Revolut w Chorwacji. Jak korzystać z karty wielowalutowej

Choć operacje finansowe dokonywane kartami płatniczymi stały się standardem dla znakomitej większości podróżujących, wciąż jeszcze ruszając w drogę do Chorwacji, wielu z nas waha się, czy zabierać ze sobą wyłącznie karty, czy może warto jeszcze na miejscu, w Polsce wymienić nieco gotówki na Kuny lub Euro. Wpis powstał 4 listopada 2019, część informacji może być już nieaktualna. Przed złożeniem zamówienia rekomendujemy sprawdzenie aktualnych informacji na stronie Revoluta.

Obawiamy się przede wszystkim wysokich kosztów transakcji dokonywanych kartą, a zwłaszcza kosztów przewalutowania oraz dodatkowych opłat związanych np. z wyciąganiem gotówki w bankomacie. Są to obawy uzasadnione, bowiem jeśli nie dysponujemy kontem wielowalutowym, a co za tym idzie: karta płatnicza, którą się posługujemy nie jest kartą wielowalutową, musimy liczyć się z tym, że poza granicami kraju będziemy ponosić koszty przewalutowania każdej transakcji, w tym także podczas wyciągania gotówki z bankomatu.

Ponadto, w całej Europie, należy uważać na bankomaty „niebankowe”, np. bankomaty ATM/Euronet, które, po pierwsze potrafią pobrać bardzo wysokie prowizje za wypłaty, a po drugie ich system informowania o możliwości wypłacenia bez prowizji lub na korzystniejszych warunkach jest skonstruowany tak by jak najbardziej zniechęcić nas do wyboru tej opcji wypłaty. Więcej o wypłatach bankomatów w Chorwacji piszemy na naszym blogu.

I tutaj pojawia się Revolut, którego większości z Was nie musimy przedstawiać. Od ponad roku świetnie radzi sobie na polskim rynku, zdobywając coraz większą rzeszę zwolenników, którzy wystawiają mu bardzo dobre opinie. Nadeszła również pora na nas! Obecnie karta Revolut służyła nam wyłącznie w Chorwacji. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości przerzucimy się z większością naszych kont właśnie na Revolut.

Tradycyjna karta walutowa jest OK, ale…

Może oczywiście zdarzyć się sytuacja, w której nie będziecie zmuszeni do uiszczania opłat związanych z przewalutowaniem. Tak będzie np. kiedy macie kartę w banku należącym do międzynarodowej grupy banków, do której może należeć któryś z chorwackich banków.

Myślicie, że to jakieś ułatwienie? Żadne! Z jednej strony macie świadomość, że da się dokonać operacji bankowych bez prowizji, bez opłat za przewalutowanie, z drugiej – stajecie przed nieustanną koniecznością szukania „swojego” bankomatu. Są oczywiście miejsca, gdzie znajdziecie takowy, ale są i takie, w których ani placówki, ani bankomatu „swojego” banku nie znajdziecie. No i ten ciągły stres: a jeśli nie znajdę, to co? Znowu kasa…

REKLAMA

Revolut lekiem na całe zło?

I tutaj pojawia się Revolut, który posiadamy od niedawna, a który, pierwszy raz testowaliśmy podczas wyjazdu do żupanii sisacko-moslawińskiej. Revolut jest usługą finansową. Nie bez powodu piszę „usługą finansową” – Revolut to nie jest żaden nowo powstały bank! Brytyjska spółka fintech, która powstała w 2015 r., stworzyła właśnie usługę finansową oraz umożliwiającą jej wdrożenie aplikację.

Podstawowym produktem spółki są aplikacja plus karta wielowalutowa umożliwiające płacenie na całym świecie bez ponoszenia kosztów przewalutowania (waluty wymieniane są po kursach międzybankowych).

Karta Revolut Metal

My zamówiliśmy sobie metalową kartę. Trochę baliśmy się, że niektórym bankomatom będzie sprawiać problemy. Obawy okazały się bezpodstawne, wszystko było OK. Nie wykluczamy jednak, że istnieją takie bankomaty, które faktycznie nie radzą sobie z niewyginającą się kartą.

Jak działa Revolut?

Karta Revolut to karta prepaidowa (przedpłacona). Wiecie co to oznacza: trzeba najpierw zasilić swoje konto, żeby potem móc korzystać ze zgromadzonych na nim środków. To doskonałe rozwiązanie dla osób dużo podróżujących, które często zmuszone są do uiszczania opłat lub pobierania pieniędzy z bankomatów w miejscach, które nie wzbudzają zaufania, jeśli idzie o ich pełne bezpieczeństwo.

