CroatianEnglishGermanPolishRussian

Jeziora Plitwickie. Piękno chorwackiej przyrody

Jeziora Plitwickie. Piękno chorwackiej przyrody

Zabieramy Was w podróż do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, które znajdują się na licie światowego dziedzictwa UNESCO. Park mieści się przy drodze nr 1 w środkowej części Chorwacji. Tak jak wspominaliśmy przy poprzednim wpisie, polecamy wizytę w Plitwicach na początku naszej podróży. Dojazd Jezior Plitwickich jest prosty. Najlepszym, według nas, rozwiązaniem jest zjazd z autostrady w Karlovac na drogę nr 1. Chorwacki odcinek trasy dokładniej opisaliśmy we wpisie pt. „Samochodem do Chorwacji. Chorwacki odcinek”.
Darujmy sobie dokładny opis Parku Narodowego Jezior Plitwickich – znajdziecie go w Wikipedii. Skupimy się natomiast na podstawowych informacjach, które mogą okazać się pomocne.

 

Piękno przyrody

Po zwiedzeniu Jezior Plitwickich na pewno nie będziecie żałować jednego dnia mniej na chorwackiej plaży. Malowniczo usytuowana dolina z turkusowymi jeziorami, krystalicznie czystą wodą i pływającymi w niej rybami posiadająca liczne wodospady. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Zacznij zwiedzać rano

To bardzo istotna wskazówka z wielu względów. Pierwszy i chyba najważniejszy to temperatura, która o wczesnej porze nie jest jeszcze tak uciążliwa. Drugi powód to turyści, których z godziny na godzinę przybywa na trasie. Latem Jeziora Plitwickie można zwiedzać w godzinach od 7:00 do 20:00. Jeżeli chcecie odbyć poranne zwiedzanie możecie przenocować w jednym z wielu znajdujących się przy trasie apartamentów (pokoi) lub hotelików. Możecie również wybrać opcję, z której skorzystaliśmy my czyli spanie na stacji paliw tuż przed zjazdem z autostrady do Karlovac.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Wybierz wejście nr 1

Okazuje się, że wybór początku zwiedzania jezior to bardzo istotna wskazówka. Całe szczęście wejście nr 1 znajduje się przy trasie z Polski jako pierwsze. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ rozpoczynając zwiedzanie od wejścia nr 1, już na początku, nie będąc jeszcze wyczerpanym trasą, słońcem i wysoką temperaturą, podziwiamy najpiękniejsze miejsca w parku.
Osoby, które wybierają opcję zwiedzania od wejścia nr 2, przechodząc koło tych miejsc, nie zwracały na nie większej uwagi. Ich oczy wyraźnie wyszukiwały tabliczki informującej o końcu trasy. Zapewne tak samo wyglądaliśmy my kończąc czterogodzinny marsz.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Wybierz trasę zwiedzania

Prócz wyboru wejścia mamy również kilka opcji zwiedzania. W zależności od tego ile chcemy poświęcić na zwiedzanie czasu oraz co zamierzamy zobaczyć, do naszej dyspozycji oddano 5 wariantów. My wybraliśmy optymalny wariant C, który, według przewodników, pokonuje się czasie od 4 do 6 godzin. Polecamy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Co zabrać na zwiedzanie

Prowiant. Wybierając czterogodzinną opcję zwiedzania można być pewnym, że pod koniec zdążymy nieco zgłodnieć. Co prawda pod koniec trasy znajduje się bar, jednak serwowane tam jedzenie trochę odbiega od tego do czego przyzwyczajono nas w polskich barach. Nie polecamy hamburgerów!
Woda. Zabierzcie ze sobą dużo wody, na pewno się przyda.
Wygodne obuwie. Pomimo, iż trasa nie wydaje się być karkołomna, kilkugodzinny spacer może okazać się bolesnym przeżyciem dla naszych stóp. Polecamy pozostawienie w samochodzie klapek z cienką podeszwą i założenie wygodnego obuwia. Oczywiście na trasie można spotkać panie na szpilkach, najprawdopodobniej nikt ich nie poinformował, że większość trasy przemierza się po drewnianej kładce.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!!!

Niestety ostatni przypadek tragicznej śmierci słowackiej turystki dobitnie pokazuje, że nie ma mowy o jakimkolwiek wychodzeniu poza wyznaczoną ścieżkę.
Chcąc zrobić jak najlepsze ujęcie kobieta zeszła z wyznaczonego szlaku, pech chciał, że ukruszyła się pod nią skała i spadła z 70 metrowej skarpy ginąc na miejscu.
Spacerując po parku nieraz widzieliśmy takie osoby, które dla dobrego ujęcia są w stanie zrobić wszystko. Nie ma mowy! Koniecznie trzymamy się szlaku!

