Na terenie Parku Przyrody Papuk w Slavonii, w miejscowości Voćin znajduje się stanowisko Rupnica – rzadkie jak na tą część Europy zjawisko geologiczne – ciosy słupowe, powstałe w skale wulkanicznej ryolitu. Słupy powstają w wyniku regularnego systemu spękań, które są wynikiem ochładzania i krystalizacji masy wulkanicznej.
Rupnica jest pierwszym geologicznym zabytkiem przyrody w Chorwacji. Od 1948 roku jest pod ochroną ze względu na wyjątkowo rzadkie zjawiska morfologiczne skał wulkanicznych. Na terenie PP Papuk znajdują się formacje skalne o wyjątkowym znaczeniu geologicznym, które mają ponad 600 milionów lat, co czyni je jednymi z najstarszych skał w Chorwacji.
Geostanowisko Rupnica słynie z charakterystycznego odsłonięcia spoin kolumnowych powstałych w skale wulkanicznej ryolitu, składającego się w dużej mierze z albitu. Analizy przeprowadzone na stanowisku Rupnica wykazują w większości słupy cztero- i pięcioboczne.
Park Przyrody Papuk ma wyjątkowe położenie w strefie kolizji dwóch makropłyt – afrykańskiej i euroazjatyckiej. Na niewielkim obszarze spotykamy różne typy skał (magmowe, osadowe i metamorficzne), które powstawały od prekambru do współczesności. Skały na Papuku powstały w różnych środowiskach geologicznych, w wyniku czego znajdujemy całą różnorodność skał pod względem litologicznym, wieku stratygraficznego czy cech strukturalnych.
Papuk UNESCO Global Geopark znajduje się w Slavonii, we wschodniej, kontynentalnej części Chorwacji. Góry Slawońskie sięgają prawie 1000 m wysokości. Światowy Geopark UNESCO obejmuje całe terytorium Parku Przyrody Papuk, który jest obszarem chronionym od 1999 r.
REKLAMA