Gdyby stało się cokolwiek nieprzewidzianego, możemy obawiać się jedynie utraty środków, które mamy na naszej karcie Revolut, a nie wyczyszczenia całego konta-źródła. Poza tym, z poziomu aplikacji można samemu dbać o bezpieczeństwo środków, o czym przeczytacie poniżej. Możemy więc tuż przed każdym wyjazdem zasilić kartę Revolut stosowną ilością środków w różnych walutach i… spokojnie ruszać w drogę.

REKLAMA

System działa następująco: najpierw zasilamy podstawowe konto prowadzone w złotówkach, a następnie wymieniamy pieniądze na inną walutę. Można płacić 150 walutach, części z nich nie wymienimy sami w aplikacji ale to bez znaczenia ponieważ wymiana następuje automatycznie w momencie przewalutowania. Kurs wymiany walut nie jest żadną tajemnicą: w aplikacji od razu go widać.

Revolut w Chorwacji
Revolut w Chorwacji

Zalety Revolut

Dzięki aplikacji mobilnej Revolut nie musimy przelewać na kartę nadmiaru środków w obawie, że podczas naszego pobytu za granicą ulegną one wyczerpaniu. Doładowania i przewalutowania realizowane są od ręki. Jeśli więc zajdzie potrzeba wykonania którejś z operacji, możesz to zrobić w podróży.

Warunek jest jeden i nie ma nic wspólnego z samą usługą Revolut – po prostu musisz mieć dostęp do Internetu. Tylko tyle i aż tyle. Wybierasz kwotę, kartę z innego banku bądź konto, z którego chcesz zasilić kartę, potwierdzasz operację kodem przesłanym na SMS i pieniądze od razu lądują na koncie. Jeśli jesteś szybki, można tego wszystkiego dokonać nawet w oczekiwaniu na kelnera czy w sklepowej kolejce.

Niewątpliwą zaletą Revoluta jest też fakt, że pieniądze przeliczane są po znacznie korzystniejszym dla nas kursie, niż to ma miejsce w większości kantorów.

Revolut w Chorwacji

Aplikacja mobilna Revolut pozwala nie tylko obsługiwać kartę, przeglądać historię transakcji oraz korzystać ze stale powiększanej liczby usług dodatkowych (np. ubezpieczeń podróżnych, ubezpieczenia telefonu) ale nawet… dokonywać obrotu kryptowalutami.

Co ważne w podróży,  każdy użytkownik karty Revolut ma możliwość całkowitej kontroli wydatków. Możesz nie tylko ustawić na swojej karcie dzienny limit płatności, ale także oddzielnie włączać i wyłączać funkcje płatności zbliżeniowych, płatności paskiem magnetycznym i płatności internetowych.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość włączenia zabezpieczenia opartego na geolokalizacji. Jeśli Twoja karta będzie używana w innym miejscu niż to, w którym się znajdujemy, Revolut automatycznie zablokuje wszelkie płatności i powiadomi nas o tym fakcie.

A może karta wirtualna Revolut?

Obok plastikowej karty Revolut, do usługi przypisana jest możliwość bezpłatnego natychmiastowego wyrobienia kart wirtualnych. Karty wirtualne posłużą nam jedynie do płatności internetowych.

Nawet gdyby ktoś przejął numer naszej karty, nic na tym nie skorzysta – nie ma opcji, że trafi po nitce do kłębka, czyli od wirtualnej karty Revolut do naszego głównego konta, z którego ją zasilamy. Ba, jeśli i chciałbyś, i się boisz, możesz  (ale to już w ramach płatnej usługi Premium) tworzyć „jednorazowe karty wirtualne” Mastercard, których numer zmienia się po każdej płatności.

System Revolut opiera się na standardowych kartach Visa lub MasterCard, które są akceptowane wszędzie.

REKLAMA

O czym musisz pamiętać korzystając z Revolut w Chorwacji i nie tylko

Revolut oferuje szybkie przesyłanie pieniędzy między znajomymi, których posiadamy w naszych książkach adresowych. Testowaliśmy – świetna sprawa!

Jeśli zamierzacie płacić kartą za chorwackie autostrady, koniecznie pamiętajcie o włączeniu płatności zbliżeniowych oraz płatności paskiem. Jeśli nie macie w planach korzystać z tej funkcji, w ciągu sekundy ją wyłączacie, by zwiększyć bezpieczeństwo karty.

Jeśli nie planujemy wypłat z bankomatu, również możemy wyłączyć tę funkcję, a nasza karta staje się bezużyteczna dla złodziei portfeli.

