Umag w północnej Istrii

Umag – miasto tenisa ziemnego, pomidorów i relaksu. To również idealne miejsce dla rowerzystów, na których czekają dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych w bardzo przyjemnym, płaskim terenie. Tak zapamiętaliśmy jedną z najbardziej wysuniętych na zachód miejscowości w Chorwacji, którą odwiedziliśmy podczas wrześniowego wyjazdu 2021, w okolice Rovinja.

Umag zlokalizowany jest w północno-zachodniej części półwyspu Istria. Zaledwie 10 kilometrów dzieli Umag od wsi Bašanija, w której znajduje się Przylądek Lako, będący najdalej wysuniętym na zachód miejscem w Chorwacji.

Historia Umagu

Umag (z włoskiego Umago) został zbudowany na fundamentach rzymskiej osady Humagum lub Umacus. W VII wieku geograf z Rawenny wspomniał o miasteczku używając nazwy Umag, a w XII wieku arabski geograf Edrisi nazwyał go Mugav. W XVII i XVIII wieku na mapach miasto nosi nazwę Humago i Omago.

Mówi się, że w 827 r. statek, który przewoził ciało św. Marka z Aleksandrii w Egipcie, osiadł na mieliźnie w Umagu i że z Wenecji przybył tu po ciało Doge Orso Partecipazio. Ponoć tu należy upatrywać źródła szczególnego związku miasta z Wenecją i Republiką Wenecką.

Umag wiele razy borykał się z dżumą i w swojej historii przechodził z rąk do rąk. We wczesnym średniowieczu stanowił własność biskupów Triestu, następnie podlegał kontroli Republiki Weneckiej – aż do jej likwidacji w roku 1797. Potem notujemy krótki epizod przynależności do państwa Habsburgów i jeszcze krótszy, kiedy Umag podlegał rządom Napoleona.

W roku 1945 miasto znalazło się w strefie należącej do Wolnego Miasta Triestu, a dopiero 8 lat po wojnie oficjalnie przyłączono je do Jugosławii.

REKLAMA

Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie umag.hr

Stare Miasto na półwyspie

Stare miasto obecnie znajduje się na półwyspie, ale aż do XIX wieku było wyspą, ponieważ dopiero wtedy zasypano wąski przesmyk oddzielający staromiejską wysepkę od stałego lądu. Mury miejskie – z bramą miejską i mostem zwodzonym – powstały w X wieku. Częściowo zachowały się one w części południowo-zachodniej, obok Muzeum Miejskiego.

Przy wejściu do historycznego centrum stoi kościół św. Rocha zbudowany po epidemii dżumy w 1507 roku. We wnętrzu kościoła znajduje się niezwykły drewniany strop z XVIII wieku.

Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Peregryna

Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Peregryna, patrona miasta, został zbudowany według projektu architekta Filippo Dongeti z Piranu. Późnobarokowa fasada pozostała w stanie surowym. W kościele przechowywanych jest kilka ciekawych dzieł sztuki, z których najbardziej znaczące to organy z 1776 roku i gotycki poliptyk z 1440 roku.

33-metrowa dzwonnica kościoła z kamienną płaskorzeźbą przedstawiającą weneckiego lwa pochodzi z 1651 r. Za dzwonnicą znajduje się studnia publiczna zbudowana w 1677 r., a następnie kilkakrotnie przebudowywana.

REKLAMA

Po przeciwnej stronie niż dzwonnica znajdziemy stary Pałac Miejski z XIII wieku, zniszczony w pożarze w 1924 roku. Na tyłach kościoła znajduje się mały plac zwany Corte delle Ore („Dwór godzin”), nazwany tak prawdopodobnie z uwagi na pobliską dzwonnicę i dzwon wybijający godziny.

Na głównym placu miasta uwagę zwracają domy z biforiami czyli oknami arkadowymi podzielonymi kolumienką na dwie części.

Umaška naušnica

Podczas wykopalisk archeologicznych na Placu Wolności w Umagu w 2005 r., w jednym z grobów znalezionych na miejscu wczesnośredniowiecznego kościoła, zniszczonego po napadzie księcia Domagoja w 876 r., odkryto wyjątkowy kolczyk, tzw. Umaška naušnica.

Jego eliptyczne ogniwo z brązu i srebra z trzema kolanami i grawerowanym wisiorkiem zostało stworzone przez odlewanie w jednoczęściowej formie. Kolczyk przechowywany jest w Muzeum Miejskim w Umagu. Złotnik Njaci Široka jako jedyny wykonuje replikę kolczyka, zgodnie z dawną sztuką jubilerską.

ATP Croatia Open

Współczesny Umag słynie z rozgrywanego w centrum tenisowym Stella Maris turnieju Plava Laguna Croatia Open – ATP (nazwy sponsorów zmieniają się niemal co roku, zapamiętajcie „Croatia Open”), jednej z najbardziej spektakularnych imprez publicznych na Istrii i prawdopodobnie w Chorwacji. Turniej został zorganizowany po raz pierwszy w 1990 roku. To jeden z najatrakcyjniejszych światowych turniejów ATP International Series dla mężczyzn.

Obok centrum Stella Maris miasto dysponuje dziś ponad sześćdziesięcioma nowoczesnymi kortami tenisowymi. Z roku na rok głównym imprezom tenisowym towarzyszą bogate i atrakcyjne programy obejmujące codzienne zajęcia sportowe i spotkania ze znanymi sportowcami, ekskluzywne imprezy, koncerty i całonocną rozrywkę.

W sezonie 2021 turniej rozgrywany był w dniach 19–25 lipca, a  pula  nagród wynosiła 481 270 euro.

Dni pomidora w Umagu

W Umagu znajduje się fabryka Podravki, która zajmuje się przetwórstwem pomidorów z Istrii. Zlokalizowana jest nad Adriatykiem i jest widoczna ze starego miasta.

W 2019 roku Podravka przetworzyła w Umagu ponad 11 tysięcy ton istarskich pomidorów.

Pod koniec lipca, w Umagu odbywają się Dni Pomidora, obchodzone z okazji rozpoczęcia zbiorów pomidorów. Podczas Dni Pomidora zgromadzeni mają możliwość spróbowania wielu potraw sporządzanych z pomidorów lub z ich użyciem. Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne.

REKLAMA

Umag pełen resortów

Umag słynie z mnogości różnego rodzaju ośrodków wypoczynkowych. W samym mieście jak i jego okolicy znajduje się wiele kempingów oraz resortów. Tym największym i najbardziej rozpoznawalnym jest Resort Stella Maris, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Umagu.

Z resortu do Umagu dostaliśmy się kolejką turystyczną. Ciekawostką jest fakt, że kolejka ta została uruchomiona w 1971 roku, czyli kursuje już ponad 40 lat. Kolejka kursuje na trasie Polinezija-Umag-Polinezija, od Wielkanocy do Wszystkich Świętych. Odjeżdża mniej więcej co pół godziny i zatrzymuje się w kurortach turystycznych Punta, Stella Maris, Katoro i Polinezji.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

Jeden komenrarz