Nasza wizyta w 2016 roku, zarówno na wyspie Pag jak i w samym mieście Pag była niezwykle krótka, jednakże warta odnotowania na blogu. Pag, z pewnością zasługuje na większą uwagę i bardziej szczegółowy opis. Dlatego też, w najbliższym czasie postaramy się spędzić tam zdecydowanie więcej czasu. Tymczasem zapraszamy Was na krótki opis miasta Pag na wyspie o tej samej nazwie.
Wyspa Pag
Sama wyspa Pag znajduje się w północnej Dalmacji, tak bardzo, że jej północna część znajduje się już w regionie Kvarneru. Piąta co do wielkości wyspa Chorwacji, mająca jednak najdłuższą linię brzegową. W środek wyspy wcina się długa i wąska zatoka Paški Zaljev.
Trzy najsłynniejsze dobra Pagu to Paški sir (ser dojrzewający z mleka owczego), Paška čipka (koronki igiełkowe wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO), a także Paška sol (sól morska wytwarzana w solanach w mieście Pag).
Miasto Pag
Jeśli zależy Wam na pierwszym wrażeniu, warto wybrać się do Pagu od stronu Novalji i zatrzymać przy punkcie widokowym na jednym z wzgórz, np. Gradac, z których obserwować można panoramę miasta. Z obu stron otoczony surowymi górami pasma Welebit, Pag rozlokował się na mierzei łączącej dwa brzegi małej zatoki Paškiej oraz po obu jej stronach. Z góry wygląda to tak, jakby część miasta unosiła się na wyspie.
Od strony Novaliji na mierzeję wjeżdża się wprost z drogi, przecina ją omijając plażę miejską Prosika, magazyny soli i starówkę i… szuka parkingu. My zaparkowaliśmy właśnie na parkingu tuż przy magazynach soli.
Od strony starówki na mierzeję wchodzi się przez Most Katine – nowy obiekt będący lekko zaadaptowaną repliką starego mostu weneckiego, zbudowanego w 1737 roku według projektu słynnego weneckiego architekta Giambattisty Lodoli.
REKLAMA
Co warto zobaczyć w Pagu
Plac Petra Krešimira IV, wokół którego usytuowane jest zabytkowe stare miasto. Główne zabytki sakralne w jego obrębie to: Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny (XVI w.), kościoły pw. św. Franciszka i św. Jerzego, klasztor benedyktynek pw. św. Małgorzaty.
Kneževni Dvor, czyli Pałac Książęcy, w którym mieści się Muzeum/Galeria Koronek. Koronki z Pagu wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na dziedzińcu pałacu znajduje się studnia ozdobiona koroną i herbami książąt z wyspy. W budowę obiektu zaangażowani byli budowniczowie z warsztatu Juraja Dalmatinca z Šibenika i Zadaru.
Solana Pag. Pierwsza pisemna wzmianka o produkcji soli na Pagu pochodzi z 999 roku. Za panowania Wenecjan, zamknięto wszystkie solany poza to z Pagu.
Południk 15. Już pod koniec XIX wieku miasto Pag posiadało jeden z pierwszych zegarów słonecznych w Europie. Oznaczenie 15 południka znajduje się około 5 km od Pagu na drodze żwirowej, w obszarze nazwanym św. Maria Magdalena, a w linii przecięcia znajduje się marmurowy znak.
Pomnik Jurija Dalmatinca na promenadzie niedaleko wejścia na Most Katine. To właśnie on zaprojektował układ miasta w połowie XV wieku, kiedy to po licznych zbrojnych buntach mieszkańców przeciw Wenecji, którzy sprawowała tu władzę, odbudowa straciła sens. Dalmatinec wymyślił miasto na planie szachownicy i układ ten przetrwał do dziś. Zgodnie z jego wizją, miasto otoczone było murami, z których do dziś przetrwały jedynie fragmenty oraz Wieża Skrivanta i Wieża Kamerlengo – w tej ostatniej mieści się administracja miejska.
REKLAMA
Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie Wspólnoty Turystycznej Miasta Pag tzgpag.hr