W miejscowości Medulin, w południowej Istrii, znajduje się niewielki półwysep, którego teren należy do Parku Archeologicznego Vižula. Miejsce niepozorne, z daleka wyglądające jak niewielki półwysep porośnięty roślinnością, nic specjalnego. Jednak dla osób, których interesują historią, szczególnie okresem panowania na tych terenach Cesarstwa Rzymskiego, to Vižula jest wyjątkowym miejscem. Jeśli planujecie wizytę na Vižuli, gorąco namawiamy Was do skorzystania z okularów 3D, które oferuje park. Okulary przeniosą Was w zupełnie inny wymiar!
Czy wiesz, że w Medulinie znajduje się ponad 150-letni młyn napędzany siłą wiatru?
Słów kilka o półwyspie Vižula
Półwysep Vižula zamieszkany był już w czasach neolitu, jednak to co najbardziej rozbudza wyobraźnię, pochodzi z III i IV wieku. Mowa o monumentalnym, luksusowej willi lub pałacu cesarskim, który został wybudowany w tym samym okresie co Pałac Dioklecjana w Splicie czy Salona. Na półwyspie, archeolodzy odnaleźli liczne przedmioty świadczące o wielowiekowym luksusowym stylu życia.
Aktualnie duża część kompleksu znajduje się pod powierzchnią Adriatyku lub, po zakończeniu wykopalisk – zasypana ziemią. Część terenu półwyspu nie była jeszcze nigdy badana specjalistycznym sprzętem geodezyjnym. Nie spodziewajcie się więc chociażby takich pozostałości jak Splicie. Na Vižuli trzeba mocno uruchomić wyobraźnie. Aby ułatwić nam wyobrażenie sobie tego, jak mogła wyglądać posiadłość na Vižuli, park przygotował wizualizacje, które możemy oglądać na miejscu poprzez okulary 3D. Taka forma zwiedzania powinna być wdrożona w każdym podobnym miejscu!
W 1970 roku, pozostałości po Rzymskich zabudowaniach, zarówno te na lądzie jak i znajdujące się pod powierzchnią Adriatyku, zostały wpisane na listę pominików kultury.
Vižula została wymieniona przez Bernarda Schiavuzzi w 1907 roku jako cesarska willa Kryspusa, syna Konstantyna Wielkiego. Badania archeologiczne prowadzone w północno-zachodniej części półwyspu potwierdzają, że obszar ten był nieprzerwanie zamieszkany od I do VI wieku wieku.
REKLAMA
Willa Vižula była jedną z większych willi cesarskich, znajdujących się na terenie Istrii, porównywana do Verige Cove na Wyspach Brijuni czy Loron w okolicach Novigradu. Podobny status miał wspomniany powyżej Pałac Dioklecjana w Splicie.
Pod względem architektonicznym Vižula to nadmorska willa położona na przestronnej posiadłości, która łączy w sobie wszystkie zalety i zalety wsi i wybrzeża. Ta w Splicie różniła się od pozostałych tym, że była zwarta i mocno ufortyfikowana, dlatego porównywanie ich ze sobą nie do końca ma sens.
Vižula była domem dla dygnitarzy, patrycjuszy i senatorów. Ich styl życia wiązał się z wygodą i przyjemnością, a ich bogactwo i luksus znajdują odzwierciedlenie we wszystkich dotychczas odkrytych częściach willi, takich jak bogata mozaika i kolorowe marmurowe powierzchnie, akwedukt, hypocaust (systemy ogrzewania podłogowego i ściennego dla term z basenami), sala audiencyjno-bankietowa, perystyl z zadbanymi ogrodami oraz portyk, w którym odbywały się całonocne imprezy.
W pobliżu Vižuli, w Burle odkryto nekropolię cesarską i późnoantyczną. Bogactwo artefaktów znalezionych w 312 zbadanych grobowcach obejmuje złotą i szmaragdową biżuterię oraz najlepsze naczynia szklane.
W średniowieczu i podczas panowania weneckiego Vižula była wyspą oddzieloną kanałem od wybrzeża Medulin. W tym czasie nazywała się Isola di vescovo (Wyspa Biskupia). Pod wodą, zachowały się ślady drogi łączącej wyspę z lądem.
REKLAMA
Starożytna historia Vižuli znajduje odzwierciedlenie w jej starożytnym ogrodzie, który znajduje się w południowo-zachodniej części półwyspu, obok dawnej willi rustica. W ogrodach rzymskich zwykle znajdował się rozmaryn, stosowany w farmacji, kuchni i kosmetyce oraz laur, który był nadawany poetom i zwycięzcom w igrzyskach olimpijskich i wojnach, a także był umieszczany nad drzwiami pokoi pacjentów, aby odpędzić złe duchy i śmierć. Mirt i róża były również ważnymi roślinami w ogrodach rzymskich, ponieważ był poświęcony Wenus, bogini miłości i płodności.
Gospodarze Parku Vižula postawili na innowacyjny rozwój. Przygotowane wizualizacje 3D to tylko namiastka. Na półwyspie odbywają się różnego rodzaju wystawy, warsztaty, szkolenia, inscenizacje. Wygląda to naprawdę świetnie!
Wszystkie powyższe informacje pochodzą ze strony PA Vižula.