Co zabrać na rejs jachtem w Chorwacji

Przed wrześniowym rejsem po Adriatyku nie tylko zastanawialiśmy się jaki będzie całkowity koszt rejsu ale również co ze sobą zabrać. O ile panowie nie mają z tym większych problemów to panie mogą mocno zachodzić w głowę czy zabrały ze sobą odpowiednią ilość ubrań stosownych do każdej sytuacji. Tak, wiem trochę przesadzamy. Nie mniej jednak, nie bez powodu wspominamy o gabarytach naszego ładunku.

Na jachtach, nawet tych większych, nie ma zbyt wiele miejsca na nasz bagaż, liczy się każdy centymetr. A przecież odzież to nie wszystko. Prócz niej, na jachcie przyda się kilka rzeczy o których dzisiaj będzie mowa. Jak zatem spakować się i co zabrać na rejs jachtem w Chorwacji?

Dokumenty!


Dowód osobisty, prawo jazdy, karta płatnicza to podstawa o której nie trzeba przypominać. Nie zapomnijcie jednak o karcie EKUZ czy stosownych dokumentach jeśli zabraliście ze sobą np. dzieci rodziny lub przyjaciół. Jeśli zdecydujecie się na dodatkowe ubezpieczenie, również nie zapomnijcie o potwierdzeniu wykupu takiego ubezpieczenia.

Dodatkowa informacja: płynąc w 2016 roku wykupiliśmy dodatkowe ubezpieczenie w PZU – rejs jachtem kwalifikuje się jako to „zwykłe”, „podstawowe”. O ile nie mamy w planach dodatkowych atrakcji w postaci nurkowania z ekwipunkiem.

Pamiętaj o lekach!

W wyposażeniu jachtu znajduje się apteczka. Nie znajdziemy jednak w niej niektórych leków o które wymieniamy na liście leków, które powinna zawierać wakacyjna apteczka podróżna. Na pewno nie znajdziemy w jachtowej apteczce leków, które stosują osoby leczące się na przewlekłe choroby – pamiętajcie zawsze zabierać ze sobą zapas takich leków.

Spakuj się w miękką torbę!

Tak jak wspominaliśmy na początku, na jachcie nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni, a już na pewno nie ma jej na twarde walizki załogi. Dlatego też wybierając się na rejs koniecznie spakuj się do miękkiej torby, którą po rozpakowaniu ubrań, zwiniesz i schowasz do szafki.

REKLAMA

Śpiwór dla wymagających

Na jachcie znajduje się pościel (warto jednak wcześniej upewnić się dopytując firmę czarterującą). My jednak wolimy spać pod swoim, dlatego zawsze zabieramy ze sobą śpiwór.

Ochrona przeciwsłoneczna


Słońce na jachcie potrafi dać się we znaki. Neutralizujący skwar wiatr oraz odbijająca promienie słoneczne tafla wody są bardzo zdradliwe. Na jachcie ciężko również o kawałek cienia, a przecież nie zamierzacie spędzić rejsu pod pokładem. Dlatego też, kiedy już odpowiednio opalimy nasze ciała, z miłą chęcią skorzystamy z nakrycia głowy, kremu z dużym filtrem UV oraz okularami przeciwsłonecznymi.

Jak już jesteśmy przy okularach to warto zaopatrzyć się w smycz do nich. Nikt z nas nie chciałby, aby już pierwszego dnia rejsu jego okulary wpadły do Adriatyku.

Odzież i obuwie

Prócz bielizny i zestawu odzieży codziennej należy ze sobą zabrać coś cieplejszego na wypadek chłodnych wieczorów czy nieprzemakalnego na wypadek opadów deszczu. Świetnie sprawdzą się polar i kurtka nieprzemakalna. Jeśli chodzi o obuwie to warto zabrać ze sobą obuwie z jasną podeszwą, ciemna podeszwa może zostawiać ślady.

Higiena!

Higiena w dużej grupie (i nie tylko!) na tak niewielkiej przestrzeni to podstawa! Należy zabrać ze sobą co najmniej jeden ręcznik, kosmetyki oraz klapki pod prysznic.

