Vinkovci – najstarsze miasto w Europie

Chorwacja jest mistrzem w kategorii „Naj”. Zlokalizowana na pograniczu Srijemu i Slavonii miejscowość Vinkovci, którą mieliśmy przyjemność odwiedzić już dwukrotnie również ma swoje „Naj”. Uznawana jest za najstarsze miasto w Europie. Jest również gospodarzem, jednego z najpiękniejszych festiwali folkloru w Chorwacji.

Najstarsze miasto w Europie?

Szukając informacji o najstarszych europejskich miastach, trudno odnaleźć Vinkovci. Nie wiemy z czego to wynika. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że tereny Vinkovci zamieszkałe są nieprzerwanie od ponad 8000 lat., więc nawet jeśli faktycznie nie jest najstarszym miastem w Europie, to z pewnością jest jednym z najstarszych. Miasto było miejscem narodzin dwóch Cesarzy Rzymskich. Na terenie Vinkovci odnaleziono najstarszy kalendarz w Europie, datowany na czasy powstania kamiennego kręgu w Stonehenge. Zapraszamy do najstarszego miasta w Europie!

Kilka słów o Vinkovci

Vinkovci leży w historycznym regionie Srijem tuż obok Slawonii i Baranji, nad rzeką Bosut, między Dunajem i Savą. Rzeka Bosut określana jest często mianem „rzeki, która płynie wstecz”, ponieważ czasami przy silnych wiatrach i przy powolnym nurcie wydaje się, że woda płynie do tyłu. Rzeka słynie też z obfitości ryb.

Miasto zamieszkałe jest nieprzerwanie od ponad 8000 lat – od wczesnej epoki kamienia po współczesność – dlatego określane jest mianem najstarszego miasta w Europie. W czasach rzymskich, gdy miasto nazywało się Cibalae, urodzili się tu późniejsi władcy Imperium Rzymskiego, bracia Walentynian (Valentinian I) i Valens (Flavius Julius Valens August). Byli to kolejni, po Dioklecjanie, cesarze rzymscy pochodzący z terenów obecnej Chorwacji.

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie tz-vinkovci.hr

Vinkovci piwem płynące

Podczas gdy większość rzymskich cesarzy piła wino, Valens preferował piwo. Pił tak dużo, że zyskał przydomek Sabaiarius (brzuch pełen piwa). W XX wieku, w okresie międzywojennym w Vinkovci powstało co najmniej 14 różnych odmian piw, a jedna z nich z pewnością zyskałby uznanie cesarza Valensa: piwo craftowe (rzemieślnicze) nazwane jego imieniem.

REKLAMA

Najstarszy kalendarz w Europie

W 1978 r. podczas prac budowlanych w hotelu Slavonija w centrum Vinkovci, znaleziono w gruzach starożytną doniczkę datowaną na 2 600 r.p.n.e., której wzory przedstawiają najstarszy znany kalendarz w Europie – kalendarz Oriona. Na donicy widnieją cztery pasy, na których przedstawione są gwiazdy  oraz gwiazdozbiory.

Chorwacki archeolog Aleksandar Durman odkrył, że pasują one idealnie do konstelacji gwiazd, które są widoczne nad wschodnią Chorwacją w pobliżu 45 równoleżnika szerokości północnej w trakcie poszczególnych pór roku. Durman tłumaczył, że kalendarz Oriona jest wyłącznie kalendarzem astralnym, co może oznaczać, że ludzie kultury Vučedol (za czasów której powstał) nie mieli dobrych punktów orientacyjnych, względem których można by obserwować wschody oraz zachody Słońca oraz Księżyca. Kluczową rolę w wierzeniach twórców kalendarza musiał pełnić gwiazdozbiór Oriona, którego zniknięcie za horyzontem 21 marca zwiastuje równonoc wiosenną.

Ponadto datowanie kalendarza z Vinkovci wskazuje na to, że powstał on równocześnie z kamiennym kręgiem ze Stonehenge.

Członkowie kultury Vučedol przybyli na Bałkany z terenów dzisiejszego Iranu ok. 3000 r. p.n.e. Obejmowała przy tym 10 dzisiejszych krajów europejskich takich jak: Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę oraz Albanię. Warto zwiedzić Muzuem Kultury Vučedol w Vukovarze przy ul. Vučedol 252.

Vinkovačke Jeseni

Na przełomie września i października w Vinkovci odbywa się Festiwal folkloru Vinkovačke Jeseni – wspaniały pokaz folkloru oraz tradycyjnych strojów z całej Chorwacji.

REKLAMA

REKLAMA