Po opisie najdalej wysuniętych miejsc, na wschód (Ilok) i na południe (półwysep Prevlaka), nadszedł czas na najdalej wysunięty na północ punkt na mapie Chorwacji. Znajduje się on w regionie Međimurje, nieopodal granicy ze Słowenią.
W najdalej wysuniętym na północ punkcie Chorwacji, w miejscowości Sveti Martin, a dokładniej w wiosce Žabnik, na rzece Mura znajduje się pływający młyn rzeczny (Mlin na Muri). Obecny młyn jest repliką pływającego młyna z 1902 roku, który wcześniej znajdował się w tym miejscu.
Na początku XX wieku, na 40-kilometrowym odcinku Mury znajdowało się aż 90 takich młynów. W latach 60-tych, liczba ta spadła do zaledwie 11 młynów. W połowie lat 80-tych zniknął ostatni młyn rzeczny, który znajdował się w tym samym miejscu, w którym obecnie stoi jego replika.
Restauracja i centrum edukacyjne Dom Młynarza
W 2005 roku, stary młyn w Žabniku został odnowiony i przekształcony w „Dom Młynarza” – centrum dla zwiedzających, poświęcone Francowi Žalarowi, ostatniemu młynarzowi w regionie Međimurje, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądało jego życie. Znajdziemy m.in. eksponaty, przedmioty należące do, żyjących na tych terenach młynarzy, a także …lewitujący chleb.
Miejsce to znajduje się ta trasie ścieżki dydaktycznej – „ścieżce młynarzy”, którą możemy pokonać rowerem, pieszo, a nawet kajakiem. Na trasie znajdują się tablice opisujące tutejszą faunę i florę.
Stadnika Koni Međimurskich
W pobliżu młyna i centrum dydaktycznego znajduje się Stadnina Koni Međimurje. Stadnina została założona w 2015 roku w celu zachowania i rewitalizacji zagrożonej, autochtonicznej chorwackiej rasy koni medzimurskich. Niestety podczas naszej wizyty stadnina (Ergela) była zamknięta.
REKLAMA
Rzeka Mura
W pobliżu pływającego młyna, mamy okazję poznać bliżej faunę i florę, towarzyszącą rzece Mura. Z dala od szumu wielkich miasta, sama natura! Mura stanowi zarówno granicę chorwacko-słoweńską jak i granicę chorwacko-węgierską. Uchodzi do Drawy koło wsi Legrad.