Winiarnia Stina w Bolu na wyspie Brač. Pierwsza spółdzielnia winiarska w Dalmacji

Podczas wizyty na wyspie Brač w związku z obecnością na Międzynarodowym Spotkaniu Influencerów Turystycznych w ramach kampanii #CentralDalmatiaPower odwiedziliśmy miasteczko Bol. Zaraz po krótkim pobycie na plaży Zlatni Rat udaliśmy się do centrum, w którym, naprzeciwko mariny Bol, znajduje się Winiarnia Stina – pierwsza spółdzielnia winiarska w Dalmacji.

Uprawa winorośli na wyspie Brač

Legenda głosi, że pierwsze sadzonki winorośli zostały przywiezione na wyspę Brač przez uciekinierów z Troi. Uprawa winnych krzewów i produkcja wina na tym terenie sięga na pewno czasów rzymskich. U podnóża Vidovej Gory od wieków sadzi się odmianę winorośli zwaną Plavac mali, która doskonale radzi sobie przy niewielkiej wilgotności, a dużej ilości ciepła i słońca.

Pierwsza spółdzielnia winiarska w Dalmacji

W roku 1900 mieszkańcy miasteczka Bol na Braču założyli Pierwszą Dalmatyńską Spółdzielnię Winiarzy. Już trzy lata później powstała winiarnia, która w tamtych czasach była przykładem najwyższej klasy technologii winiarskiej, a jej produkty sprzedawane były nie tylko w Cesarstwie Austro-Węgierskim, ale w i całej Europie. W roku 1909 bolscy winiarze zdobyli pierwszy złoty medal dla wina na międzynarodowej wystawie wina w Paryżu.

Spotkanie Influencerów w Splicie Fot. Goran Jović
Fot. Goran Jović

Winiarnia Stina

Winiarnia Stina (słowo to oznacza kamień) w Bolu, mieści się w centrum Bolu. Nie sposób jej nie zauważyć: na budynku widnieje napis Prva Dalmatinska Vinarska Zadruga i data 1903.

W 2009 roku firma należąca do Jako Andabaka, jednego z czołowych hotelarzy w Chorwacji, wydzierżawiła piwnice od Spółdzielni Rolniczej Bol i natychmiast po jej przejęciu przystąpiono do całkowitej przebudowy i modernizacji technologicznej. Jak czytamy na stronie firmy odpowiedzialnej za projekt modernizacji:

Nie uciekaliśmy się do „kopiowania” stylów historycznych, wręcz przeciwnie. […] stylistyczna ekspresja sali degustacyjnej, sali VIP i sklepu z pamiątkami jest niezwykle nowoczesna. Stal nierdzewna, szkło i szczotkowany dąb uzupełniają kamień, cegłę i beton. Nowoczesność harmonizuje z tradycją.

REKLAMA

Jednocześnie historyczna konstrukcja nośna z ceglano-kamiennymi ścianami i stropami ze stalowych podpór oraz płytkimi betonowymi łukami została zachowana w całości, z perspektywy zwiedzających przestrzeń jest niemal muzealna, przejrzysta, niczym otwarta encyklopedia – od kiści winogron do kropli wina.

Więcej informacji uzyskacie ze strony stina-vino.hr

Równolegle frima Andabaka zainwestowała w winnice obsadzone lokalnymi odmianami, takimi jak Pošip i Vugava. Winnice posadzono na wysokości od 420 do 550 m n.p.m., na lekkim zboczu o nachyleniu wschodnim i południowo-wschodnim we wsi Grabica, w której wcześniej winorośli nie uprawiano. 50 ha nowych winnic stworzono na obszarze, na którym kamień (stina) trzeba było wcześniej kruszyć specjalnymi maszynami, aby przygotować glebę pod uprawy.

Charakterystyczna etykieta na butelkę została zaprojektowana przez renomowane chorwackie studio projektowe Bruketa&Žinić. Opakowanie zdobyło do tej pory już kilka nagród, m.in. za najlepszy projekt opakowania w Chorwacji w Ideja X i Cropack, za najlepszy projekt opakowania w Europie w Helsinkach oraz trzecią nagrodę za najlepszy projekt opakowania na świecie w Nowym Jorku.

Winnica Brač i mikroetykiety

Pod auspicjami Stiny, czerpiąc inspiracje z samej wyspy, powstały nowe etykiety butelek winnicy Vina Brač 1903, będące świadectwem tradycji, ale i nowoczesnego podejścia do tworzenia najwyższej jakości. Vina Brač 1903 oferują: Bogondon, Godiment i Noda.

REKLAMA

REKLAMA

Jeden komenrarz

  1. EximTours
    -

    Bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia podczas pobytu na wyspie! Możliwość zwiedzenia przestrzeni winiarni pozwala odkryć proces produkcji wina od podszewki – a takie od razu smakuje dużo lepiej!