Z dala od Adriatyku, w regionie Hrvatsko Zagorie, znajduje się niesamowite miejsce, które zrobiło na nas duże wrażenie. Muzeum Neandertalczyka w Krapinie powstało w pobliżu jaskini znajdującej się na wzgórzu Hušnjak w której, w latach 1899-1905r. odkryto około 3000 szczątków neandertalczyków i zwierząt, co stanowi największy tego rodzaju zbiór na świecie. Samo muzeum jak i okolice Krapny to ciekawa opcja na przystanek w drodze do lub z Polski. Pomyślcie o tym, szczególnie jeśli macie dzieci. Z pewnością spodoba im się w muzeum, a i w szkole będą miały co opowiadać rówieśnikom.
Początki muzeum
Muzeum powstało w 2010 roku. Prace nad muzeum trwały 11 lat. Plusem niedawno otwartego muzeum w Krapinie jest fakt, że cała jego koncepcja została zaplanowana nowocześnie, przez co możemy podziwiać mądrze zaplanowane multimedialnie. Już sama jego budowa, przypominająca betonową grotę.
Ekspozycja Muzeum Neandertalczyka w Krapinie
Multimedialna ekspozycja Muzeum Neandertalczyka w Krapinie jest niesamowita i robi naprawdę dobre wrażenie zarówno na dorosłych jak i na dzieciach.
Niestety musicie nam uwierzyć na słowo, ponieważ na terenie muzeum występuje bezwzględny zakaz fotografowania. Jest to spowodowane tym, że cała ekspozycja składa się z prac wielu autorów i nierealne jest uzyskanie od nich wszystkich pisemnej zgody.
Co prawda dyrektor muzeum był tak uprzejmy przesłać nam zdjęcia ekspozycji, jednak my, wyznając zasadę, że na blogu zamieszczamy wyłącznie nasze zdjęcia, postanowiliśmy ich nie publikować. Na stronie muzeum www.mkn.mhz.hr znajdziecie zdjęcia z wnętrza muzeum.
Znajdujące się tutaj zdjęcia pochodzą z zewnątrz gdzie fotografowanie jest dozwolone.
REKLAMA
Betonowy budynek muzeum znajduje się między dwoma wzgórzami – Hušnjakovo i Josipovac. W pierwszej sali wyświetlany jest 16-minutowy film o życiu neandertalczyków z Krapiny.
Ekspozycja prezentuje nie tylko wykopaliska, ale także szerszy kontekst naukowy i różne teorie naukowe wraz z ich interpretacją.
W jednej z sal znajduje się wierna rekonstrukcja znaleziska praczłowieka na wzgórzu Hušnjakovo, a także kopie niektórych eksponatów: czaszek praczłowieka oraz kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca, bobra i jelenia. W kolejnym pomieszczeniu przedstawiono powstanie świata, od Wielkiego Wybuchu i powstania Ziemi do pojawienia się praczłowieka i człowieka współczesnego.
Największe wrażenie zrobiło na nas jednak ogromna diorama z 19 postaciami, gdzie zaprezentowano rekonstrukcję życia neandertalczyków.
W ostatniej z sal wystawowych przedstawiono ewolucję kulturalną rodzaju ludzkiego po epoce neandertalskiej.
REKLAMA
Jaskinia Krapina
Podczas trwających sześć lat wykopalisk odkryto około 3000 szczątków neandertalczyków, zwierząt oraz narzędzi kamiennych reprezentujących kulturę mustierską.
Zbudowana z piaskowca jaskinia Krapina jest stanowiskiem archeologicznym z okresu środkowego paleolitu. Wewnątrz jaskini wyodrębniono 9 warstw stratygraficznych, pochodzących z okresu interglacjału eemskiego i wczesnej fazy zlodowacenia Würm.
W 1899 roku, sławny chorwacki profesor – paleontolog i geolog, Dragutin Gorjanović Kramberger odkrył kości ponad 80 neandertalczyków w różnym wieku. Podczas trwających sześć lat wykopalisk odkryto około 3000 szczątków neandertalczyków, zwierząt oraz narzędzi kamiennych reprezentujących kulturę mustierską.
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, stosując metodę Electron Spin Resonance (ESR) i przeprowadzając analizę szkliwa zęba nosorożca, odkryli, że neandertalczycy z Krapiny pochodzą z ostatniej wielkiej epoki międzylodowcowej, czyli sprzed 130 tysięcy lat.
Jedna z najstarszych biżuterii na świecie
Ponad sto lat temu, w latach między 1899 a 1905, na półce skalnej, geolog Dragutin Gorjanović-Kramberger odkrył 130 000-letnie szpony orłów bielików. Szpony te posiadały nacięcia i wzory zużycia, sugerujące, że pazury były noszone jako osobiste ozdoby. Kości z Krapiny są jedną z najstarszych biżuterii na świecie, ustępując tylko marokańskiej biżuterii, wykonanej z muszli ślimaków.
Mirosław
-W opisie jest że czynne do 19-nastej,niestety byliśmy tydzień temu i pocałowaliśmy tkz. klamkę o 18 nastej ;-(
Wojtek Tyluś
-Ponieważ to jest BLOG, a nie strona muzeum czy portalu informacyjnego > Ten wpis ma co najmniej 2 lata i przez ten czas mogło zmienić się naprawdę WSZYSTKO
Informacji o najważniejszych informacjach takich jak godziny wejść czy cennik ZAWSZE szukamy tam gdzie to się powinno robić czyli na stronie muzeum > http://www.mkn.mhz.hr/en/