Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Revolut w Chorwacji. Jak korzystać z karty wielowalutowej

Choć operacje finansowe dokonywane kartami płatniczymi stały się standardem dla znakomitej większości podróżujących, wciąż jeszcze ruszając w drogę do Chorwacji, wielu z nas waha się, czy zabierać ze sobą wyłącznie karty, czy może warto jeszcze na miejscu, w Polsce wymienić nieco gotówki na Kuny lub Euro.

Obawiamy się przede wszystkim wysokich kosztów transakcji dokonywanych kartą, a zwłaszcza kosztów przewalutowania oraz dodatkowych opłat związanych np. z wyciąganiem gotówki w bankomacie. Są to obawy uzasadnione, bowiem jeśli nie dysponujemy kontem wielowalutowym, a co za tym idzie: karta płatnicza, którą się posługujemy nie jest kartą wielowalutową, musimy liczyć się z tym, że poza granicami kraju będziemy ponosić koszty przewalutowania każdej transakcji, w tym także podczas wyciągania gotówki z bankomatu.

Ponadto, w całej Europie, należy uważać na bankomaty „niebankowe”, np. bankomaty ATM/Euronet, które, po pierwsze potrafią pobrać bardzo wysokie prowizje za wypłaty, a po drugie ich system informowania o możliwości wypłacenia bez prowizji lub na korzystniejszych warunkach jest skonstruowany tak by jak najbardziej zniechęcić nas do wyboru tej opcji wypłaty. Więcej o wypłatach bankomatów w Chorwacji piszemy na naszym blogu.

I tutaj pojawia się Revolut, którego większości z Was nie musimy przedstawiać. Od ponad roku świetnie radzi sobie na polskim rynku, zdobywając coraz większą rzeszę zwolenników, którzy wystawiają mu bardzo dobre opinie. Nadeszła również pora na nas! Obecnie karta Revolut służyła nam wyłącznie w Chorwacji. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości przerzucimy się z większością naszych kont właśnie na Revolut.

 

Tradycyjna karta walutowa jest OK, ale…

Może oczywiście zdarzyć się sytuacja, w której nie będziecie zmuszeni do uiszczania opłat związanych z przewalutowaniem. Tak będzie np. kiedy macie kartę w banku należącym do międzynarodowej grupy banków, do której może należeć któryś z chorwackich banków.

Myślicie, że to jakieś ułatwienie? Żadne! Z jednej strony macie świadomość, że da się dokonać operacji bankowych bez prowizji, bez opłat za przewalutowanie, z drugiej – stajecie przed nieustanną koniecznością szukania „swojego” bankomatu. Są oczywiście miejsca, gdzie znajdziecie takowy, ale są i takie, w których ani placówki, ani bankomatu „swojego” banku nie znajdziecie. No i ten ciągły stres: a jeśli nie znajdę, to co? Znowu kasa…

 

Revolut lekiem na całe zło?

I tutaj pojawia się Revolut, który posiadamy od niedawna, a który, pierwszy raz testowaliśmy podczas wyjazdu do żupanii sisacko-moslawińskiej. Revolut jest usługą finansową. Nie bez powodu piszę „usługą finansową” – Revolut to nie jest żaden nowo powstały bank! Brytyjska spółka fintech, która powstała w 2015 r., stworzyła właśnie usługę finansową oraz umożliwiającą jej wdrożenie aplikację.

Podstawowym produktem spółki są aplikacja plus karta wielowalutowa umożliwiające płacenie na całym świecie bez ponoszenia kosztów przewalutowania (waluty wymieniane są po kursach międzybankowych).

Karta Revolut Metal

My zamówiliśmy sobie metalową kartę. Trochę baliśmy się, że niektórym bankomatom będzie sprawiać problemy. Obawy okazały się bezpodstawne, wszystko było OK. Nie wykluczamy jednak, że istnieją takie bankomaty, które faktycznie nie radzą sobie z niewyginającą się kartą.

WAŻNE!!! Korzystając z naszego linka wysyłkę karty macie zupełnie za darmo! (zamiast standardowej opłaty 10zł).

 

Jak działa Revolut?

Karta Revolut to karta prepaidowa (przedpłacona). Wiecie co to oznacza: trzeba najpierw zasilić swoje konto, żeby potem móc korzystać ze zgromadzonych na nim środków. To doskonałe rozwiązanie dla osób dużo podróżujących, które często zmuszone są do uiszczania opłat lub pobierania pieniędzy z bankomatów w miejscach, które nie wzbudzają zaufania, jeśli idzie o ich pełne bezpieczeństwo.

