Z górującej kilkadziesiąt metrów nad miastem Hvar Twierdzy Španjola rozpościera się panorama na Wyspy Paklińskie – jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców wyspy Hvar jak i przybyłych na nią turystów. Wyspy Paklińskie to również mały raj dla żeglarzy, którzy do dyspozycji mają marinę ACI.
Widok z Hvaru
Wyspy Paklińskie widziane z samego miasta Hvar, drona, a także górującego nad miastem wzgórza, gdzie znajduje się Twierdza Fort Napoljun (Napoleona).
Smoła, nie piekło
Pakleni Otoci, czyli Wyspy Paklińskie to grupa 16 wysp zlokalizowanych naprzeciwko wejścia do portu Hvar. Słowo pakleni, często tłumaczy się jako piekielne, jednak poprawna forma pochodzi od słowa paklina oznaczającego smołę, (żywicę sosnową) używaną niegdyś do pokrywania kadłubów statków.
Kąpiel w Adriatyku
Pakleni Otoci to grupa wapiennych wysp o skalistych i jałowych brzegach. Porośnięte są makią i niskimi drzewami. Prądy opływające wyspy są silne, a przejścia między nimi płytkie, co uniemożliwia podpłynięcie do wysp większym statkom.
Nie ma jednak problemu z wybraniem się tu jachtem czy taksówką wodną – piękne zatoczki z piaszczystymi i żwirowymi plażami oraz krystalicznie czyste morze przyciągają licznych turystów jak magnes.
Imprezowa dusza archipelagu
Wyspy Paklińskie słyną również, ą może przede wszystkim ze zlokalizowanych na nich barów i restauracji, gdzie, przy dźwiękach dobrej muzyki można miło spędzić dzień. Miejsca te popularne i oblegane są szczególnie podczas trwającego w Splicie i m.in. również w Hvarze ULTRA Music Festival (w samym Hvarze na ULTRA Beach Hvar w Hotelu Amfora Grand Beach Resort).
REKLAMA
Największa wyspa
Największą wyspą w grupie jest Św. Klemens (Sveti Klement, 5,2 km2). To na niej znajduje się niewielka miejscowość Palmižana z ACI Mariną na blisko 200 jachtów. Początki ruchu turystycznego w Palmižanie przypadają na rok 1906. To wtedy miejscowy profesor botaniki – Eugena Meneghello – założył ogród botaniczny, który do dziś jest znaną atrakcją turystyczną tego rejonu. Rosną tu rozmaryn, lawenda, bazylia, mięta, sosny, mimozy, drzewa pomarańczowe, lilie, opuncje, agawy, eukaliptusy, drzewa laurowe i oliwne – Meneghello zadbał o to, żeby trafiły tu rośliny z różnych zakątków świata.
Obszar wodny wokół Palmižany obfituje zabytkowe wraki, rzadko występujące okazy roślin, ryb i koralowców.
16 wysp
Poniżej znajduje się lista wszystkich wysp archipelagu:
- Sveti Klement
- Vodnjak Mali
- Vodnjak Veli
- Travna
- Paržanj
- Borovac
- Dobri otok
- Vlaka
- Stambedar
- Gojca
- Borovac
- Marinkovač
- Planikovač
- Jerolim
- Galešnik
- Pokonji Dol
W sumie Wyspy Paklińskie zajmują obszar 7.165093 km2.
Wyspa Galešnik
Możliwe, że znacie także wsypę Galešnik – pierwszą z rzędu wszystkich Wysp Paklińskich, usytuowaną przy samym wejściu do portu Hvar. Podobno z tej małej wyspy rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto.
REKLAMA
To na Galešniku podczas epidemii dżumy w latach 1514, 1516, 1529 i 1576 funkcjonował obóz dla osób objętych kwarantanną. W 1831, pomni doświadczeń z roku 1808 roku (Rosjanie zdobyli Galešnik i stamtąd ostrzeliwali miasto Hvar), Austriacy wybudowali tu twierdzę z koszarami (mieściły się tu także lochy). Twierdza służyła do kontroli ruchu morskiego w szerszym obszarze portu Hvar, a koszary mieściły załogę ok. 30 żołnierzy. Fort został opuszczony w 1866 roku zaraz po bitwie pod Visem.
Pod koniec XIX wieku po południowej stronie wyspy wybudowano latarnię morską (kamienna wieża ma 6 m wysokości).
W latach 60. XX wieku Galešnik był popularnym miejscem nocnej rozrywki z muzyką na żywo.