Znajdujący się 20km na północny zachód od Zadaru, Nin jest niezwykle ważnym miejscem dla chorwackiej państwowości, pełniąc na przestrzeni dziejów wiele ważnych funkcji. To właśnie w Ninie (obok Biogradu i Klisu) mieścił się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego.
Spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Pierwsze wykopaliska archeologiczne w Nin i okolicy datowane są na 1777 rok. Kolejne lata wykopalisk przyniosły bardzo wiele cennych odkryć, śladów życia w tej okolicy. Rosnąca ilość eksponatów musiała znaleźć odpowiednią lokalizację. W ten sposób powstało Muzeum archeologiczne Nin, do którego Was dzisiaj zabieramy.
Więcej o Ninie dowiecie się z naszego wpisu pt. „Nin – królewskie miasto Dalmacji”.
Historia Ninu w telegraficznym skrócie
Początki Ninu to IX w. p.n.e., kiedy to na terenach tych osiedlili się Ilirowie. Kolejni do rządzenia miastem byli Rzymianie, którzy wznieśli amfiteatr, forum oraz największą w tamtych czasach na terenie Dalmacji świątynię. W VII w. Nin padł łupem Słowian i Awarów, którzy, tradycyjnie tam gdzie się pojawiali, obrócili miasto w ruinę.
Wśród ich sojuszników znajdowali się Chorwaci, którzy po przejęciu tego terenu odbudowali Nin. Lata 1328-58 to okres panowania Wenecjan. Niestety podczas wojny z Turkami miasto zostało dwukrotnie zniszczone, Wenecjanie odpuścili sobie obronę Ninu na rzecz obrony Zadaru. Zburzono wtedy pałac królewski i pałac biskupi, które nigdy nie zostały odbudowane.
Muzeum archeologiczne Nin
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, muzeum archeologiczne Nin kryje wiele ciekawych znalezisk, pozostałości kultury materialnej z prehistorycznego, rzymskokatolickiego i staro-chorwackiego życia Nin. Budynek podzielono na siedem pomieszczeń. Każde z nich reprezentuje inny okres w dziejach Ninu i okolic. Część kamiennych eksponatów umieszczono na placu przed muzeum.
REKLAMA
Jednym z najcenniejszych eksponatów ninskiego muzeum są dwie łodzie Condura Croatica z XI wieku, odnalezione przy wejściu do portu Nin w 1966 roku. Z morza wyjęto je dopiero w 1974 roku. Przypuszcza się, że właśnie o tych łodziach wspomniał cesarz Constantin Porfirogenet w X wieku, gdy mówił o starej chorwackiej flocie. Replika chorwackich łodzi Condura Croatica znajduje się przy moście, prowadzącym do starego miasta.
Prócz Condura Croatica, w muzeum odnajdziemy jeszcze jedną łódź, a dokładniej kopię części łodzi o nazwie Serilia Liburnica z I wieku.
Do ciekawszych zabytków należy również replika chrzcielnicy księcia Wišeslava, pierwszego chorwackiego księcia. Na krawędzi sześciobocznej chrzcielnicy znajduje się napis: „Ta chrzcielnica nawraca słabych, aby ich oświecić. Tutaj są oni oczyszczeni z grzechów, które otrzymali od swego pierwszego rodzica, aby zostać chrześcijanami, zbawiennie spowiadając się Przedwiecznej Trójcy.
Dzieło to zostało umiejętnie wykonane przez księdza Jana za czasów księcia Wišeslava, z pobożności, ale dla uczczenia świętego Jana Chrzciciela, aby pośredniczyć za niego i jego protegowanego”. Na chrzcielnicy jest rzeźbiony krzyż z trzyplotowym warkoczem, który sugeruje symbolikę zmartwychwstania. Oryginalna chrzcielnica znajduje się w Muzeum Zabytków Archeologicznych w Splicie.
Więcej informacji o muzeum uzyskacie udając się do punktu informacyjnego wspólnoty turystycznej miasta Nin.
REKLAMA
Urszula
-Dzięki za liczne zdjęcia z muzeum ukazujące ciekawą historię tego pięknego rejonu. Pozdrawiam:)
Miron
-Nawet nie wiedziałem, że istnieje tam takie muzeum.