Gdyby stało się cokolwiek nieprzewidzianego, możemy obawiać się jedynie utraty środków, które mamy na naszej karcie Revolut, a nie wyczyszczenia całego konta-źródła. Poza tym, z poziomu aplikacji można samemu dbać o bezpieczeństwo środków, o czym przeczytacie poniżej. Możemy więc tuż przed każdym wyjazdem zasilić kartę Revolut stosowną ilością środków w różnych walutach i… spokojnie ruszać w drogę.

System działa następująco: najpierw zasilamy podstawowe konto prowadzone w złotówkach, a następnie wymieniamy pieniądze na inną walutę. Można płacić 150 walutach, części z nich nie wymienimy sami w aplikacji ale to bez znaczenia ponieważ wymiana następuje automatycznie w momencie przewalutowania. Kurs wymiany walut nie jest żadną tajemnicą: w aplikacji od razu go widać.

Revolut w Chorwacji Revolut w Chorwacji

 

Zalety Revolut

Dzięki aplikacji mobilnej Revolut nie musimy przelewać na kartę nadmiaru środków w obawie, że podczas naszego pobytu za granicą ulegną one wyczerpaniu. Doładowania i przewalutowania realizowane są od ręki. Jeśli więc zajdzie potrzeba wykonania którejś z operacji, możesz to zrobić w podróży.

Warunek jest jeden i nie ma nic wspólnego z samą usługą Revolut – po prostu musisz mieć dostęp do Internetu. Tylko tyle i aż tyle. Wybierasz kwotę, kartę z innego banku bądź konto, z którego chcesz zasilić kartę, potwierdzasz operację kodem przesłanym na SMS i pieniądze od razu lądują na koncie. Jeśli jesteś szybki, można tego wszystkiego dokonać nawet w oczekiwaniu na kelnera czy w sklepowej kolejce.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ W REVOLUT

Niewątpliwą zaletą Revoluta jest też fakt, że pieniądze przeliczane są po znacznie korzystniejszym dla nas kursie, niż to ma miejsce w większości kantorów.

Revolut w Chorwacji

Aplikacja mobilna Revolut pozwala nie tylko obsługiwać kartę, przeglądać historię transakcji oraz korzystać ze stale powiększanej liczby usług dodatkowych (np. ubezpieczeń podróżnych, ubezpieczenia telefonu) ale nawet… dokonywać obrotu kryptowalutami.

Co ważne w podróży,  każdy użytkownik karty Revolut ma możliwość całkowitej kontroli wydatków. Możesz nie tylko ustawić na swojej karcie dzienny limit płatności, ale także oddzielnie włączać i wyłączać funkcje płatności zbliżeniowych, płatności paskiem magnetycznym i płatności internetowych.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość włączenia zabezpieczenia opartego na geolokalizacji. Jeśli Twoja karta będzie używana w innym miejscu niż to, w którym się znajdujemy, Revolut automatycznie zablokuje wszelkie płatności i powiadomi nas o tym fakcie.

A może karta wirtualna Revolut?

Obok plastikowej karty Revolut, do usługi przypisana jest możliwość bezpłatnego natychmiastowego wyrobienia kart wirtualnych. Karty wirtualne posłużą nam jedynie do płatności internetowych.

Nawet gdyby ktoś przejął numer naszej karty, nic na tym nie skorzysta – nie ma opcji, że trafi po nitce do kłębka, czyli od wirtualnej karty Revolut do naszego głównego konta, z którego ją zasilamy. Ba, jeśli i chciałbyś, i się boisz, możesz  (ale to już w ramach płatnej usługi Premium) tworzyć „jednorazowe karty wirtualne” Mastercard, których numer zmienia się po każdej płatności.

System Revolut opiera się na standardowych kartach Visa lub MasterCard, które są akceptowane wszędzie.

 

O czym musisz pamiętać korzystając z Revolut w Chorwacji i nie tylko

Revolut oferuje szybkie przesyłanie pieniędzy między znajomymi, których posiadamy w naszych książkach adresowych. Testowaliśmy – świetna sprawa!

Jeśli zamierzacie płacić kartą za chorwackie autostrady, koniecznie pamiętajcie o włączeniu płatności zbliżeniowych oraz płatności paskiem. Jeśli nie macie w planach korzystać z tej funkcji, w ciągu sekundy ją wyłączacie, by zwiększyć bezpieczeństwo karty.

Jeśli nie planujemy wypłat z bankomatu, również możemy wyłączyć tę funkcję, a nasza karta staje się bezużyteczna dla złodziei portfeli.

 

Lista darmowych bankomatów w Chorwacji

 • Erste Bank
 • Istarska kreditna banka
 • OTP Banka
 • Planet Cash
 • Privredna banka Zagreb
 • Unicredit
 • Splistka Banka
 • Zagrebačka banka

 

ZAREJESTRUJ SIĘ W REVOLUT

Bezpłatny Plan Standard ma jednak pewne limity i ograniczenia kwotowe:

 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów do 200 EUR / 200 USD / 800 PLN miesięcznie lub ekwiwalentu w lokalnej walucie. Wszystko powyżej 800 PLN obarczone jest niewielką 2% opłatą.

