CroatianEnglishGermanPolishRussian

Wyspy Krk, Cres i Rab – północne perły Adriatyku

Wyspy Krk, Cres i Rab – północne perły Adriatyku

Zbliżający się sezon wakacyjny prawdopodobnie będzie rekordowy pod względem wyjazdów do Chorwacji. Zresztą tak jak każdy kolejny rok. Chorwacja nadal jest na fali wznoszącej. Cieszą się ci, którzy odkrywają ją pierwszy raz, smucą Ci, którym coraz trudniej przecisnąć się przez wąskie uliczki starych miast. My jednak dziś nie o tłoku, a o trzech przecudnych wyspach, które znajdują się w Zatoce Kvarner w północnej części chorwackiego wybrzeża. Te wyspy do Krk, Cres i Rab. Zapraszamy.

 

Dokąd na wyspiarski urlop?

Chorwacja, ze względu na swoją niekwestionowaną popularność, już od dłuższego czasu zajmuje stałe miejsce w ofercie wiodących biur podróży, takich jak Rainbow Tours, w której znajdziemy szereg propozycji wyjazdów do tego kraju, również w wariancie last minute. Natomiast by móc rozkoszować się beztroskim wypoczynkiem na jednej z chorwackich wysp, za cel swojej podróży najlepiej obrać region Kvarner. Obszar ten swoim zasięgiem obejmuje Zatokę Kvarner wraz z wyspami, spośród których na szczególne wyróżnienie zasługują Krk, Cres oraz Rab.

 

Wyspa Krk

Wyspa Krk to największa i uznawana za najpiękniejszą wyspę Morza Adriatyckiego, która z kontynentalną częścią Chorwacji połączona jest mostem. Większość miejscowości wypoczynkowych na wyspie Krk usytuowanych jest na jej zachodnim brzegu, na którym panuje nieco łagodniejszy klimat, upały nie są tak dokuczliwe, a krajobraz tworzą nie tylko cudowne plaże, ale także bujna roślinność oraz liczne wzniesienia i pasma górskie.

Podczas urlopu warto odwiedzić między innymi historyczne miasto Krk, będące administracyjnym centrum wyspy, otoczone rozległymi winnicami, gajami oliwnymi i lasami piniowymi. W Krk możemy zobaczyć zabytkowe Stare Miasto, poprzecinane kameralnymi uliczkami, Zamek Frankopanów, wzniesiony w XII wieku, który latem staje się estradą koncertów i spektakli teatralnych, a ponadto XI-wieczną Bazylikę św. Kwiryna oraz Klasztor Benedyktynów i Klasztor Franciszkanów.

Wyspa Krk

 

Wyspa Cres

Wyspa Cres jest drugą pod względem wielkości wyspą Morza Adriatyckiego, oddającą do dyspozycji turystów imponujący wachlarz możliwości organizacji czasu. Na wyspie Cres można z powodzeniem oddawać się kąpielom wodnym i słonecznym, pielęgnowaniu sportowych pasji, wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń kulturalnych lub delektować się wspaniałym smakiem i aromatem win, dostępnych w miejscowych winiarniach.

Lubenice - wyspa Cres

 

Wyspa Rab

Wśród najpopularniejszych wysp w Zatoce Kvarner wyróżnia się też Rab. Na poszukiwanie piaszczystych plaż najlepiej udać się do północnej części wyspy, mogącej poszczycić się również dużym nasłonecznieniem i stosunkowo łagodnym klimatem. Natomiast na bliskie spotkanie z historią zaprasza miasto Rab, gdzie znajduje się Stare Miasto o średniowiecznej architekturze, a przekraczając jedną z bram niegdysiejszych fortyfikacji, możemy znaleźć się w Parku Komrcar, wymienianym w gronie najpiękniejszych kompleksów tego typu w obrębie całego Adriatyku.

Wyspa Rab
Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać do Dalmacji czy też do Grecji, by przeżyć wspaniałą przygodę na Adriatyckich wyspach. W tym roku co prawda nie planujemy podróży na żadną w wyżej opisanych wysp, ale kto wie, może jednak się uda. Jeśli macie jakieś cenne porady lub poznaliście niesamowite miejsca, dajcie nam znać w komentarzach! Będziemy bardzo wdzięczni.

 

Zdjęcia: Krk, Cres, Rab

Wyspa Krk na Mapach Google

 

Wyspa Cres na Mapach Google

 

Wyspa Rab na Mapach Google

 

Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

6 komentarzy

 1. matko
  Mar 04, 2014 @ 14:57:19

  Niesamowite zdjęcia .

  Reply

 2. aldona
  Kwi 06, 2014 @ 19:03:10

  Jak tu nie kochać Chorwacji, kto raz tam był chce wracać co roku, jest pięknie, pogoda murowana, ludzie fajni.

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Kwi 06, 2014 @ 19:30:07

   co racja to racja! :)

   Reply

 3. maja
  Kwi 09, 2014 @ 13:31:17

  Niesamowite fotki, aż się chce tam pojechać i zobaczyć to na żywo. Super.

  Reply

 4. krakowiak
  Kwi 11, 2014 @ 14:48:59

  Zdjęcia jak zdjęcia. Zawsze prezentując jakiś kraj wybiera się najciekawsze i najbardziej wpadające w oko. Te mi się podobają, jakbym miał wybrać to wyjechałbym teraz na taką Krk, ale niestety. Jedyne Krk jakie mam to Smok i Wawel :(

  Reply

 5. Tomek
  Cze 01, 2014 @ 00:21:45

  Witam wszystkich. Na początku tego roku zaplanowaliśmy tegoroczne wakacje na wyspie Rab w miejscowości Lopar. Głównym kryterium wyboru tegorocznego kierunku była odległość, miało być po prostu blisko i tanio. Znalazłem odpowiednią ofertę w sprawdzonym już nieraz małym BP z Cieszyna i decyzja zapadła. Na początku nie byłem do końca przekonany co do tego wyboru ale jak zacząłem trochę szukać informacji o wyspie i okolicach to wiem że wybór jest bardzo dobry. Po drodze chcemy jeszcze zwiedzić wyspę Krk i może zaplanować coś na kolejną wyprawę. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Chorwacji.

  Reply

Skomentuj ten wpis

Więcej w Chorwackie wyspy, Dalmacja północna
Muzeum soli - Solana Nin
Solana Nin – muzeum i warzelnia soli

Polacy mają Wieliczkę, a Chorwaci Nin. Sól, bo o niej mowa warzona była w Nin już czasach rzymskich, kiedy jej...

Zamknij