Wada Revoluta, którą prosto wyeliminować

Niewielkim minusem karty Revolut jest przewalutowanie – jeśli zrobimy to poza weekendem, system nie pobiera opłat, w weekendy pobiera nieznaczną prowizję. Podobnie, jeśli nie zrobimy przewalutowania i na naszym koncie będą jednak same złotówki i będziemy chcieli zapłacić w innej walucie. Wtedy w tygodniu nic nie zapłacimy, a weekend  – nieznaczną prowizję. Tak więc, jeśli zawczasu przewalutujemy nasze środki, omijamy wszelakie prowizje.

A po wakacjach… Revolut na co dzień

A co, jeśli wrócisz do domu a na twojej karcie Revolut wciąż są środki w innych walutach? Przewalutowujesz je na złotówki i korzystasz dokładnie tak samo jak ze standardowych kart płatniczych!

Sposoby na Revolut bez wychodzenia z domu

Pamiętajcie, że Revolut oferuje bezpłatne wyrobienie karty wirtualnej lub karty wirtualnej ze zmiennym numerem, która świetnie się sprawdzi do płatności online (np. Revolut podpięty pod do Netflixa), w razie konieczności w terminalach płatniczych. Ograniczając kontakt z obcymi przedmiotami możemy podpiąć naszego Revoluta pod GooglePay czy ApplePay i płacić smartfonem bez używania gotówki. Jeśli już musimy przemieszczać się po mieście nie swoim autem, starajmy się wybierać chociażby Ubera czy Car-sharing, gdzie również do ich aplikacji możemy podpiąć naszego Revoluta. Myśląc o ekologii trudno to pisać ale w najbliższym czasie starajcie się unikać transportu publicznego.

Karta wirtualna Revolut ze zmiennym numerem, po każdej transakcji zmienia numer. Kartę wyrabiamy również bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Dzięki kartom wirtualnym, Revolut jest najbezpieczniejszym i wygodnym rozwiązaniem do płatności w sieci.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

29 komentarzy

  1. Robert
    -

    Witam.
    W tekście jest mała nieścisłość. Bank Pekao SA NIE JEST już członkiem Unicredito, w związku z czym wypłata w Zagrebacka Banka obarczona jest prowizją i to dość wysoką. Wiem, bo sam korzystałem w tym roku zarówno z karty Pekao S.A jak i karty REVOLUT.
    Dodatkowo pragnę dodać, że w cale nie ma potrzeby wymieniać waluty na lokalną. Byliśmy m.in. w Bośni i wszędzie płaciliśmy Revolutem, a on sam wymieniał na lokalną. W bankomatach pytał, czy wypłacić w Euro, czy walucie lokalnej.
    Pozdrawiam
    Ala i Robert.

    • Wojtek Tyluś
      -

      To prawda, gdzieś mi tej jakże ważny fakt z życia PKO SA umknął, już poprawiam, dzięki!
      Co do drugiej sprawy jest dokładnie tak jak piszesz i ja też o tym wspominam w tekście pisząc: „Można płacić 150 walutach, części z nich nie wymienimy sami w aplikacji ale to bez znaczenia ponieważ wymiana następuje automatycznie w momencie przewalutowania.”
      Pozdrawiam
      Wojtek

  2. Karolina
    -

    A co jeśli po wakacjach, przez rok nie będę wogole korzystać z karty i jej “doładowywać “ gotówką? Czy np płacąc potem w Polsce w marketach tą kartą naliczana jest jakaś prowizja?

    • Wojtek Tyluś
      -

      Jeśli nie będziesz jej doładowywać to po prostu nie będziesz mieć na niej kasy, tyle :)
      Revolut nie nalicza prowizji również w PL – uważać należy na wypłaty z bankomatów Euronet, które pobierają opłatę

  3. Sebastian
    -

    Witam,
    W tej chwili jestem w Chorwacji. Posiadam kartę VISA Getin bank (wypłaty i transakcje poza PL bez prowizji). Sprawdzałem większość bankomatów i niestety wszystkie z jednym wyjątkiem bankomaty chcą naliczać prowizję. Jedynym bankomatem, który nie naliczył prowizji jest Erste Bank – dzisiaj wypłacałem w BOL (wyspa Brać). W Splicie wszystkie bankomaty (nie sprawdzałem tam Erste) też chciały pobrać prowizję.
    W Chorwacji w większości można płacić kartą, ale karty nie przyjmuje np. wiele parkometrów, małe punkty (np. piekarnie, lodziarnie, inne małe sklepy, stragany). Gotówka niestety jest potrzebna.