REKLAMA

Zestaw każdego CroPływaka

Pojechać do Chorwacji i nie wejść do Adriatyku – znamy takich. Jednak zdecydowana większość korzysta z dobrodziejstw południa. Strój kąpielowy, buty do pływania na wypadek bliskiego spotkania z jeżowcami no i rzecz jasna zestaw do nurkowania, okularki, fajka oraz płetwy – bez tego nawet nie wyjeżdżamy z kraju!

Elektronika

Z telefonami komórkowymi nie rozstajemy się prawie wcale. Podczas każdego wyjazdu do Chorwacji mamy ze sobą co najmniej trzy aparaty fotograficzne. Wszystko to potrzebuje do życia prądu. W ACI marinach mamy podłączenie do 220V natomiast sam jacht dysponuje zasilaniem 12V poprzez gniazdko zapalniczki.

Dlatego też warto zabrać ze sobą Power Bank o dużej pojemności oraz rozgałęziacz do gniazdka zapalniczki. Istnieje również możliwość uzyskania prądu 220V na jachcie podczas rejsu, w tym celu należy odpalić dodatkowy silnik spalinowy.

Humor!

Dawki dobrego humoru nigdy za wiele! Bawcie się i cieszcie każdą przepłyniętą milą! Nie zapomnijcie o gitarze!
https://www.youtube.com/watch?v=_WwKP9sPEig

Podsumowanie

Poniżej znajduje się pełna lista omawianych powyżej rzeczy, które należy zabrać ze sobą na rejs jachtem w Chorwacji:

  • Dokumenty,
  • Karta EKUZ,
  • Leki,
  • Miękka torba,
  • Śpiwór,
  • Polar,
  • Kurtka nieprzemakalna,
  • Przewiewna odzież,
  • Buty z jasną podeszwą,
  • Bielizna osobista,
  • Krem z dużym filtrem UV,
  • Nakrycie na głowę,
  • Okulary słoneczne,
  • Smycz do okularów,
  • Ręcznik i przybory toaletowe,
  • Klapki pod prysznic,
  • Strój kąpielowy,
  • Buty do pływania,
  • Zestaw do nurkowania (maska, fajka oraz płetwy),
  • Sprzęt elektroniczny (telefon, radio, aparat fotograficzny),
  • Power Bank,
  • Rozgałęziacz do gniazdka zapalniczki (samochodowej).
Yachtic partnerem CroLove

Partner wrześniowego rejsu

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

6 komentarzy

  1. Przedwor
    -

    Cześć,

    wyjątkowo mam uwagi do Waszego wpisu.
    1. Ubezpieczenie: Pomijając konkretne firmy, ubezpieczenie powinno pokrywać również koszty ratownictwa i poszukiwań NA MORZU. Pomimo, że pływanie morskim jachtem nie podchodzi w większości TU pod wyczynowe uprawanie sportu, to często bez tego rozszerzenia zapewni poszkodowanym ochronę wyłącznie jak samodzielnie dotrą na ląd. Po ewentualnej akcji SAR poszkodowanych czeka duża faktura.
    2. Ubezpieczenie 2: dla osób z chorobami przewlekłymi konieczne jest poinformowanie o tym przy wniosku i przynajmniej 2 osób w załodze (np. cukrzyca).
    3. Ręcznik – dwa a nie jeden. Jeden do słonej, drugi do słodkiej wody.
    4. Internet: Dla wielu to dziś podstawa. Na jachtach zazwyczaj jest net z firmy czarterowej, warto kupić 1 kartę sim awaryjnie – „na spółę”.

  2. Jarek
    -

    Wyczynowe uprawianie sportu jest wtedy jak się ścigasz na regatach albo trenujesz z jakimś klubem. W PZU i w wielu innych TU, żeby mieć ochronę gdy pływasz „przygodnie”, musisz mieć wykupioną opcję „sporty wysokiego ryzyka”. Ale na przykład Compensa nie traktuje tego sportu jako coś ryzykownego (chyba, że pływasz pod kołem podbiegunowym). Odnośnie ratownictwa na morzu to zazwyczaj firmy czarterujące zapewniają taką usługę. I teraz powstaje kwestia: czy jest ratownictwo ze względu na stan zdrowia pasażera czy ze względu na stan jachtu…Ratownictwo ze względu na stan zdrowia jest pokrywane przez TU pod warunkiem wybrania dobrego wariantu (opcji).