Savudrija w północno-zachodniej Istrii

Podczas wrześniowego pobytu na Istrii, odwiedziliśmy wiele interesujących miejsc, które zasługują na Waszą wizytę. Jednym z takich miejsc jest Savudrija, która znajduje się w sąsiedztwie najdalej wysuniętego na zachód miejsca w Chorwacji. To właśnie tam znajduje się najstarsza, czynna latarnia morska w Chorwacji.

W dawnych czasach Savudrija była ważnym punktem na mapach m.in. Rzymian czy Wenecjan. Obecnie Savudrija zaprasza Was na zlokalizowane pod dającymi przyjemny cień sosnami kempingi, skaliste plaże, a także po jedną z najlepszych BIO oliw Extra Virgin, jakie dane nam było spróbować.

Krótko o Savudriji

Licząca zaledwie ok. 250 mieszkańców Savudrija zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Istrii, ok 7 kilometrów od Umagu.

Savudrija na Istrii, na drugim planie Piran w Słowenii

Z Savudriji widać już Słowenię. Na poniższym zdjęciu, w oddali widoczny jest Piran.

Savudrija na Istrii, na drugim planie Piran w Słowenii

W sąsiedztwie Savudriji, we wsi Bašanija znajduje się Przylądek Lako, który jest najdalej wysuniętym na zachód miejscem w Chorwacji.

Klimat Savudriji jest wyjątkowy. Tutaj powietrze śródziemnomorskie łączy się z powietrzem alpejskim, dzięki czemu nigdy nie jest gorące i wilgotne. Sprzyjające wiatry doskonale nadają się do uprawiania sportów morskich, takich jak windsurfing czy kitesurfing.

REKLAMA

Czyste morze i skaliste dno oferują piękne podwodne krajobrazy dla miłośników nurkowania. Także tutaj, na płaskim piaszczystym dnie na głębokości 13 metrów, znajdują się liczne rzymskie amfory, które potwierdzają, że region był kiedyś częścią Cesarstwa Rzymskiego.

Legenda o… rzymskim zbiorniku na wodę

Savudrija, w minionych wiekach znana była również pod nazwami Silboris, Silbonis, Silbio, Silvium, Silvo, Salbera i Salvore. To najbardziej wysunięty na zachód punkt Chorwacji (wioska i przylądek). Od XIII wieku Savudrija była częścią dominiów weneckich na Istrii (aż do upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku). Później była częścią Austrii i monarchii austro-węgierskiej z krótkim okresem dominacji Napoleona. Po I WŚ weszła w skład Włoch, a po II WŚ wchodził w skład Jugosławii.

Legenda głosi, że wioska otrzymała swą nazwę na pamiątkę słynnej bitwy morskiej pod Savudriją z 1176 roku, w której weneckie statki pokonały flotę niemieckiego cesarza Fryderyka Barbarossy i papieża Aleksandra III. Według legendy, kiedy syn cesarza Otto zdał sobie sprawę, że jego flota jest skazana na zagładę, postanowił uciec na wybrzeże swoim statkiem. Kryjówkę znalazł w dzisiejszej Savudriji, w starym rzymskim zbiorniku na wodę. Zgodnie z przekazem przyjmuje się, że Salvore (Salvo re), co po włosku oznacza zbawienie króla, stało się później nazwą wsi.

Jak to z legendami bywa, nie mamy pewności do co wszystkich faktów: nie jest udowodnione, że… bitwa rzeczywiście miała miejsce, ponieważ według innych źródeł syna króla porwali Wenecjanie.

Najstarsza latarnia morska w tej części Adriatyku

Savudrija słynie z najstarszej działającej latarni morskiej w tej części Adriatyku. 36-metrową latarnię morską zbudowaną w 1818 roku. Latarnia Savudrija znana jest również jako latarnia morska Cape Savudrija lub, z języka włoskiego latarnia morska Punta Salvore.

REKLAMA

Jako pierwsza na świecie wykorzystała ona do swojej pracy gaz pozyskiwany z węgla. Węgiel kamienny do tego celu został wydobyty w kopalni koło Labina.

Najstarsze ślady obecności człowieka na tym terenie odnaleziono właśnie w pobliżu latarni. Poddane datowaniu radiowęglowemu kamienne artefakty okazały się mieć ponad 11 tysięcy lat. Fascynacja latarnią i płonącym na czubku światłem tuż po jej powstaniu była tak wielka, że miejscowi i goście chcieli za wszelka cenę wspinać się na szczyt, więc latarnicy mieli licencję na noszenie broni i strzelanie w razie potrzeby.

Dziś system nawigacyjny jest w pełni zautomatyzowany a przy latarni mieszka tylko jeden latarnik. Latarnia stała się znanym punktem widokowym i miejscem zakwaterowania gości.

Mawiają, że latarnia została zbudowana przez austriackiego hrabiego Meternicha dla pięknej chorwackiej szlachcianki, w której zakochał się na balu w Wiedniu. Niestety budynek, w którym planowali razem zamieszkać, nigdy nie przyjął swoich właścicieli. Chorwacka szlachcianka zmarła w ostatnich dniach budowy, a austriacki hrabia już nigdy nie odwiedził latarni morskiej.

Znaleziska z czasów rzymskich

W pobliżu portu Savudrija-Salvore archeologowie odkryli wiele znalezisk z czasów rzymskich: np. wiele pozostałości po licznych teatrach, co świadczy o tym, że terytorium to było gęsto zamieszkane i ważne, choćby ze względu na bliskość Akwilei, która stanowiła ważne ogniwo w handlu morskim.

O ogromnym znaczeniu portu pisano wielokrotnie, począwszy od XVI wieku. Najbardziej szczegółowe badanie opublikował profesor Attilio Degrassi w 1957 roku. Dzięki nim wiemy, że naturalny wlot do portu był otoczony dwoma pomostami.

Nabrzeże północne zostało przebudowane w 1996 roku, na jego końcu znajduje się latarnia morska. W ramach projektu w nowe konstrukcje portowe wbudowano kamienne bloki należące do pierwotnych konstrukcji.

Savudrija słynie także ze sposobu, w jaki ludzie wyciągają łodzie z morza  – na pewno nie uda się Wam tego przegapić.

Przylądek Lako, Savudrija na Istrii

BIO Oliwa Extra Virgin i herbata z liści drzew oliwnych

W Savudriji znajduje się farma OmaJola’s państwa Pavlovićów, którzy są producentami BIO oliwy Extra Virgin oraz BIO herbaty z liści drzew oliwnych. Więcej o tym ciekawym miejscu pisaliśmy we wpisie p.t. „OmaJola’s – producent BIO oliwy Extra Virgin z Savudriji”.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA