Wyjazd pożyczonym samochodem do Chorwacji

Planujesz podróż do Chorwacji pożyczonym lub firmowym autem i zastanawiasz się czy potrzebujesz dodatkowych dokumentów? W niniejszym wpisie postaramy się w dużym skrócie wyjaśnić kilka kwestii o które najczęściej jesteśmy przez pytani w związku z podróżą nie swoim autem. Z wiadomych względów pomijamy informacje o konieczności posiadania przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Zapraszamy.

Zielona karta dla jadących w stronę Dubrownika

Jak dobrze wiecie, jadąc zarówno do Dubrownika jak i na Półwysep Pelješac musimy pokonać dziesięciokilometrowy odcinek terytorium Bośni i Hercegowiny.

Więcej o o tym czy jadąc do Dubrownika potrzebny jest paszport i Zielona Karta pisaliśmy tutaj. Poniżej przypominamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Ambasady Bośni i Hercegowiny:

Obywatele Polski mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego.
Na terytorium Bośni i Hercegowiny posiadanie Zielonej Karty NIE JEST POTRZEBNE.

Pełnomocnictwo dla osób wyjeżdżających zagranicę pożyczonym pojazdem lub pojazdem którego właścicielem jest bank (leasing)

Poruszając się po za granicami naszego kraju pożyczonym autem lub pojazdem którego właścicielem jest bank (leasing), wymagane jest posiadanie dokumentu pełnomocnictwa.

Dokument ten jest zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Turystyczną (AIT) i siostrzane organizacje motorowe w większości krajów europejskich. Uznawany jest przez większość służb granicznych i policji w Europie.

REKLAMA

W niektórych krajach jest wręcz wymagany np. w Bośni i Hercegowinie, Czechach, Finlandii, Słowenii, na Węgrzech (obowiązuje wyłącznie wzór wersji węgierskiej,którą wysyłamy standardowo do wszystkich zamawiających).

By taki dokument był ważny, musi być sporządzony w jednym z trzech obowiązujących języków: angielskim, niemieckim lub francuskim.
W taki druk możemy zaopatrzyć się w oddziałach Polskiego Związku Motorowego lub poprzez sklep online.

W zależności od czasu na jaki potrzebujemy mieć wystawione pełnomocnictwo, ceny kształtują się następująco:

 • 2 tygodnie – 40 zł
 • 1 miesiąc – 66 zł
 • 3 miesiące – 88 zł
 • 6 miesięcy – 130 zł
 • 1 rok – 260zł

Wymagane dokumenty do otrzymania powyższego pełnomocnictwa

Osoby fizyczne:
– wypełniony i podpisany przez właściciela pojazdu formularz pełnomocnictwa (formularz pełnomocnictwa )
– xero / scan dowodu rejestracyjnego pojazdu
– xero / scan dowodu osobistego właściciela, w przypadku nowych dowodów osobistych wymagane jest prawo jazdy właściciela, niezbędne do potwierdzenia podpisu z formularza
– xero / scan dowodu osobistego osoby upoważnionej

Osoby prawne:
W przypadku samochodów firmowych dodatkowo potrzebne są:
– upoważnienie z firmy z pieczątką firmową i podpisem właściciela firmy wpisanym w KRS upoważnionym do reprezentowania firmy zgodnie z zapisani w KRS
– KRS aktualny z ostatnich 3-miesięcy

REKLAMA

Wzór pełnomocnictwa

Poniżej znajduje się wzór pełnomocnictwa do kierowania cudzym autem, sporządzone w języku polskim i angielskim.

PEŁNOMOCNICTWO
Ja, niżej podpisany [imię i nazwisko], upoważniam niniejszym,
Pana/Panią [imię i nazwisko użyczającego], zamieszkałego/zamieszkałą [ulica, kod pocztowy, miasto], legitymującego/legitymującą się dowodem osobistym serii [numer dowodu] do użytkowania mojego samochodu marki [marka auta], model [model auta], nr VIN [numer VIN] o numerze rejestracyjnym [numer rejestracyjny].

Właściciel
Imię i nazwisko: [imię i nazwisko użyczającego]
Adres: [ulica, kod pocztowy, miasto]
Data i podpis: [data i podpis]

AUTHORIZATION
I, [imię i nazwisko], authorize [imię i nazwisko użyczającego], residing [ulica, kod pocztowy, miasto], the holder of passport serial number [numer dowodu] to use abroad Republic of Poland car [marka auta], model [model auta], vehicle identification number [numer VIN], car registration number [numer rejestracyjny].

Owner
Name and surname: [imię i nazwisko]
Address: [ulica, kod pocztowy, miasto]
Date and signature: [data i podpis]

Podróż pozyczonym autem do Chorwacji
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

17 komentarzy

 1. Patryk
  -

  Witam!
  A jak wygląda sprawa gdy prowadzę pojazd zarejestrowany na rodzica, a ja jestem współwłaścicielem, który też jest ujęty w dowodzie rejestracyjnym? Czy też muszę mieć pełnomocnictwo w tym przypadku gdy nie jestem jedynym właścicielem a jedynie współwłaścicielem dopisanym w adnotacjach dowodu rejestracyjnego?

 2. Adi910
  -

  Witam
  Mam zamiar wybrać sie służbowym samochodem osobowym do Chorwacji jadąc przez Czechy, Austrie i Słowenię jakie dokumenty lub upoważnienia potrzebuje aby nie spotkała mnie żadna niemiła niespodzianka w czasie podróży?

 3. marcgrzy
  -

  Byłem w Chorwacji nie raz , ani 2 razy. Kilka razy byłem autem służbowym. 3 razy miałem kontrole. W tym roku w Czechach – taka dorywcza, i na granicy w Cro tam i z powrotem. Jechałem autem służbowym nowym na leasingu banku PKOSA. Pytałem w pracy o takie dokumenty i leasingodawca powiedział ze takich nie wystawia bo nie trzeba. Podczas kontroli nikt się o takie dokumenty nie dopytywał. Wg mnie to tylko nabijanie kasy przez PZMOT. 3 lata temu jechałem też autem służbowym ale z innej firmy i miałem takie oświadczenie od leasingodawcy ( nie PKO), ale też nie było potrzebne, przynajmniej na granicy.

 4. Krzysztof
  -

  Witam wszystkich,
  bylem w Chorwacji kilka razy. Dwa razy wypożyczonym busem, dwa razy swoim autem wraz ze znajomymi, którzy tam na miejscu z mojego auta korzystali sami.
  Miałem kilka kontroli,moi znajomi również, przekraczałem granice BiH w kilku miejscach. Nigdy nikt nie zapytał mnie o to czy mam jakieś upoważnienie, zezwolenie czy inne…. Wystarczy zielona karta.
  Pozdrawiam wszystkich Cromaniaków :)

 5. NiedzielnyTurystapl
  -

  Witam
  Nie znalazłem w artykule podstaw prawnych, regulacji wg. Których mam obowiązek posiadać extra pełnomocnictwo przy poruszaniu się za granicą pojazdem leasingowanym. To o czym mowa ta jakiś wymysł Pzmotu?
  Będę wdzięczny za podanie źródła przepisu, jeżeli takowy istnieje i obowiązuje.
  Pozdrawiam

 6. coach
  -

  Witam
  Od 6 lat wypożyczam samochody. Samochody są zarówno w leasingu jak również zarejestrowane na moją osobę. Auta były kontrolowane w różnych krajach. Nie zdarzyło się aby ktoś żądał jakiegoś pełnomocnictwa.

 7. Martinez
  -

  W PZMot myślą, że to jeszcze komuna i piszą te bzdury na swoich stronach, żeby zarobić kasę. W tym roku pożyczaliśmy ze znajomymi samochód 9-osobowy i pojechaliśmy na Istrię. Gość w wypożyczalni był zdziwiony, bo właśnie o takie dokumenty go pytaliśmy. Powiedział, że słyszał o tym od ludzi, ale od kiedy prowadzi firmę nigdy z powodu braku takich dokumentów ani on ani jego klienci nie mieli problemów.