Każdy kto był w Dubrowniku lub widział jego panoramę ze Wzgórza Srđ zapewne zauważył, że część obronna miasta składa się nie tylko z murów miejskich ale także z dwóch fortów. Jednym z nich, od strony wschodniej, chroniący port miejski jest Fort Revelin. Drugi natomiast to, mieszczący się po przeciwległej stronie miasta Fort Lovrijenac. To właśnie Fort Lovrijenac przybliżymy Wam dzisiaj.
Zanim zaczniemy opowiadać o forcie, warto wspomnieć, że wejście do niego jest płatne, a biletem wstępu jest ten sam bilet, który kupujemy na mury miejskie Dubrownika.
Fortyfikacja wybudowana została 37 metrów nad poziomem morza, na skalistym półwyspie Lovrijenac między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Jej nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca.
Celowe osłabienie fortu Lovrijenac
Znajdujący się poza murami Dubrownika Fort Lovrijenac chroni miasto od strony lądu i morza od strony zachodniej. Trójpoziomowa budowla na planie trójkąta, powstała na początku XI wieku. Na przestrzeni dziejów była kilkukrotnie przebudowywana. W forcie stacjonowało 25 żołnierzy. Fort Lovrijenac był wyposażony w 10 dział dużego kalibru.
Ściany od strony lądu i morza mają grubość 4-12 m, sufit ma grubość 1,5 m. Ściana od strony miasta ma grubość tylko 60 centymetrów – jako zabezpieczenie na wypadek przejęcia fortu przez wroga zewnętrznego bądź wewnętrznego. W XIX wieku armia Austro-węgierska rozbroiła fort, który w ten sposób przestał pełnić funkcję obronną. Obecnie, w forcie odbywają się spektakle, festiwale oraz inne wydarzenia kulturalne. W Forcie Lovrijenac kręcono również część scen do serialu Gra o Tron.
We wnęce w ścianie nad bramą stoi renesansowy posąg świętego Błażeja dłuta Vicka Lujova. Nad wejściem do fortu widnieje napis Non Bene Pro Toto Liberta Venditur Auro – „Wolność nie jest na sprzedaż [nawet] za wszystko złoto”.
REKLAMA
Legenda Fortu Lovrijenac
Z Lovrijenac związana jest legenda, która głosi, że fort został zbudowany w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę swojego fortu. Zanim Wenecjanie dopłynęli do Dubrownika z kamieniem, Fort Lovrijenac był już ukończony.
Asia
-Czy może ktoś wie ile kosztuje wejście do samego fortu, bez murów? W zeszłym roku mury oblecieliśmy, natomiast na fort zabrakło czasu. W tym roku chcemy pozwiedzać samo miasto i fort. Ktokolwiek, cokolwiek?
Wojtek Tyluś
-Ktokolwiek, cokolwiek 30kn
Asia
-Dziękuję :)
Monika Bratko
-Byłam w Dubrovniku raz, ale nie zwiedzałam fortu. Dziękuję więc za ten wpis i fotografie.
Piękne miasto, szkoda tylko że Chorwacja jest tak zacofana jeśli chodzi o zwierzęta bezdomne.