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

 

Ceny biletów wstępu w sezonie letnim 2016

Dorośli: 180kn
Dzieci 7-18 lat: 80kn
Dzieci poniżej 7 roku życia: bezpłatnie

 

Nocleg o okolicy Jezior PlitwickichBooking.com

By móc rozpocząć zwiedzanie parku z samego rana i wypoczętym, dla niektórych z Was będzie potrzebny nocleg w okolicy Jezior Plitwickich. Załączamy wyszukiwarkę promocji dnia Booking. Polecamy, można wyhaczyć fajne oferty!

 

Jeziora Pliwtickie na Instagramie

Zapisz

Jeziora Plitwickie na Mapach Google

 

Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

23 komentarze

 1. santino
  Sie 08, 2012 @ 22:23:34

  Świetne wskazówki, jeziora są warte odwiedzenia,
  zastanawiam się czy w tych jaskiniach przy takim nawale turystów bywają rzeczywiście niedźwiedzie ?
  Pozdrawiam!

  Reply

  • Ed
   Lip 27, 2016 @ 08:23:16

   Wszystko fajnie ale spanie na stacji benzynowej jest w Chorwacji zabronione.

   Reply

   • Wojtek Tyluś
    Lip 27, 2016 @ 10:33:28

    Zgadza się jednak na autostradach przymykane jest na to oko. Lepszy bezpieczny wyspany kierowca niż tragedia na drodze

    Reply

 2. Wojciech
  Lip 04, 2013 @ 12:12:03

  Cześć, a jak wygląda sprawa z pozostawieniem samochodu, przy wejściu 1? Jest jakaś szansa, czy są cyrki jakie odbywają się na naszym np Morskim Oku?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Lip 04, 2013 @ 12:24:46

   Cześć,
   W sumie nie wiem jak jest z miejscami po południu, natomiast jeśli przyjedziecie z samego rana (bardzo polecamy poranne zwiedzanie kiedy słońce jeszcze tak nie pali – tak jak pisałem powyżej) to problemów z miejscem nie ma żadnych, czasem może być tak, że znajdziesz miejsce na „zboczu” parkingu gdzie zaciągamy ręczny ma maxa ;) ale przynajmniej autko będzie w cieniu :)
   O ile dobrze pamiętam – płatne przy wyjeździe.
   Miłego zwiedzania :)

   Reply

 3. Zyga
  Lip 26, 2013 @ 08:52:22

  Cześć. Potwierdzam, że warte jest to obejrzenia. Ja startowałem z wejścia 2-go trasą oznaczoną H. Był to wyjazd „kolejką” na górę, następnie spacer w dół. W połowie przepłynąłem statkiem na dół i spacer w górę w okolice parkingu 1-szego. Na koniec „kolejka” zawiozła nas do parkingu 2-go. Czas w jakim spokojnie pokonaliśmy tą trasę to ponad 7 godzin (planowane 6 godzin). Jedna uwaga parking 2-gi – ale myślę że również 1-szy są płatne 7 kun za godzinę. Doliczcie to do ceny. Myślę że łącząc zwiedzanie tego parku z trasą na Chorwację nie bardzo ma sens (pospiech i zmęczenie). warto wybrać się tam specjalnie. Dla miłośników takiej przyrody można to zwiedzać spokojnie przez dwa dni – są takie bilety.

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Lip 26, 2013 @ 09:02:38

   Witaj,
   Dzięki za opis trasy od bramy nr 2 :)
   Parking jak parking, tanio nie jest, ale nie może to być wyznacznikiem, czy ktoś zobaczy to piękne miejsce czy nie :)
   Pozdrawiamy

   Reply

 4. Paweł
  Lip 31, 2013 @ 23:14:36

  Witam, jaki jest koszt wstępu na takie na jeziora?

  Reply

 5. Kasia
  Sie 14, 2013 @ 15:22:39

  Witam, za tydzień wybieramy się do Chorwacji po raz pierwszy – dokładniej Pakostane. Przez zakwaterowaniem w miejscu docelowym zaplanowaliśmy zwiedzanie właśnie Jezior Plitwickich. Jedziemy z dziećmi więc nie chcę ich zamęczać 6-8 godz. zwiedzaniem. Zresztą większość osób pisze, że najlepiej zwiedzanie rozłożyć na 2 dni.
  My 2 dni nie poświęcimy ale mam nadzieję, że przez te 4-5 godz uda nam się zobaczyć wiele.
  Przeglądając net w temacie „Które wejście/trasę wybrać?” sporo osób opowiedziało się nad wejściem nr 2. Ty polecasz 1 i wersję C – zdjęcia które pokazujesz, wskazują że uda zobaczyć się piękne miejsca.
  Chyba skorzystam z Twojej podpowiedzi. Nocleg mamy w Slunj i od rana planujemy zwiedzać właśnie Jeziora – może nie uda nam się od 7 ale będziemy chcieli jak najwcześniej – właśnie ze wzgledu na temp i innych turystów.
  Fajna i przydatna relacja – dzieki :)

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sie 14, 2013 @ 18:45:38

   Witaj,
   nie słuchaj tych od wejścia 2 :)
   tam nic nie ma, najlepsze widoki są zaraz przy wejściu 1 :)
   weź pod uwagę, że idziecie z dzieciakami i być może „zmuszą” Was do skrócenia trasy ;)
   przy wejściu jest widoczna powyżej tablica z różnymi opcjami czasowymi tras, na pewno znajdziecie cośdla siebie :)
   koniecznie wejście nr 1 – nie będziecie żałować :)
   szerokiej drogi i udanego wypoczynku
   pozdrawiamy

   Reply

   • Kasia
    Sie 16, 2013 @ 10:31:21

    Przekonałeś mnie swoim opisem do wejścia nr 1 i tak tez zrobimy.
    Mam pytanie – czy jeśli wybierzemy opcję C do zwiedzania – to czy jeśli, tak jak piszesz – dzieciaki nas „zmuszą”, nie będzie większego problemu ze znalezieniem krótszej drogi do wyjścia?

    Reply

 6. Bibinje - Chorwacja na własną rękę - ceny wstępów kuchnia-dr Lifestyle
  Wrz 13, 2013 @ 11:16:45

  Reply

 7. Marta
  Lut 18, 2014 @ 13:01:04

  Kocham Plitwickie ponad życie!

  Reply

 8. Anka
  Lut 20, 2014 @ 15:55:28

  Jesienią też tam jest pięknie :)

  Reply

 9. Podsumowanie roku 2014 | CroLove.pl
  Gru 30, 2014 @ 16:27:27

  […] we wrześniu 6. Ceny paliw w Chorwacji [2014] 7. Ceny podstawowych produktów w Chorwacji [2014] 8. Jeziora Plitwickie. Piękno chorwackiej przyrody 9. Wakacje w Dubrowniku – wskazówki 10. Samochodem na szczyt Sv. […]

  Reply

 10. Stare miasto w Zadarze | CroLove.pl
  Lut 23, 2016 @ 19:05:10

  […] miasta jest położenie w stosunkowo niewielkiej odległości od czterech parków narodowych: Jeziora Plitwickie, Wodospady Krka, Paklenica i Północny Velebit. Organizowane są także wycieczki statkiem do […]

  Reply

 11. Ewa R
  Kwi 17, 2016 @ 16:30:12

  Dla dorosłych wstęp 180 kn ? Czy da sie jakoś ulgowa ??

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Kwi 17, 2016 @ 20:21:35

   Tak, są, jeśli jesteś:
   – w grupie ponad 15 osób (160Kn)
   – studentem (110Kn)
   – studentem w grupie ponad 15 osób (100Kn)
   – dzieckiem 7-18lat (80Kn)
   – dzieckiem w grupie ponad 15 osób (70Kn)
   – dzieckiem poniżej 7lat (za darmo)

   Reply

 12. Justyna
  Cze 02, 2016 @ 15:49:26

  Byliśmy wczoraj – przepięknie cudowne widoki warto prZeczytac te powyższe wskazówki natomiast bilet dla dorosłych to 110 kun, a dzieci do 2 lat maja za darmo, od 2 za polowe ceny.

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Cze 02, 2016 @ 19:12:43

   Dzięki!
   Podane przez Ciebie ceny obowiązują teraz i nie dotyczą sezonu letniego w którym wzrastają do 180 Kun za osobę dorosłą :)

   Reply

 13. Sławek
  Sty 08, 2017 @ 13:26:23

  Jeśli zacznę zwiedzanie od wejścia nr 1, wariant C, czas zwiedzania 4-6 godzin, to jak potem mam wrócić do wejścia nr 1?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 08, 2017 @ 16:25:50

   Dzięki pojazdom, które są widoczne we wpisie :)
   Teraz już chyba mają nowsze pojazdy.

   Reply

Skomentuj ten wpis

Więcej w Dalmacja północna, Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji, Parki Narodowe w Chorwacji
Sokolarski Centar Dubrava – Emilio, sowa i sokoły

Podczas tegorocznej majówki mieliśmy okazję odwiedzić wspaniałe miejsce, Centrum Sokolarskie w miejscowości Dubrava oddalonej ok 10km od Šibenika, przy trasie...

Zamknij