (37,67kn) dla dzieci (5-15 lat) i 10euro (75,36kn) dla studentów.
Ogród botaniczny
W 1956 roku na wyspie założono Ogród Botaniczny i ustanowiono rezerwat, w którym dominują eukaliptusy, kaktusy i sukulenty.
Klasztor Benedyktynów
Nieopodal znajdują się ruiny klasztoru benedyktyńskiego, tu mieści się niewielka , bardzo przyjemna restauracja.
Fort Royal
Na jedynym wzgórzu znajduje się francuski fort, z którego rozciągają się niezwykłe widoki na stare miasto, Park Orsulę, Cavtat i okoliczne wyspy.
REKLAMA
Morze Martwe na Lokrum
Ciekawym miejscem jest wewnętrzne jezioro nazywane Morzem Martwym. Ma ono słoną wodę , połączone jest bowiem podziemnymi odpływami z morzem.
Ryszard Lwie Serce na wyspie Lokrum
Z wyspą związane jest kilka legend. Jedna z nich głosi, że niedaleko wyspy rozbił się okręt wracający z wyprawy krzyżowej. Na statku był król angielski Ryszard Lwie Serce , który szczęśliwie uratowała się i został wyrzucony na brzeg Lokrum.
W podzięce za uratowane życie postanowił wybudować na wyspie kościół. Nie dotrzymał jednak obietnicy. Dubrowniczanie przekonali króla żeby wzniósł świątynię w sercu Dubrownika. Tak się stało. Kościół był pierwowzorem dzisiejszej Katedry Wniebowzięcia NMP
Klątwa Lokrum
Wiadomo, że od dawna bo już od 1023 roku wyspę zamieszkiwali Benedyktyni, sprowadzając na wsypę egzotyczne rośliny. Trzęsienie ziemi z 1667 roku poważnie uszkodziło klasztor. W 1798 roku klasztor został opuszczony. A 1806 roku wojska napoleońskie wybudowały tu Fort Royal. Napoleon znany był z wrogości do benedyktynów i kazał mnichom opuścić wyspę zaraz po zajęciu Dubrownika.
Legenda głosi ,że gdy ostatni przeor opuszczał wyspę przeklął to miejsce, mówiąc , że każdy kto spędzi na niej noc stanie się nieszczęśliwy. W późniejszych latach wyspa przeszła w ręce Maksymiliana Habsburga, który wzniósł tu pałac na ruinach klasztoru i założył park z egzotyczną roślinnością. Arcyksiążę objął tron jako cesarz Meksyku.
REKLAMA
W 1867 roku został zamordowany przez swoich poddanych. Wyspa przeszła w ręce jego bratanka Rudolfa, który popełnił samobójstwo. Obecnie wyspa jest nie zamieszkała , mało kto decyduje się na spędzenie tam nocy.
Daniel
-Bardzo fajnie wygląda. Super opis i bardzo obrazowe zdjęcia :) Pozdrawiam
Wojtek Tyluś
-Dziękujemy! :)
Maciek
-Piękne zdjęcia, fantastyczne miejsce, pewnie bym się wybrał, gdybym nie był za stary… ech!. Ale gorąco zachęcam młodszych! I niech się nie boją zostać na noc. Zresztą we dwoje raźniej. Tylko jedna uwaga: Przeor nie PRZEKLNĄ tego miejsca, tylko je PRZEKLĄŁ. Być może administratorzy strony mnie PRZEKLNĄ, że się czepiam ortografii, która jest przecież nieważna, ale – jak już pisałem – stary jestem i przywiązuję wagę do takich rzeczy. No, ale zdjęcia naprawdę piękne. Dzięki!
Wojtek Tyluś
-Serdeczne dzięki za zwrócenie uwagi, to straszne, że przez tak długi okres nie zauważyliśmy tego błędu! :)
Pozdrawiamy
Czy warto jechać do Chorwacji? Moje wrażenia, porady. | Dubrovnik cz. I
-[…] spokojnie zarezerwujemy spontanicznie, na starym mieście. My bardzo chcieliśmy wybrać się na wyspę Lokrum, ale wietrzna pogoda skutecznie nam to […]
michal
-Ale nie napisaliście dlaczego jest przeklęta? ciekawe… Dwie atrakcje dla których warto odwiedzić Lokrum, no może 3 :) Skały z których można poskakać z różnych wysokości od 2 pietra po 2 metry i niżej… Słynny tron z „Gry o Tron”, i widoczki na Dubrownik…
PS jadąc do Dubrownika samochodem albo wcześnie rano aby gdzieś zaparkować, można też wykupić parking w jednej z galerii handlowych z 1,5 km od centrum 10 kuna/h dla porównania przy murach 70 kuna/h :) Polecam Lejdi PiPi w Dubrowniku na szczycie murów… pozdr.
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Przecież jest cały nagłówek dotyczący klątwy Lokrum ;)
Na parkowanie w Dubrowniku poświęciliśmy cały wpis, zapraszam do lektury :)
Pozdrawiam
Marcin
-Trochę się pozmieniało z tymi cenami. Bilet nie upoważnia do wejścia na teren parku jakim jest Lokrum. Bilet wstępu 120 KN od osoby. Dzieci gratis.
Angelika
-W przypadku skorzystania z promów: Skala, Zrinski albo Argosy opłata wstępu na wyspę (120 kn) NIE jest pobierana.
Wojtek Tyluś
-Zgadza się, tak też jest napisane we wpisie „Cena biletu jest również biletem wstępu na wyspę”
Magdalena
-Czy z Lokrum można wrócić o obojętnie której godzinie i obojętnie jakim statkiem, czy wykupuje się powrót na konkretny statek na konkretną godzinę?
Wojtek Tyluś
-Konkretny statek, na odpłynięcie z wyspy mamy czas do ostatniego kursu powrotnego.
Karolina
-Hej!
Czy cena 150 kun to cena za rejs na wyspę i wejście na wyspę plus rejs powrotny?
Czy za rejs powrotny trzeba ponownie zapłacić? Jeśli tak to ile?
Dziękuje i pozdrawiam
Wojtek Tyluś
-150 to cena za rejs w obie strony, który jest jednocześnie biletem wstępu na wyspę.
Andrzej
-czy na wyspę można się wybrać z psiakiem ?