UE zaostrza kontrole na granicach strefy Schengen

Od 7 kwietnia Unia Europejska zaostrza kontrole na zewnętrznych granicach strefy Schengen. Chorwacja, która wstąpiła do UE w lipcu 2013 nie należy jeszcze do strefy Schengen, co oznacza, że podróżując nad Adriatyk musimy spodziewać się szczegółowej kontroli na granicach z Węgrami i Słowenią.

W czasie kiedy występuje wzmożony ruch pojazdów na granicy spodziewać się można wydłużenia czasu jej przekroczenia. Szczegółowe kontrole obowiązywać mają zarówno wjeżdżających do strefy Schengen jak i z niej wyjeżdżających. Szczegółowa kontrola obowiązywać będzie również na lotniskach, a także w portach morskich.

>> Czytaj również: Chorwacja w strefie Schengen. Już niedługo!

Całe to zamieszanie na granicach strefy Schengen spowodowane jest nowelizacją Kodeksu Granicznego Schengen  i jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Dokładniejsze kontrole również na granicy z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą

Obowiązek dokładnego sprawdzania podróżnych dotyczy wszystkich granic Unii Europejskiej, nie tylko tych ze strefy Schengen. Dlatego też należy spodziewać się dłuższych kolejek na granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną, a także na granicy Chorwacji z Czarnogórą.

Jadący w kierunku Dubrownika, pokonujący 10-kilometrowy odcinek nadal nie potrzebują posiadać przy sobie paszportu o czym piszemy TUTAJ.

REKLAMA

Jak uniknąć korków na granicy z Chorwacją?

1) Wybieraj środek tygodnia i godziny nocne

Aby uniknąć długiego stania w korku przed chorwacką granicą polecamy wybierać dni i godziny kiedy ruch znacznie spada. Zdecydowanie odradzamy podróżowanie w soboty.

Jeśli już musimy, tak celujmy z czasem tak by na chorwackiej granicy być w godzinach nocnych, kiedy ruch jest zdecydowanie mniejszy.

2) Korzystaj z internetu i aplikacji HAC

Bez względu na to czy podróżujemy za dnia czy w nocy, w szczycie sezonu czy też nie, warto zainstalować na swoim smartfonie czy tablecie aplikację mobilną Croatia Traffic Info chorwackiego automobilklubu HAC. Znajdziemy w niej m.in. potrzebne numery alarmowe, stan natężenia ruchu na autostradach, podgląd do kamer internetowych umieszczonych na autostradach, rozmieszczenie stacji paliw oraz ceny paliw.

Aplikacja Croatia Traffic Info na Androida znajduje się TUTAJ. Więcej cennych aplikacji mobilnych pomocnych w podróży znajduje się we wpisie pt. „Aplikacje mobilne pomocne w podróży po Chorwacji”.
Warto również zaglądać na stronę chorwackiego automobilklubu hac.hr

3) Słuchaj chorwackiego radia

Nic nie zastąpi nam wieści prosto z frontu. Dlatego polecamy słuchać drugiego programu chorwackiego radia HRT – HR 2, gdzie co pewien czas podawana jest sytuacja na autostradach, ważniejszych bramkach na autostradach oraz przejściach granicznych.

REKLAMA

Raport z dróg nadawany jest w językach: chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim, brak polskiego.

Czy potrzebny jest paszport?

Absolutnie nie, wystarczy dowód osobisty. W tej kwestii wszystko pozostaje po staremu. Pamiętać jednak należy by nasz dokument był ważny podczas pobytu w Chorwacji. Przypominamy również, że jadąc do Dubrownika nie ma potrzeby posiadania przy sobie paszportu, piszemy o tym TUTAJ.

Aktualizacje sytuacji na granicach

Słowenia upraszcza procedury kontrolne [20.06.2017]

Słoweńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało Komisję Europejską o ułatwieniach kontroli granicznych między Słowenią i Chorwacją w sezonie letnim, do 30 września. [źródło: vijesti.rtl.hr]

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

Jeszcze brak komentarzy