 

Wada Revoluta, którą prosto wyeliminować

Niewielkim minusem karty Revolut jest przewalutowanie – jeśli zrobimy to poza weekendem, system nie pobiera opłat, w weekendy pobiera nieznaczną prowizję. Podobnie, jeśli nie zrobimy przewalutowania i na naszym koncie będą jednak same złotówki i będziemy chcieli zapłacić w innej walucie. Wtedy w tygodniu nic nie zapłacimy, a weekend  – nieznaczną prowizję. Tak więc, jeśli zawczasu przewalutujemy nasze środki, omijamy wszelakie prowizje.

 

A po wakacjach… Revolut na co dzień

A co, jeśli wrócisz do domu a na twojej karcie Revolut wciąż są środki w innych walutach? Przewalutowujesz je na złotówki i korzystasz dokładnie tak samo jak ze standardowych kart płatniczych!

 

Sposoby na Revolut bez wychodzenia z domu

Aktualna sytuacja z panującą na świecie pandemią koronawirusa COVID-19 wykluczyła całkowicie podróże. Kolejną, niewielką część naszego życia zmuszeni zostaliśmy przenieść do Internetu. Zakupy w sieci, a co za tym idzie płatności online, to teraz nasza codzienność. Wasza zapewne również.

Pamiętajcie, że Revolut oferuje bezpłatne wyrobienie karty wirtualnej lub karty wirtualnej ze zmiennym numerem, która świetnie się sprawdzi do płatności online (np. Revolut podpięty pod do Netflixa), w razie konieczności w terminalach płatniczych. Ograniczając kontakt z obcymi przedmiotami możemy podpiąć naszego Revoluta pod GooglePay czy ApplePay i płacić smartfonem bez używania gotówki. Jeśli już musimy przemieszczać się po mieście nie swoim autem, starajmy się wybierać chociażby Ubera czy Car-sharing, gdzie również do ich aplikacji możemy podpiąć naszego Revoluta. Myśląc o ekologii trudno to pisać ale w najbliższym czasie starajcie się unikać transportu publicznego.

Karta wirtualna Revolut ze zmiennym numerem, po każdej transakcji zmienia numer. Kartę wyrabiamy również bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Dzięki kartom wirtualnym, Revolut jest najbezpieczniejszym i wygodnym rozwiązaniem do płatności w sieci.

Załóżcie darmowe konto na Revolut, już teraz, z linku poniżej i wyróbcie wirtualną kartę! Warto użyć tego linku bo dzięki temu otrzymacie w przyszłości wysyłkę karty fizycznej za darmo (zamiast standardowej opłaty 10zł).

 

ZAREJESTRUJ SIĘ W REVOLUT

 
W powyższym tekście znajduje się link afiliacyjny. Jeśli zarejestrujesz się w usłudze Revolut z naszego polecenia, otrzymamy niewielką prowizję.

Oceń nasz wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 7 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!

7 komentarzy

 1. Robert
  -

  Witam.
  W tekście jest mała nieścisłość. Bank Pekao SA NIE JEST już członkiem Unicredito, w związku z czym wypłata w Zagrebacka Banka obarczona jest prowizją i to dość wysoką. Wiem, bo sam korzystałem w tym roku zarówno z karty Pekao S.A jak i karty REVOLUT.
  Dodatkowo pragnę dodać, że w cale nie ma potrzeby wymieniać waluty na lokalną. Byliśmy m.in. w Bośni i wszędzie płaciliśmy Revolutem, a on sam wymieniał na lokalną. W bankomatach pytał, czy wypłacić w Euro, czy walucie lokalnej.
  Pozdrawiam
  Ala i Robert.

  • Wojtek Tyluś
   -

   To prawda, gdzieś mi tej jakże ważny fakt z życia PKO SA umknął, już poprawiam, dzięki!
   Co do drugiej sprawy jest dokładnie tak jak piszesz i ja też o tym wspominam w tekście pisząc: „Można płacić 150 walutach, części z nich nie wymienimy sami w aplikacji ale to bez znaczenia ponieważ wymiana następuje automatycznie w momencie przewalutowania.”
   Pozdrawiam
   Wojtek

 2. Karolina
  -

  A co jeśli po wakacjach, przez rok nie będę wogole korzystać z karty i jej “doładowywać “ gotówką? Czy np płacąc potem w Polsce w marketach tą kartą naliczana jest jakaś prowizja?

  • Wojtek Tyluś
   -

   Jeśli nie będziesz jej doładowywać to po prostu nie będziesz mieć na niej kasy, tyle :)
   Revolut nie nalicza prowizji również w PL – uważać należy na wypłaty z bankomatów Euronet, które pobierają opłatę