  4. Marek
    -

    Właśnie jestem w Pag, sprawdziłem 4 bankomaty różnych dużych banków wszędzie za wpłatę 300kuna dolicza prowizję 28 kuna. A więc przy 9.5 procentowej prowizji to wypłacanie kun w cro revolutem odradzam. A miało być tak pięknie :(

      • Marek
        -

        A jakim revolutem (Visa,Mastercard) i z których bankomatów wyciagasz pieniadze? Czy rzeczywiście jak wyciagasz np. 300kn to z konta schodzi 300kn? Czy na revolucie masz złotówki, zlotowki i kuny czy same kuny?
        Pozdrawiam
        Marek

        • Wojtek Tyluś
          -

          OK, sprawdziłem wszystkie transakcje, przy większości jest bez dodatkowych opłat, natomiast na przykład przy wypłacie z bankomatu PBZ (500kn) pobrało 2%
          W tym roku, podobno nawet PBZ coś kombinował z opłatami więc może to właśnie to.
          Do tej pory tylko PBZ, OPT Banka i Zagrebacka Banka, wszędzie OK tylko ten PBZ coś odwalił
          No nic, to i tak mniej niż w przypadku konta wielowalutowego w PKOBP
          Na koncie kuny i złotówki, trzeba pilnować się w chwili kiedy kończą się kuny bo Revolut bardzo chętnie przeskakuje na złotówki, nawet jeśli suma kun na koncie jest minimalnie wystarczająca

  5. Grzegorz
    -

    Potwierdzam darmowe OTP banka (23.06.2022); zagrebska-prowizja; erste (gdzie w zeszłym roku wypłacałem revoultem bez prowizji) w tym roku chciał potrącić , choć parę kuna mniej niż w zagrebskim. Pozdrawiam

  6. Adrian
    -

    Jeśli na koncie Revolut wymienię sobie wcześniej PLN na kuny i przykładowo mam na koncie 1000 PLN i 1000 kun. Chcę wybrać z bankomatu OTP żeby nie było prowizji 1000 kun. To bankomat wypłaci mi te kuny z mojego subkonta Revolut czy przewalutuje PLN na kuny, a te 1000 kun na koncie zostanie nienaruszone ? Dziękuję za informację

  7. Marcin
    -

    Również potwierdzam darmowe wypłaty z konta Revolut HRK w bankomacie OTP Bank (05.07.2022). Tylko trzeba uważać bo proponuje przewalutowanie automatyczne na Funty, ale można wypłacić bez przewalutowania:)

  8. Grzegorz
    -

    Niestety obecnie wszystkie bankomaty naliczają już prowizje, od 3 dni sprawdzam po kolei i okazuje się że najtańszy robi się Euronet 28.9, inne aż do 40 kun i nie tylko revolut, również curve i Alior. Ponoć wszystkie zagraniczne karty są ubite.

  9. Wojtek
    -

    Istarska Kreditna Banka w Puli bez prowizji z Revolut (standard). OTP chciał prowizje 35 kun za wypłatę 1200 kun. (Limit darmowy Revolut standard w mc to 800 zł, czyli w bankomacie w ramach tego limitu da się wypłacić 1200 kun).

  10. Robert
    -

    Niestety w OTP coś się zmieniło od sierpnia. Wypłata 01/08/22 w bankomacie OTP bank w miejscowości Brela. Niestety nie udało się bez prowizji. Prowizja w wysokości 35 kun nie zależnie od kwoty wypłaty. Ponieważ nie zależnie od kwoty to wypłaciłem 1200 kun (darmowy limit Revolut).

  11. Piotr
    -

    Potwierdzam z przykrością (na dzień 27.08.2022), że raczej wszystkie (a przynajmniej 2 z listy opublikowanej powyżej) pobierają tzw. opłatę za umożliwienie wypłaty – to jest 35 HKR w przypadku OTP i Zagrebska Banka a w przypadku innych bankomatów jest to kwota 36,90HKR i nie ma znaczenia czy wypłacasz swoją kartą przypisana do rachunku bankowego czy Revolut. Różnica w tym, że w ramach limitów wypłaty na Revolucie nie zapłacisz dodatkowej prowizji bankowej tak jak to ma miejsce w przypadku karty do rachunku bankowego (czyli finalnie płacisz 2 razy prowizję). Generalnie pod tym względem to dalej „pasterski kraj” i trzeba wozić walizkę gotówki a szkoda bo miejsce do wypoczynku idealne. Może się coś w końcu zmieni wraz z wprowadzeniem EUR.

  12. Marta
    -

    Sprawdzaliśmy kilka dni temu w Trogirze 4 bankomaty. Chcieliśmy wypłacić 100 kun. W Erste Banku, ATM Euronet, Addiko Bank chciało między 28-30 kun prowizji. Dopiero 4 bankomat ATM logo na żółtym tle czarne naapisy Auro Domus okazało się,że bez prowizji da się wypłacić. Dlatego warto sprawdzać,bo można zaoszczędzić. Karta Mastercard Revolut.